logo_eet

تکنیکی برای خلاصی از شر افکار مزاحم

رهایی از افکار بد
(Photo by Andrea Piacquadio from Pexels)

نوشته دکتر مینو اسدی

 در بسیاری از مواقع، افکار مزاحم و آزاردهندۀ ما نتیجه‌ این تصور است که هر کسی که در اطراف ماست، در مورد ما قضاوت می‌کند و مرتب این گونه فکر می‌‌‏کنیم: «همه دارند من را می‌پایند؛ نمی‌‌‏دانم هر حرف و حرکت و رفتارم در نظر دیگران چه معنا و مفهومی دارد؟ نکند متوجه منظور من نشده است؟ نکند از این حرفم بدش بیاید؟ حالا او راجع به من چی فکر می‌‌‏کند؟ می‌‌‏دانم همه از من بدشان می‌‌‏آید و مانند آن.»

 این افکار، که همه ما تجربه‌‌‏هایی از آنها را داریم، سرچشمه بسیاری از سوءِ تفاهم‌‌‏ها و اختلاف‌‌‏هاست؛ اما واقعیت این است که دیگران هم به نوبه خود، خودشان را مرکز عالم می‌‌‏دانند و حرف‌‌‏ها و رفتارهای ما در عرض چند دقیقه فراموش می‌‌‏شود. درواقع،  تا وقتی که کسی با شما موضوعی را در میان نگذاشته یا مطرح نکرده، افکار شما جز تصوراتی موهوم نیستند.  پس بخاطر بسپارید که مردم به آن اندازه ای که تصور می‌‌‏کنید، به شما و کارهایی که انجام می‌‌‏دهید فکر نمی‌‌‏کنند. پس کار خودتان را بکنید و این قدر نگران این نباشید که مردم ممکن است چه فکری در مورد شما داشته باشند. چنانچه فکری شما را خیلی آزار داد، به سادگی آن را با کسی مطرح کنید تا دریابید که آن تنها تصورات شخصی شما بوده است.

  لحظه حال را دریابید

یکی از کارهایی که در منزل حواس ما را به خود معطوف می‌‌‏کند، اندیشیدن راجع به گذشته و زنده کردن صحنه‌‌‏هایی از زندگی گذشته و اندیشیدن در مورد آن‌ها است. این کار علاوه بر ایجاد افکار مختلف و آزار دهنده راجع به وقایعی که تمام شده‌‌‏اند، موجب می‌‌‏شود که ذهن ما در مورد آینده هم این کار را انجام دهد و شروع به ایجاد افکار نگران کننده و تغذیه از آن‌ها کند. وقتی که زمان زیادی را صرف تفکر در مورد آینده می‌‌‏کنیم، به سادگی ذهنمان به سمت و سوی سناریوهای بد متمایل می‌‌‏شود. به همین خاطر، باید توجه را تنها  به لحظۀ کنونی و تمرکز بر آن، معطوف کنیم.

  دو تکنیک موثر برای ماندن در لحظه حال:

۱-کم کردن سرعت انجام کارها، هر کاری را که همین حالا در حال انجام آن هستید – خواندن این متن – را ادامه دهید اما آرامتر از دفعه‌‌‏های قبل. آرام تر نفس بکشید، آرام‌‌‏تر غذا بخورید، آرام‌‌‏تر صحبت کنید، آرام‌‌‏تر راه بروید و ….  با آرام کردن سرعت خود، از آنچه که در پیرامونتان می‌‌‏گذرد، آگاه‌‌‏تر می‌شوید.

۲-قطع و وصل کردن افکار با تنفس عمیق، هر وقت احساس کردید در ذهنتان، فکری منفی و نگران کننده در حال شکل گرفتن است، نفس عمیق بکشید و تا ۷ بشمارید و به آرامی نفستان را بیرون بدهید. این کار را ۳ بار انجام دهید. طبعا بهتر است که شیوه تنفس عمیق  را در طول روز تمرین کنید و برای این تکنیک، از تنفس شکمی استفاده کنید.

به خاطر بسپارید که غلبه بر افکار آشفته، نیاز به تمرین مداوم دارد و ما نمی‌‌‏توانیم با تمرین در مدتی کوتاه، توقع رها شدن از تمام افکار مزاحم و رسیدن به آرامش فکری را داشته باشیم. طبیعتا، تمرین‌‌‏های رفتاری و فکری و شناختی، به همراه یکدیگر بهترین نتیجه را به همراه خواهد داشت.

مطالب دیگر:

فالون دافا، مدیتیشنی که بیش از صد میلیون نفر آن را تمرین می‌کنند

این مرد می‌گوید، همسر مفقود شده‌اش قربانی برداشت اعضای بدن شده است

تغییراتی که بعد از سی روز نوشیدن آب لیمو و عسل به صورت ناشتا در بدن رخ می‌‏دهد

توصیه‌‏های طب چینی برای مصونیت در زمان کووید ۱۹

اخبار مرتبط