Search
Asset 2

تورنتو در میان ده شهر بزرگ چند فرهنگی جهان

تورنتو شهر چند فرهنگی
(Courtesy of Waterfront Toronto)
تورنتو شهر چند فرهنگی
(Courtesy of Waterfront Toronto)

وب‌‌‌‏سایت فرهنگی گردشگری «کالچر تریپ» در پژوهشی شهر تورنتو را در زمره بزرگ‌‌‌‏ترین شهرهای چند فرهنگی جهان قرار داد.

در این تحقیق، ده شهر بزرگ جهان شامل تورنتو، آمستردام، لندن، لس آنجلس، پاریس، نیویورک، سان فرانسیسکو، سائوپائولو، سنگاپور و سیدنی مورد بررسی قرار گرفته که طبق آن تورنتو به سبب فراوانی گروه‌‌‌‏های قومی و زبان‌‌‌‏های موجود در آن، بیش‌‌‌‏از سایر شهرها، ویژگی چند فرهنگی بودن را دارا است.

طبق این پژوهش، تورنتو با بیش از ۲۰۰ گروه قومی و ۱۴۰ زبان مختلف، اغلب به عنوان «چند فرهنگی‌‌‌‏ترین شهر جهان» شناخته شده است؛ شهری که بیش‌‌‌‏از نیمی از جمعیت آن در خارج از کشور کانادا متولد شده‌‌‌‏اند.

تورنتو دارنده آمیزه بی‌‌‌‏همتایی از ملیت‌‌‌‏های دیگر همچون انگلیسی، ایرلندی، چینی و ایتالیایی است که فراوانی بیشتری نسبت به سایر ملیت‌‌‌‏ها و قومیت‌‌‌‏ها دارند؛ همچنین گروه‌‌‌‏های کوچکتری مانند ایرانی، هلندی، نپالی و رومانیایی که فرهنگ و زبان سرزمین خود را نمایندگی می‌‌‌‏کنند، در تورنتو وجود دارند.

«مارسلینا مورفین» نویسنده این مقاله افزود: «تورنتو همچنین دارای ده‌‌‌‏ها محله قومیتی است که نیاز به تحقیق و بررسی دارد، منطقه‌‌‌‏هایی نظیر محله چینی‌‌‌‏ها، شهرک یونانی‌‌‌‏ها، رونسس والس (لهستان کوچک)، ایتالیای کوچک و هند کوچک، از جمله این مناطق هستند.

ویژگی‌‌‌‏های برجسته نُه شهر دیگر ذکر شده در این مقاله، به طور خلاصه به شرح ذیل هستند:

 

مطلب دیگر: زوج ایرانی کانادایی : به ایرانیان توصیه می‌‌‌‏کنیم که شن یون را ببینند

آمستردام:

پایتخت هلند و بزرگ‌‌‌‏ترین شهر این کشور است که تنوع قومیتی بسیاری در آن وجود دارد. در این شهر حدود ۱۷۸ نوع قومیت با ریشه‌‌‌‏های فرهنگی مختلف که از سراسر جهان گردهم آمده‌‌‌‏اند، در کنار یکدیگر به گونه‌‌‌‏ای مهربانانه زندگی می‌‌‌‏کنند.

 

لندن:

لندن بزرگ‌‌‌‏ترین شهر انگلستان، صاحب یکی‌‌‌‏از متنوع‌‌‌‏ترین جمعیت‎های جهان است. تقریبا یک سوم ساکنان لندن متولد خارج از کشور هستند و حتی اگرچه انگلیسی زبان رسمی آن است، اما در خیابان‌‌‏های پرجنب و جوش لندن زبان‌‌‌‏های جهانی بسیاری را خواهید شنید. گفته می‌‌‌‏شود در این شهر به بیش از ۲۰۰ زبان صحبت می‌‌‌‏شود.

در حالی که بسیاری از مردم لندن را به عنوان خانه جدید خود انتخاب کرده‌‌‌‏اند، اما هنوز به فرهنگ خود عشق می‌‌‌‏ورزند و به شیوه‌‌‌‏های مختلفی همچون جشنواره‌‌‌‏های غذا آن را با سایر ملل به اشتراک می‌‌‌‏گذارند.

 

لس آنجلس:

شهری واقع در جنوب کالیفرنیا که مردمی از حدود ۱۴۰ کشور را در خود جای داده و به حدود ۸۶ زبان مختلف در خانه‎شان صحبت می‎کنند.

لس آنجلس به جز چند فرهنگی بودن، ویژگی دیگری نیز دارد که آن عدم وجود اکثریت جمعیتی است که موجب شده این شهر واقعا چشم‌‌‌‏انداز فرهنگی سرزنده‌‌‌‏ای داشته باشد.

شهرک کره‌‌‌‏ای‌‌‌‏ها، توکیوی کوچک و بویل هِیتز (منطقه محبوب مردمان آمریکای لاتین)، از جمله محله‌‌‌‏های معروف لس آنجلس هستند.

 

پاریس:

شکی نیست که پاریس هم گروه‌‌‌‏های متفاوتی از فرهنگ‌‌‌‏های جهان را در خود دارد.

اگرچه تعیین تعداد واقعی خارجیان ساکن پاریس کمی دشوار است، اما تخمین زده می‌‌‌‏شود، حدود ۱۴ تا ۲۰ درصد از شهروندان پاریس، مهاجرانی باشند که از خارج از اتحادیه اروپا به این کشور آمده‌‌‌‏اند.

در پاریس هم محله‌‌‌‏های پویای بسیاری از فرهنگ‌‌‌‏های سایر ملل وجود دارد.

 

نیویورک:

این شهر بزرگ واقع در ساحل شرقی ایالات متحده، از هیجان‌‌‏انگیز شهرهای چند فرهنگی دنیا است که حدود ۳۶ درصد از جمعیت آن خارجی هستند.

نیویورک از پنج شهرک مهم تشکیل شده که کوئینز با مردمانی از هند، کره و برزیل متنوع‌‌‌‏ترین منطقه فرهنگی این شهر است.

 

سانفرانسیسکو:

این شهر هم در کالیفرنیا قرار دارد و اگرچه کوچک‌‌‌‏تر از دیگر شهرهای بررسی شده در این مقاله است، اما تنوع قومیتی و فرهنگی آن از آنها کمتر نیست.

تقریبا ۳۶ درصد از ساکنان این شهر خارج از ایالات متحده متولد شده‌‌‌‏اند که درصد زیادی از آنان چینی هستند. دیگر مهاجران سانفرانسیسکو هم از کشورهایی نظیر آلمان، ایتالیا، مکزیک و هند آمده‌‌‌‏اند.

این شهر هم محله‌‌‌‏های فرهنگی بسیاری دارد و جشنواره‌‌‌‏های رقص‌‌‌‏های قومی و رژه‌‌‌‏های فرهنگی آن هم بسیار مشهور است.

 

سائو پائولو:

این شهر واقع در جنوب شرقی برزیل، هم مملو از قومیت‌‌‌‏های مختلف با فرهنگ‌‌‌‏های مختلف است. اگرچه اکنون مهاجرت به آن کمتر از دیگر شهرهای ذکر شده است، اما با موج مهاجرتی که از سال ۱۸۷۰ به این شهرآغاز شد، مردمان بسیاری از کشورهایی همچون ایتالیا یا حتی لبنان را درون خود پذیرفت.

آشپزی‌‌‌‏های متنوع و نیز چشم انداز مذهبی و محله‌‌‌‏های گوناگون این شهر گواه این چندفرهنگی است.

 

سنگاپور:

این شهر جوان واقع در جنوب شرقی آسیا، کشور جزیره‌‌‌‏ای کوچکی است که توانسته فرهنگ‌‌‌‏ها و ادیان متنوع بسیاری را با هماهنگی در درون خود پذیرا باشد. حدود ۴۰ درصد ساکنان این شهر در کشور دیگری متولد شده‌‌‌‏اند.

در حالی که اکثریت ساکنان آن از چین هستند، دیگر گروه‌‌‌‏های قومی ساکن سنگاپور را مالایی‌‌‌‏ها، هندی‌‌‌‏ها و اوراسیایی‌‌‌‏ها تشکیل می‌‌‌‏دهند.

اقلیت کوچک‌‌‌‏تری نیز از مردم ایالات متحده و کانادا در این شهر زندگی می‌‌‌‏کنند. سنگاپور همچنین دارای چهار زبان رسمی انگلیسی، مالایی، ماندارین و تامیل است.

 

سیدنی:

سیدنی که در سواحل شرقی استرالیا واقع شده، شهری پر جنب و جوش با چشم‌‌‏انداز متنوع چند فرهنگی است. اگرچه زبان رسمی سیدنی انگلیسی است، اما حدود ۲۵۰ زبان مختلف را می‌‌‌‏توان در این شهر شنید.

حدود ۴۰ درصد ساکنان این شهر در کشور دیگری از جمله انگلستان، ویتنام، فیلیپین و ایتالیا متولد شده‌‌‌‏اند.

سیدنی همواره رویدادها و جشنواره‌‌‌‏های بسیاری که اطلاعات فرهنگی مردم را افزایش می‌‌‌‏دهد، برگزار می‌‌‌‏کند.

مطالب دیگر:

جنایت برداشت اعضای بدن در چین چگونه صورت می گیرد

نوزاد عجول کانادایی با کمک پدرش در ترافیک بزرگراه به دنیا آمد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی