Search
Asset 2

وی‌چت و تیک‌تاک به حزب کمونیست چین در کنترل افکار مردم در خارج از چین کمک می‌کنند

تیک‌تاک وی‌چت و رسانه به حزب کمونیست چین در کنترل افکار مردم در خارج از چین کمک می‌کنند مردم در سراسر جهان، بایدخطر ابزار تبلیغاتی رژیم نالایق
(Sean Gallup/Getty Images)

حزب کمونیست چین دیگر فقط به کنترل افکار افراد داخل چین راضی نیست. این حزب بازوهایش را سلطه‌جویانه بر رسانه‌های خارج از کشور گسترش داده است. وی‌چت محبوب‌ترین برنامه رسانه‌های اجتماعی چینی زبان و تیک‌تاک دقیقاً همراه با آن نقش خود را ایفا کرده‌اند.

بر اساس گزارش سیدنی مورنینگ هرالد در ۱۷دسامبر۲۰۲۰ باعنوان: «چگونه وی‌چت به حزب کمونیست چین کمک می‌کند تا رسانه‌های استرالیایی را کنترل کند»، رژیم چین به‌طرز نگران کننده‌ای در کنترل رسانه‌های خارج از کشور کاملاً موفق بوده است.

این گزارش، براساس مطالعه مؤسسه سیاست‌های استراتژیک استرالیا (ASPI) دربارۀ ۲۴ شرکت رسانه‌ای استرالیا، نشان داد که «(الف) حداقل چهار شرکت رسانه‌ای چینی زبان که در استرالیا فعالیت می‌کنند، با حزب کمونیست چین ارتباط مالی دارند و حداقل ۱۷ شرکت به بازوی نفوذی خارج از کشور پکن مرتبط هستند.»

این گزارش توضیح داد که چگونه وی‌چت به حزب کمونیست چین در کنترل رسانه‌های خارجی کمک می‌کند.

شرکت‌های رسانه‌ای برای ارسال مقالات در برنامه وی‌چت باید حساب‌های کاربری وی‌چت را برای شرکت‌شان ثبت کنند. وی‌چت دو گزینه را ارائه می‌دهد: ثبت نام از طریق نسخه بین‌المللی وی‌چت یا از طریق نسخه مورد استفاده در چین. وی‌چت با محدود کردن حساب بین‌المللی فقط به چهار پست در ماه، شرکت‌های خارجی را «ترغیب» می‌کند تا حساب‌های خود را در چین ثبت کنند، زیرا حزب کمونیست چین می‌تواند به‌طور کامل سانسور خود را بر آن اعمال کند.

ASPI گفت: «وی چت ممکن است مهمترین و مضرترین تغییراتی باشد که در بخش رسانه‌های چینی زبان استرالیا مشاهده شده است.

واشنگتن پست، در مقاله‌اش باعنوان «همانطور که تیک‌تاک مخاطبان بسیار زیادی در ایالات متحده برای خود می‌سازد، ریشه‌های پکنی‌اش سؤظن دربارۀ سانسور را تقویت می‌کند» در ۱۵سپتامبر۲۰۲۰، اظهار داشت که تیک‌تاک «می‌تواند یکی از سلاح‌های مؤثر چین در جنگ اطلاعات جهانی باشد، به این ترتیب که سانسور سبک چینی‌ها را برای مخاطبان اصلی ایالات متحده به ارمغان می‌آورد و به نحوۀ درک آنها از وقایع دنیای واقعی شکل می‌دهد.»

ژاپن، نیوزیلند و سایر کشورها پیشنهاد کردند تیک‌تاک را ممنوع کنند. ایالات متحده از این شرکت چینی درخواست کرد تجارت آمریکایی‌اش را به یک شرکت آمریکایی بفروشد و هند اعلام کرد که استفاده از صدها برنامه تلفن همراه ساختِ چین را، از جمله تیک‌تاک متوقف شود.

مدت‌هاست که گفته می‌شود رسانه‌ها چهارمین دارایی دولت و «پادشاه بدون ‌تاج» هستند. قرار است بستری برای انعکاس افکار عمومی، با مسئولیت و حرفه‌ای برای رساندن حقیقت به جهان باشد.

بیشتر کشورها آزادی بیان را تکریم می‌کنند. اما، حزب کمونیست چین برای تأمین قدرتش دائماً افکار مردم را سرکوب و آزادی بیان را خفه کرده و سالهاست که کنترل خود را بر رسانه‌های خارج از کشور، گسترش داده است.

متأسفانه، بسیاری از مردم، از جمله دولت‌ها، متوجه خطر کامل این روند نشده‌اند.

دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین در اواسط ژانویه۲۰۰۹ جلسه‌ای را درباره تبلیغات خارج از کشور برگزار کرد. به این نتیجه رسید که نفوذ و کنترل رسانه‌های چینی زبان خارج از کشور مؤثر بوده است. حزب تصمیم گرفت که از این سال به بعد، برای حمایت از کمپین «تبلیغات بزرگ خارج از کشور» خود، مبالغ هنگفتی از پول و نیروی انسانی را برای نفوذ به رسانه‌های جریان اصلی غرب هزینه کند. پس از آن، بسیاری از رسانه‌های ایالات متحده و اروپا شروع به «خودسانسوری» کردند که اغلب حقیقت را پنهان می‌کنند و گزارش‌های افشا‌کننده رذایل مختلف حزب کمونیست چین را منتشر نمی‌کنند.

پکن همچنین «نظرات مربوط به تسریع در توسعه ادغام رسانه‌های عمیق» را در سپتامبر۲۰۲۰ صادر کرد. این نظر تأکید می‌کند، «ارتباط بین رسانه و مخاطبان را تقویت کنید و کانالهایی را بسازید که توده مردم نمی‌توانند بدون آنها زندگی کنند.» حزب کمونیست چین رسانه‌های سنتی مانند اینترنت، رادیو و تلویزیون را با رسانه‌های جدید از جمله وی‌چت و تیک‌تاک ادغام کرده و تبلیغات رسمی شستشوی مغزی را در «رسانه‌های تلفیقی» منتشر کرده است.

تیک‌تاک، با ۴۰۰میلیون کاربر فعال روزانه، به‌عنوان جاسوس‌افزار و ابزار حکوت کمونیستی چین شناخته می‌شود. به‌عنوان مثال، رژیم کمونیستی چین یک کمپین تبلیغاتی بزرگی را برای پنهانکاری دربارۀ این واقعیت آغاز کرده که ویروس کوید۱۹ در اواخر سال ۲۰۱۹ در ووهان آغاز شده است. تعداد زیادی فیلم‌ کوتاه را توسط رسانه‌های رسمی در تیک‌تاک منتشر کرده، یا به دروغ ادعا می‌کند که «سربازان ایالات متحده ویروس را به ووهان آوردند» یا به تولید تجزیه و تحلیل به‌ظاهر «عینی و دقیق» برای تغذیه اغراق‌آمیز و نادرست اطلاعات به عموم مردم می‌پردازد.

وی‌چت، با یک میلیارد کاربر فعال چینی، سلاح خطرناک‌تری است که ‌رژیم کمونیستی چین برای کنترل افکار عمومی از آن استفاده می‌کند. وزارت امنیت عمومی چین برای کنترل قوی‌تر؛ سرورهای وی‌چت را در سال ۲۰۱۴ در اختیار گرفت و با مسدود کردن سایر رسانه‌های اجتماعی بین‌المللی، چینی‌های خارج از کشور را مجبور کرد از طریق وی‌چت با بستگان‌شان در چین ارتباط برقرار کنند.

هر حکومتی باید مراقب تلاش حزب کمونیست چین برای کنترل رسانه‌هایش باشد. مردم در سراسر جهان، بایدخطر ابزار تبلیغاتی رژیم کمونیستی چین را درک کنند و باید از طریق کانال‌های رسانه‌ای دیگر به‌دنبال حقیقت باشند.

فقط در این صورت است که مردم هنوز آزادی بیان و آزادی مطبوعات و وجدان‌شان را حفظ می‌کنند.

نوشته: مینگهویی

نظرات بیان‌شده در این مقاله، نظرات این نویسنده بوده و لزوما منعکس کننده نظرات اپک تایمز نیست.

مطالب دیگر:

پنس از تلاش قانونگذاران برای اعتراض به آرای کالج الکترال در تاریخ ۶ ژانویه استقبال می‌کند

۱۱سناتور دیگر حزب جمهوری‌خواه به اعتراض به آرای کالج الکترال پیوستند

درخواست یک آمریکایی به قطع روابط با حزب کمونیست چین

یک هکر ادعا کرد که تیم او به سیستم‌‌‏های رای‌گیری دسترسی پیدا کرده است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی