Asset 2

توصیه‌‏های طب چینی برای مصونیت در زمان کووید ۱۹

 آرامش در خارج از خانه یک روش عالی برای آرام کردن استرس بیوشیمیایی که سیستم ایمنی‌تان را ضعیف می‌کند، است(Shutterstock)
 آرامش در خارج از خانه یک روش عالی برای آرام کردن استرس بیوشیمیایی که سیستم ایمنی‌تان را ضعیف می‌کند، است(Shutterstock)

سپر محافظ معروف به سیستم ایمنی بدن خود را با استراحت، آرامش و غذا تقویت کنید

قلمروی بیماری همه‌گیرکوید ۱۹ کشف نشده است. نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم چقدر پیشرفت می‌کند و چه زمانی تمام می‌شود. این مسئله باعث می‌شود که بترسید و زندگی‌تان از نظر جسمی، عاطفی و مالی تحت تاثیر قرار بگیرد. بسیاری از مردم احساس درماندگی می‌کنند چرا که این ویروس با سرعت پرشتابی در کشور‌‌‏ها گسترش می‌یابد. در وضعیتی که حس می‌کنید همه چیز غیرقابل کنترل است، بعضی اقدامات «هرچند کوچک باشند»  به شما احساس کنترل کردن اوضاع را می‌دهد.

اولین کار این است که در خانه بمانید و تماس‌تان با افراد دیگر و محیط بیرون را محدود کنید و درعین‌حال، هنگامی که برای خرید یا برای نفس تازه کردن بیرون می‌روید، فاصله خود با دیگران را حفظ کنید. دومین کار این است که اقداماتی را برای تقویت سیستم ایمنی‌تان انجام دهید. درحالی‌که کوید ۱۹، افراد در تمام سنین درهر شرایط سلامتی را بیمار می‌کند، آمار نشان می‌دهد که درافرادی که مشکلات سلامتی دارند و افراد مسن، ریسک ابتلا به علائم، بستری شدن در بیمارستان و مرگ بیشتر است. یعنی: ایمنی ضعیف بدن باعث عواقب ناگوار می‌شود.

درحالی‌که داشتن یک سیستم ایمنی سالم در شدت بیماری موثر است، ممکن است حتی تشخیص ندهید که به ویروس مبتلا شده‌اید یا نه.  برای درک بهتر تقویت سیستم ایمنی  بهتر است که به اصول طب چینی نگاهی بیندازید. با این‌که عجیب به نظر می‌رسد که تعداد بیماران در چین به صفر رسیده، اما طب سنتی این کشور دارای سابقه‌ای غنی در درمان بیماری‌ها «به‌خصوص بیماری‌های تب‌دار» است.

در طب چینی، عملکرد سیستم ایمنی بدن به عنوان چیزی شبیه حباب محافظ محسوب می‌شود که شما را ازعوامل بیماری‌زایی که از محیط خارج می‌آیند «ویروس‌ها، باکتری، گرده و غیره» مصون می‌دارد. این حباب محافظ وی‌چی نامیده می‌شود و وقتی قوی باشد شما را در مبارزه با بیماری سالم نگاه می‌دارد. متاسفانه هنگامی که وی‌چی ضعیف است، بسیاری ازچیزها می‌توانند از حباب محافظ عبور کرده و باعث سرماخوردگی، آنفولانزا و سایر بیماری‌ها شوند.

آیا راهی برای تقویت ایمنی‌تان در این دوره پاندمی ویروس کرونا وجود دارد؟ بله وجود دارد. ازآنجا که عملکرد ایمنی به‌صورت یک نوع از چی یا انرژی درنظر گرفته می‌شود قوی بودن انرژی، باعث محافظت از شما می‌شود. یا به عبارت دیگر، اگر کم انرژی و بی‌حال باشید، انرژی محافظت کننده‌تان نیز افت می‌کند. مواردی برای محافظت و تقویت سیستم ایمنی‌تان در زیر آمده است:

استراحت کافی داشته باشید. یعنی به‌اندازه خوابیده و بی‌خوابی نکشید. هنگامی که در خواب هستید، بدن‌تان خودش را بهبود داده ودوباره جوان و سرزنده می‌شود. اگر کیفیت خواب‌تان بد شود، مصونیت‌تان نیز به خطر می‌افتد.

