explosion-700x420-1-590x354

ثبت بزرگترین انفجار کیهانی توسط ستاره‌شناسان

تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۲/۱۲

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۲/۱۲

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

(S. Giacintucci, et al./NRL/CXC/NASA)

 

دانشمندان موفق به کشف و ثبت بزرگترین انفجار کیهانی شدند که تا کنون توسط بشر شناسایی شده است. این انفجار در فاصله‌ای برابر ۳۹۰ میلیون سال نوری از زمین رخ داده است.

سیمونا جاچینتوچی از آزمایشگاه تحقیقات نیروی دریایی ایالات متحده می‌گوید این انفجار با فوران کوه سنت هلن در سال ۱۹۸۰ میلادی قابل مقایسه است که قسمت بالای کوه را از جا کند. با این تفاوت که در دهانه عظیم به وجود آمده بر اثر این انفجار کیهانی می‌توان ۱۵ کهکشان راه شیری را جا داد.

این انفجار در مرکز خوشه کهکشانی مارافسای روی داده است. خوشه‌های کهکشانی بزرگ‌ترین ساختارهای عالم هستند که از اجتماع هزاران کهکشان، ماده تاریک و گاز داغ تشکیل شده‌اند. اخترشناسان بر این باورند که یک سیاه چاله فوق‌العاده در قلب یک کهکشان بزرگ به سمت مرکز خوشه مسئول انفجار است.

این انفجار ۵ برابر قدرتمندتر از انفجار MS 0735 + 74 بود که پیش از این بزرگترین و قدرتمندترین انفجار شناخته می‌شد.

دانشمندان با کمک داده‌های پرتو ایکس رصدخانه‌های فضایی چاندرا (Chandra) ناسا و XMM-Newton آژانس فضایی اروپا و رصدخانه‌های رادیویی MWA استرالیا و GMRT هند توانستند شواهدی را از این رویداد کیهانی ثبت کنند.

ستاره‌شناسان برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ و با برسی تصاویر ثبت شده توسط تلسکوپ چاندرا، نشانه‌هایی از این انفجار کیهانی قدرتمند را مشاهده کردند.

در آن زمان نوربرت ورنر و همکارانش پس از بررسی تصاویر از کشف حفره‌ای عظیم در میان گازها خبر دادند. آن حفره آنقدر بزرگ بود و انرژی لازم برای شکل گرفتن آن می‌بایست آنقدر زیاد باشد که تصور نمی‌کردند این امکان پذیر باشد.

نتایج این پژوهش در مجله علمی Astrophysical چاپ شده است.

مطالب دیگر:

کوره‌های سوزاندن اجساد، از آلمان نازی تا چین کمونیست

چرا باید قبل از پایان عمر درباره خواسته‌های‌مان صحبت کنیم

آیا درباره کرونا ویروس نگرانید؟ با از بین بردن التهابات بدن ریسک ابتلا به این بیماری را کاهش دهید !