Search
Asset 2

تیر‌‏اندازی در یمن با وجود آغاز آتش‌‏بس پنج روزه ادامه دارد

شهر قدیمی باستانی در قلب صنعا، آگوست ۲۰۱۰
شهر قدیمی باستانی در قلب صنعا، آگوست ۲۰۱۰ (Brent Stirton/Reportage by Getty Images)
شهر قدیمی باستانی در قلب صنعا، آگوست ۲۰۱۰
شهر قدیمی باستانی در قلب صنعا، آگوست ۲۰۱۰ (Brent Stirton/Reportage by Getty Images)

با وجود آن‌‏که قرار بود از نیمه شب یکشنبه شب، ۴ مرداد ماه، به مدت پنج روز، آتش بس بشر دوستانه در یمن آغاز ‌شود و هر دو طرف‌ پس از درگیری‌های شدید، تبادل آتش را متوقف ‌کنند، تیر اندازی در یمن همچنان ادامه دارد.

شاهدان می‌‏گویند که از توپخانه حوثی‌‏ها به مناطق مسکونی در نزدیکی شهر تعز شلیک شده است. هرچند که شهر‌‏های صنعا و مرکز یمن شب آرامی را سپری می‌‏کنند.

به گزارش سی‌‌‏ان‌‌‏ان، بر اساس بیانیه‌ی عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور عزل شده‌ی یمن که از طریق آژانس خبری دولتی عربستان سعودی SPA منتشر شد، این آتش بس برای ارائه‌ی کمک‌های پزشکی و بشردوستانه به غیرنظامیان آسیب دیده است.

بر اساس اعلام سازمان ملل متحد، از شروع جنگ بین نیروهای ائتلاف منطقه به رهبری عربستان صعودی و حوثی‌ها، حداقل ۳۰۰۰ نفر کشته و بیش از یک میلیون نفر آواره شده‌اند. تخمین زده می‌شود که ۲۱ میلیون نفر نیز به کمک‌های انسان‌دوستانه فوری نیازمندند.

عربستان سعودی در بیانیه‌ی منتشر شده اعلام کرده است که در زمان برقراری آتش بس هرگونه اقدام نظامی از سوی حوثی‌ها را بدون پاسخ نخواهد گذاشت.

رهبران حوثی‌ها نیز ابتدا آتش‌بس را نپذیرفتند.

پس از حمله‌ی شورشیان حوثی به عدن منصور هادی از یمن گریخت و به عربستان سعودی رفت. عربستان سعودی رهبری ائتلافی از قدرت‌های منطقه برای جنگ با حوثی‌ها و برگرداندن منصور هادی به قدرت را در دست گرفته است.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی