logo_eet

تولد دوقلوها در کشورهای توسعه یافته دو برابر شده است

(Shutterstock*)
(Shutterstock*)
(Shutterstock*)
(Shutterstock*)

 

محققان اعلام کردند که تولد دوقلوها طی چهار دهه اخیر تقریبا در کشورهای توسعه یافته دو برابر شده است.

در یک مطالعه در ایالات متحده که در مجله جمعیت و توسعه منتشر شده، محققان اعلام کردند که نرخ تولد دوقلوها در ایالات متحده تقریبا دوبرابر شده است و به طور تقریبی از هر ۹.۵ دوقلوی متولد شده در هر هزار زایمان در سال ۱۹۷۵ به تعداد ۱۶.۹ دوقلو در هر هزار زایمان در سال ۲۰۱۱ رسیده است.

به گفته محققان این روند در کشورهایی چون انگلستان، آلمان، فرانسه، دانمارک و کره جنوبی نیز تکرار شده است.

محققان موج روبه افزایش این رویداد را به دلیل استفاده از روش‌‏های مختلف پزشکی (MAR)چون تحریک تخمدان و لقاح مصنوعی می‌‏دانند که از سال ۱۹۷۰ پس از پیشرفت‌‏های علمی به طور وسیعی مورد استفاده قرار گرفته است.

استفاده از هر دو روش شانس تولد جنین‌‏های چند قلو را طی یک حاملگی بالا می‌‏برد.

«جیل پیزن»، یکی از محققان فرانسوی در این باره گفت: «ما مطمئن نیستیم که نرخ تولد دوقلوها به افزایش ادامه می‌‏دهد؛ اما داده‌‏ها به طور فزاینده‌‏ای از بروز یک بحران بهداشت عمومی خبر می‌‏دهد.»

این موضوع نه تنها برای سلامت مادر خطرناک است، بلکه سلامت نوزادان دوقلو را نیز تحت تأثیر قرار می‌‏دهد. دوقلوها به احتمال زیاد پیش از موعد مقرر و با وزن کمتری متولد می‌‏شوند و در دوران کودکی می‌‏میرند.

در حال حاضر استفاده ازآی‌‏وی‌‏افو دیگرتکنیک‌‏های باردار شدندر میان مادرانی که اولین فرزندشان را به دنیا می‌‏آورند، افزایش یافته است.

با توجه به آمار مراکز کنترل و پیشگیری بیماری در ایالات متحده، متوسط سن مادران برای تولد اولین فرزند به سن ۲۶ سال یا بالاتر رسیده است.

در سال ۱۹۷۰از هر هزار زنی که منتظر تولد اولین فرزندشان بودند، فقط ۱.۷ آن‌‏ها بین سن ۳۵ تا۳۹ سالگی قرار داشتند. در سال ۲۰۱۲، آمار به ۱۱ نفر در هر هزار نفر رسید.

بر همین اساس محققان برای جلوگیری از افزایش دوقلوها یا حتی چند قلو زایی روش کاشت جنین کمتر در هر بارداری را پیشنهاد کرده‌‏اند.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *