Search
Asset 2

آیا فیس‌بوک موضوعات حساس برای رژیم چین را سانسور می‌کند؟

تیان فالون‌گونگ که به‌ فالون دافا نیز معروف است، یک مجموعه تمرین معنوی و مدیتیشن برای پاکسازی جسم و ذهن است که بیش از ۲۲سال است توسط
(Leo Ramirez/AFP via Getty Images)

خانم آریِل تیان که در حال حاضر به همراه همسرش در استرالیا زندگی می‌کند، یک طراح جواهرات جوان با مشتریان مشهور رو به رشد، که همچنین یک پناهنده مذهبی از چین است، در این فکر مانده است که آیا حساب اینستاگرامش به‌طور موقت مسدود شد زیرا او فاش کرد که منبع الهام طراحی‌هایش از ایمانش به تمرین معنوی فالون دافا نشئت گرفته است.

فالون‌گونگ که به‌ فالون دافا نیز معروف است، یک مجموعه تمرین معنوی و مدیتیشن برای پاکسازی جسم و ذهن است که بیش از ۲۲سال است توسط حزب کمونیست چین تحت آزار و شکنجه بی‌رحمانه قرار دارد. این آزار و شکنجه طولانی مدت موجب کشته شدن هزاران تمرین‌کننده فالون دافا و بازداشت میلیون‌ها نفر از پیروان آن در داخل چین شده است.

تیان موسس و طراح یون بوتیک است که جواهراتش توسط افراد مشهور در هفته مد نیویورک (دو سال متوالی) پوشیده شده است، در رویدادهایی برای گلدن گلوب مورد تحسین قرارگرفته است.

تیان اکنون مشکوک است که وقتی حساب‌های فیس‌بوک و اینستاگرام او در میان مشتریان مشهور محبوبیت بیشتری پیدا کرد، توجه ارتش سایبری حزب کمونیست چین را به خود جلب کرده و معتقد است که پس از انتشار پُستی مبنی براینکه  طرح‌های جواهراتش از ایمانش به تمرین فالون دافا نشئت گرفته است، ارتش سایبری رژیم چین به‌طور مخرب صفحه تجاری او را ریپورت کرده‌اند.

خانم جنیفر ژنگ، شهروند چینی-استرالیایی دیگری است که فعال حقوق بشر و نویسنده است و تجربه مشابهی در فیس‌بوک داشته است.

ژنگ که به‌خاطر کتاب زندگی‌نامه‌اش با عنوان «شاهد تاریخ: مبارزه یک زن برای آزادی و فالون گونگ» شناخته می‌شود، در حساب کاربری فیس‌بوک خود درباره مشکلاتی که به‌عنوان یک تمرین‌کننده فالون دافا در سرزمین اصلی چین با آن مواجه بود، صراحتا صحبت کرده بود، از جمله دوران حبسش در یک بازداشتگاه. که به خاطر اعتقادش شکنجه شده بود.

صفحه فیس بوک خانم ژنگ با نزدیک به ۲۸۰هزار فالوور، جایی که او مرتباً در مورد چین و حزب کمونیست چین نظر می‌داد، در آگوست ۲۰۲۰ توسط حسابی به نام پورتال FB ربوده شد. او در طول دو سال گذشته بارها از فیس‌بوک درخواست کرده است تا این حساب کاربری را به او بازگرداند اما فایده‌ایای نداشت

از آن زمان، صفحه‌ فیس‌بوکش پر از ویدیوهای مبتذل و مرموز شد که خانم ژنگ دیگر کنترلی روی آنها نداشت، و راهی برای حذف آنها نداشت.

ژنگ به اپک تامیز گفت: «[ویدئوها] به شهرت من آسیب جدی وارد کرد…برخی افراد در زیر پست‌ها کامنت می‌نوشتند و مرا به انتشار این چیزهای بد متهم می‌کردند. کلماتشان بسیار ناخوشایند بود. نمی‌توانستم به تک تک افراد توضیح دهم و بارها بیانیه‌هایی صادر کرده‌ام که این صفحه دزدیده شده است.»

ژنگ متحیر است که چرا فیس بوک در پاسخ به درخواست‌های او برای کمک سکوت کرده است، زیرا تأیید مالکیت اصلی او بسیار آسان است.

ژنگ گفت: «این چیزی است که آنها به راحتی می‌توانند حل کنند. فقط با یک نگاه، می توانید متوجه شوید که این صفحه مال من است، [از آنجایی که] من تمام مدت آن را مدیریت کرده‌ام… حتی اگر شخص دیگری این حساب را دزدیده باشد، آنها به راحتی می‌توانند این موضوع را تأیید کنند و آن را برای من حل کنند.»

این نویسنده بعداً با یکی دیگر از کارکنان فیس‌بوک از طریق لینکدین صحبت کرد، و وقتی ژنگ از او پرسید که آیا می‌تواند به او کمک کند صفحه خود را بازگرداند یا خیر، آن فرد به او گفت که این کار دشواری است زیرا ظاهراً فیس بوک دستورالعمل داخلی برای سرکوب فالون دافا دارد.

وقتی ژنگ پرسید چرا فیس‌بوک فالون دافا را سانسور می‌کند، آن مرد پاسخ داد: «زیرا اکنون عصر اینترنت است. بسیاری از مردم درباره فالون گونگ گزارش می‌کنند، و ما فقط می‌توانیم از الزامات پیروی کنیم.»

در عین حال، بعد از دو سال تلاش ناموفق  خانم ژنگ برای بازگرداندن صفحه خود، پس از تماس اپک تایمز با فیس‌بوک برای پرس و جو در رابطه با این مشکل، فیس‌بوک به ژنگ کمک کرد تا کنترل صفحه خود را دوباره به‌دست گیرد.

فیس‌بوک همچنین در ۳ مارس، پس از تماس اپک تایمز برای بررسی مشکل، توانست مشکل خانم تیان را حل کند.

پس از پیگیری اپک تایمز، تیان توسط اینستاگرام مطلع شد که غیرفعال کردن حساب او یک اشتباه بوده است.

تیان گفت امیدوار است صفحات کسب و کار آنلاین او هدف قرار نگرفته یا سانسور نشده باشد زیرا برخوداری از حق آزادی بیان و آزادی عقیده، دلیل فرار او و بسیاری از دوستانش از رژیم کمونیستی چین بوده است.

او گفت: «مردم زیادی در چین به دلیل اعتقادات خود جان خود را از دست دادند و حتی صدایی برای بیان تجربیات خود نداشتند، و بازماندگان بی‌شماری با زخم‌های روحی و جسمی زندگی می‌کنند که زخم‌های‌شان ممکن است هرگز التیام نیابد.»

مطالب دیگر:

اوکراین، روسیه را به ادامه حملات در مناطقی که آتش‌بس اعلام شده متهم کرد

نماینده جمهوری‌خواه فلوریدا: آمریکا به سیاست‌های اقتصادی نیاز دارد که به نفع آمریکا باشد نه چین

نفوذ تبلیغات چین در مورد اوکراین به رسانه‌های اصلی غربی

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی