logo_eet

ترامپ قصد دارد از توییتر، فیس‌بوک و گوگل به‌دلیل نقض آزادی بیان شکایت کند

توییتر، فیس‌بوک و گوگل ترامپ این شکایت‌های «بزرگ» را «پیشرفتی بسیار زیبا» در راستای حفاظت از آزادی بیان در ایالات متحده خواند. دزیده شدن انت
(Michael M. Santiago/Getty Images)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد قصد دارد به دنبال تعلیق حساب‌های کاربری‌اش در توییتر، فیس‌بوک و گوگل در شش ماه گذشته به علت نظراتش پس از واقعه ۶ ژانویه در ساختمان کاپیتول، از شرکت‌های یادشده شکایت کند.

ترامپ و تیمش که در ملک او واقع در بدمینستر، نیوجرسی حضور داشتند گفتند شکایت‌های یادشده در راستای اصل اول قانون اساسی برای حفاظت از آزادی بیان هستند. آن‌ها مدعی‌اند این سه غول فناوری با مسدودسازی دسترسی او، حقوق وی را نقض کرده‌اند.

ترامپ این شکایت‌های «بزرگ» را «پیشرفتی بسیار زیبا» در راستای حفاظت از آزادی بیان در ایالات متحده خواند. شکایات یادشده در دادگاه ایالات متحده حوزه جنوب فلوریدا طرح شده‌اند و از قاضی می‌خواهند دستور توقف فوری شادوبن، سانسور، وارد لیست سیاه کردن و کنسل کردن کسانی را که نظراتشان با دیدگاه رسانه‌ها مغایر است صادر کند.

ترامپ درباره اتهام کنترل رسانه‌ها بر تعاملات سیاسی گفت: «این کار دارد کشور را نابود می‌کند».

توییتر، فیس‌بوک و گوگل در ماه ژانویه گفتند حساب کاربری ترامپ را به علت ادعاهای او درباره دزیده شدن انتخابات ۳ نوامبر و اتهام تشویق به خشونت در ۶ ژانویه مسدود کرده‌اند. مدیران توییتر گفته‌اند مسدودیت دسترسی ترامپ دائمیست، فیسبوک دسترسی رئیس‌جمهور سابق را به مدت ۲ سال مسدود کرده و یوتیوب که متعلق به گوگل است نیز گفته است مسدودیتش تا زمانی که تشخیص دهند «احتمال خشونت فروکش کرده است» پابرجا خواهد ماند.

در شکایت مذبور علاوه بر نام شرکت‌ها از مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک، ساندر پیچای، مدیر عامل گوگل و جک دورسی، مدیرعامل توییتر نیز نام برده شده است. ترامپ گفت در این شکایات تلاش خواهد کرد دادگاه را به پرداخت خسارات تنبیهی در ازای مسدودیتش ملزم کند.

مطالب دیگر:

هشدار فرمانداران آمریکا درباره برنامه بایدن برای تصاحب زمین‌های خصوصی

آیا رژیم چین قبل از شیوع کرونا برای ساخت واکسن‌ آماده شده بود؟

چرا اپک تایمز از «ارزش‌های بنیانگذاران آمریکا دفاع می‌کند»

اخبار مرتبط