مراقب ریه‌های خود باشید. طبق نظرطب چینی، ریه‌های‌تان رابطه‌ی نزدیکی با سیستم ایمنی بدن‌تان دارند، زیرا با هر نفس، آنها با جهان خارج تماس می‌یابند. این بدان معنی است که ابتدا ریه‌های شما در معرض خطر قرار می‌گیرند و باید عوامل بیماری‌زا را خنثی کنند. آنها خارجی‌ترین اندام بدن‌تان درنظر گرفته می‌شوند و ریه‌های‌تان، محافظ بیرونی بدن‌تان هستند یعنی حباب محافظ به نام وی‌چی.

 به این فکر کنید که اولین عضوی از بدن که تحت تاثیر کرونا ویروس قرار می‌گیرد کدام است؟ ریه‌های‌تان. بنابراین داشتن ریه سالم راهی برای تقویت مصونیت‌تان است. تنفس آرام و عمیق، ورزش، جلوگیری از تنفسِ درهوای واقعا سرد و استفاده از ماسک صورت هنگام پاندمی، همه راه‌هایی برای سالم و قوی نگاه داشتن ریه‌های‌تان است.

غذای خوب بخورید. انرژی شما از غذا و مواد مغذی که می‌خورید به‌دست می‌آید. تغذیه ایده‌آل این است  که هرروز به مقدار کافی غلات کامل، میوه و سبزیجات رنگارنگ «که سرشار از ویتامین‌ها هستند» و مقداری پروتئین مصرف کنید. از مصرف غذاهای شیرین که می‌توانند باعث التهاب شوند و غذاهای چرب که در هضمِ غذا اختلال ایجاد می‌کنند، بپرهیزید. از خوردن غذاهای بسته‌بندی و فرآیند شده که از نظر مواد مغذی بی خاصیت هستند، خودداری کنید.

استرس‌تان را کم کنید. وقتی که نگران ویروس، عزیزان و مشکلات مالی هستید، عمل کردن به این جمله آسان‌ نیست. اما حواس‌تان باشد که استرس «مخصوصا استرس طولانی مدت» بر بسیاری از سیستم‌های بدن‌ ازجمله سیستم ایمنی تاثیر منفی می‌گذارد. بدن‌تان هنگام جنگیدن با استرس، به طور کوتاه مدت کار بعضی از سیستم‌هایش را کم‌رنگ می‌کند و تا زمانی که استرس‌تان کم شود، سیستم ایمنی در وضعیت منفعل و تقریبا غیرفعال قرار می‌گیرد. اما متاسفانه برای بسیاری از ما استرس یک بخش عادی از زندگی‌مان است بنابراین ایمنی بدن به طور شدیدی پایین می‌آید. تغییر شرایط استرس‌زای طولانی مدت، باعث کاهش یا مقابله با استرس شده ودرنهایت به تقویت سیستم ایمنی‌تان کمک می‌کند.

بیرون بروید. اگر امکانش را دارید حتی بهتراست که در پارک یا جنگل قدم بزنید. بعضی از تحقیقات نشان داده‌اند که راه رفتن در یک محیط پر از چوب می‌تواند استرس را کاهش داده، سطح کورتیزول «هورمون استرس» را پایین آورده، فشار خون را کم کرده و درواقع سیستم ایمنی‌تان را تقویت کند!

حرف آخر این‌که در این دوره ویروس کوید ۱۹ وقتی احساس می‌کنید که کنترلی روی امور ندارید، چندکارمی‌توانید انجام دهید. شامل دوری از افراد دیگر برای کاهش خطر انتقال ویروس و مراقبت دقیق از خودتان برای تقویت سیستم ایمنی بدن‌تان.

نوشته، لین جفی متخصص طب سوزنی و نویسنده کتاب «مراحل ساده: روش چینی برای بهتر شدن سلامتی» است.

مطالب دیگر:

امیدی که برآورده نشد : یادی از یک دادخواهی تاریخی در چین، ۲۱ سال قبل

ویروس «حزب کمونیست چین» چیست و چگونه از آن در امان بمانیم؟

یک رفتار صادقانه، منجر به دیدار مجدد با فرزند شد

چگونه استرس بچه‌ها را در مورد بیماری ناشی از کرونا کاهش دهیم؟

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی