Search
Asset 2

توسعه غیرانسانی پزشکی در چین، ایجاد عمدی اختلال ژنتیکی

پنج میمون شبیه سازی شده دارای اختلالات خواب ایجاد شده توسط دانشمندان چینی (Science China Press)
پنج میمون شبیه سازی شده دارای اختلالات خواب ایجاد شده توسط دانشمندان چینی (Science China Press)
پنج میمون شبیه سازی شده دارای اختلالات خواب ایجاد شده توسط دانشمندان چینی (Science China Press)

گرچه تولد یک نوزاد به معنای خلق یک زندگی تازه و امید بخش است، اما چینی‌ها درون پنج بچه میمون تازه به دنیا آمده، انواع مشکلاتی نظیر اضطراب، افسردگی، اسکیزوفرنی و… را قرار داده‌اند. این میمون‌ها از طریق شبیه سازی در آزمایشگاه‌های چین به دنیا آمده‌اند و از این رو از دید اخلاق پزشکی سوالات و انتقادات زیادی را ایجاد کرده‌اند.

به گفته ساینس چاینا، دانشمندان آکادمی علوم چینی در شانگهای، نه تنها پنج میمون ماکائو را شبیه سازی کرده‌اند، بلکه ژن‌های این میمون‌ها را نیز دستکاری کرده‌اند. با این هدف که مطالعاتی روی مشکل اختلال خواب انجام دهند.

بچه میمون‌ها برای اینکه مشکل بیشتری برای خواب داشته باشند در اتاقی نگه داری می‌شوند که دائماً لامپ روشن است. این پنج میمون، احتمالا اولین نسل از میمون‌هایی هستند که از بیماری‌های انسانی رنج می‌برند.

چین اجازه انجام تحقیقاتی را می‌دهد که از نظر اخلاقی در اکثر کشورها ممنوع است. در خصوص شبیه‌ سازی و اصلاح ژنتیکی در دیگر نقاط دنیا اختلاف نظر وجود دارد. جان برگرون، استاد پزشکی دانشگاه مک گیل، از لحاظ بهره‌برداری تجاری، اصلاح ژنتیکی را به باز کردن جعبه پاندورا مقایسه کرده است.

جعبه پاندورا در اساطیر یونانی جعبه‌ای حاوی تمام بلاهای بشری است که به‌دست زنی به نام پاندورا گشوده و به زمین سرازیر می‌شود.

در چین دستکاری ژنتیکی حتی روی انسان نیز انجام شده است. در نوامبر ۲۰۱۸، یک دانشمند چینی به نام جیانکوی، به جایگزین کردن ژنها در دو جنین اقدام کرد.

اگرچه عمل او توسط مقامات چینی در ظاهر محکوم شد، اما پیش از آن مسئولین چین اقدام به صدور مجوز برای اقدامات وی کرده بودند و مبلغ هنگفتی را نیز برای پیش برد این پروژه در نظر گرفته بودند.

شکل‌های دیگری از اقدامات و آزمایشات پزشکی که در سایر نقاط دنیا ممنوع است در چین متداول است. در ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ یک پزشک ایتالیایی اعلام کرد که نخستین عمل پیوند سر انسان را در چین با حمایت رژیم چین و یک تیم جراح چینی انجام خواهد داد.

دکتر سرجیو کاناورو ادعا کرد که پیش از آن تیمش این عمل را  به طور آزمایشی روی اجساد با موفقیت انجام داده‌اند. عمل بحث بر انگیزی که توسط ایالات متحده و اتحادیه اروپا محکوم شد و نگرانی‌های مربوط به اخلاق پزشکی را در خصوص عدم نظارت بر چین افزایش داد.

مطالب دیگر:

چرا باید به کودکان راستگویی را بیاموزیدپ

رویکرد قدرت‌های جهانی مقابل بحران ونزوئلا

آیا زیاد می‌‌‏خوابید؟ چهار عارضه خطرناک خوابیدن بیش از حد را بدانید

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی