Search
Asset 2

توسعه فضای سبز، راه حل کنترل افزایش دما و وقوع سیل

(Eric Mueller/Flickr/CC BY-SA 2.0)
(Eric Mueller/Flickr/CC BY-SA 2.0)
(Eric Mueller/Flickr/CC BY-SA 2.0)

شهرهای بزرگ دنیا از آتن و نیویورک گرفته تا ملبورن و سئول، تلاش می‌کنند که با افزایش فضای سبز و درختکاری، خود را در برابر موج گرما و سیل‌های ویرانگر حفاظت کنند و به این شکل سطح سلامت جسمی و روحی مردم را نیز ارتقا دهند.

سئول، پایتخت کره جنوبی اخیراً بیش از ۲۰۰۰ بوستان و فضای سبز ایجاد کرده است و ملبورن در استرالیا نیز در نظر دارد تا سال ۲۰۴۰ سطح فضای سبز خود را تا دو برابر افزایش دهد.

آتن در یونان نیز با هدف حفاظت خود در برابر گرما و نیز باران‌های سیل‌آسا، بیش از پیش در حال درختکاری است.

طی همایش بین‌المللی درختکاری شهری، که در شهر منتووآ واقع در ایتالیا برگزار شد، کارشناسان و مقامات شهری در خصوص اهمیت فضای سبز شهری و درختکاری در شهرها بحث و تبادل نظر کردند.

خانم النی وایریویلی، معاون شهردار آتن در این همایش در خصوص مشکلاتی که گرما و سیلاب‌های ناگهانی برای آتن ایجاد کرده است و ضرورت توسعه درختکاری در این شهر سخنرانی کرد.

وی گفت: «آتن هنوز تحت تأثیر بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ خود است و مشکل کمبود کارگران فضای سبز دارد.»

پیرو پلیزارو، از مقامات شهری میلان نیز از تصمیم این شهر برای کاشت ۳ میلیون درخت جدید و نیز برنامه توسعه فضای سبز این شهر تا سال ۲۰۳۰ خبر داد. وی در خصوص افزایش متوسط دمای این شهر به میزان ۲ درجه سانتی‌گراد و نیز افزایش مرگ‌ و میرها در نتیجه افزایش دما و خطر وقوع سیل هشدار داد.

این مقام شهری تأکید کرد که باید از طریق کاشت بیشتر درخت، آلودگی هوا را کاهش داد، کیفیت فضاهای شهری را افزایش داد و تأثیرات تغییر اقلیم را کاهش داد. او افزود امروزه به دلیل افزایش تقاضا برای تهویه مطبوع، بین مصرف انرژی شهری در زمستان و تابستان تفاوتی وجود ندارد.

شهرهای نیجر و سنگال در آفریقا نیز از طریق درختکاری در پی ایجاد شغل و تولید میوه برای مصرف خانواده‌ها هستند و از طرفی ایجاد سایه بیشتر در این‌ شهرهای گرم را نیز در نظر گرفته‌اند.

کارشناسان در همایش فوق یاداور شدند که وجود درختان و فضای سبز بیشتر، باعث کاهش سطح استرس مردم و نیز تشویق آنها به انجام ورزش و سایر رویدادهای اجتماعی می‌شود.

به گفته کارشناسان، افزایش دو و نیم میلیارد نفری جمعیت شهری دنیا تا سال ۲۰۵۰، و تقاضا برای تأمین مسکن و سیستم حمل و نقلی که باید پاسخگوی این جمعیت باشد، موجب تحمیل فشار بیشتری بر فضای سبز می‌شود.

بر اساس گزارش منتشر شده روز ۲۸ نوامبر در نیویورک که مربوط شهرهای تاب‌آور است، کمبود کار کارشناسی، اطلاعات کافی و عدم توانایی در جذب سرمایه باعث می‌شود که پروژه‌های زیربنایی «خاکستری»، جای پروژه‌های «سبز» را بگیرند.

بر اساس این گزارش، ایجاد فضای سبز در حریم‌ شهرها با هدف جلوگیری از سیلاب‌ها، می‌تواند نسبت به موانعی مانند احداث دیوار، مؤثرتر، زیباتر و ارزان‌تر باشد و در بهبود کیفیت هوا نیز تأثیرگذار خواهند بود.

به گفته این گزارش راه‌ حل‌های مبتنی بر طبیعت، مانند احداث جنگل شهری، می‌تواند شهرها را از تنش‌هایی نظیر سیل و امواج گرما و آلودگی هوا نجات دهد و سطح سلامت عمومی را ارتقا دهد. چیزی است که زیرساخت‌های خاکستری به ندرت قادر به انجام آن هستند.

شهردار شهر منتووآ، می‌گوید که این فقط شهرهای بزرگ نیستند که نیاز به درختکاری بیشتری دارند. شهر کوچک منتووآ در شمال ایتالیا که میزبان همایش فوق است با جمعیتی معادل ۵۰ هزار نفر دارای ۱۶ هزار اصله درخت است و مقامات این شهر تصمیم دارند تا سال ۲۰۲۰ تعداد درختان این شهر را به عدد ۲۵ هزار برسانند.

مطالب دیگر:

درخواست دانشمندان ۲۶ کشور دنیا : چین به بازداشت مسلمانان و اقلیت‌های قومی پایان دهد

آزار و شکنجه یک زن مسلمان در زندان‌های چین

فرود هیجان‌انگیز فضاپیمای ناسا بر سطح مریخ

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی