logo_eet

شروع دادرسی در لهستان برای پرونده جاسوسی چین از طریق شرکت هوآوی

جاسوسی این اقدام، حرف و حدیث‌های بین‌المللی را بر سر خطرات بالقوه امنیتی استفاده از تجهیزات هوآوی در شبکه‌های ارتباطی افزایش دا حزب کمونیست
(Sean Gallup/Getty Images)

روز سه‌شنبه جلسه رسیدگی به اتهام جاسوسی یک مامور لهستانی سرویس مخفی و یک کارمند سابق شرکت هوآوی در دادگاهی در ورشو آغاز شد. این درحالی است که برخی از کشورهای اروپایی در نظر دارند تجهیزات این شرکت چینی را از شبکه‌های مخابراتی ۵G خود خارج کنند.

لهستان این دو مرد را در ژانویه سال ۲۰۱۹ به اتهام جاسوسی برای چین دستگیر کرد و این اقدام، حرف و حدیث‌های بین‌المللی را بر سر خطرات بالقوه امنیتی استفاده از تجهیزات هوآوی در شبکه‌های ارتباطی افزایش داده‌است.

هوآوی چندین بار این مسئله را که تجهیزات او توسط مقامات چینی برای جاسوسی استفاده می‌شود تکذیب کرده‌است اما ایالات متحده همچنان برای تحریم این شرکت به کشورها فشار وارد می‌کند. تاکنون در اروپا تنها بریتانیا و سوئد از آمریکا تبعیت کرده‌اند.

طبق اسناد دادرسی به ادعای دادستان‌های لهستانی، وانگ وی‌جینگ ۳۹ ساله، در پوشش یک کارمند شرکت هوآوی بیش از هفت سال برای چین جاسوسی کرده‌است تا توانایی این شرکت برای نفوذ در دولت لهستان را تقویت کند و «امکان مدیریت زیرساخت‌های تکنولوژیکی این دولت را فراهم کند».

دادگاه در روز سه‌شنبه پس از درخواست دادستان، رسیدگی به پرونده را از حالت عمومی خارج کرد. آنا کارلینسکا، دادستان لهستانی، به دادگاه گفت که این کار برای حفاظت از شیوه‌های عملیات ضداطلاعات در لهستان ضروری است.

اتهام دیگر وانگ که از زمان دستگیری در بازداشت قرار داشته، این است که به گفته دادستان، وانگ یک مامور سابق سرویس مخفی لهستان را به خدمت گرفته‌است تا از او درباره شیوه‌های نفوذ در سرویس‌های امنیتی و شبکه‌های رادیویی این کشور اطلاعات بگیرد.

پیاتور .د، متهم لهستانی که پس از شش ماه به قرار وثیقه آزاد شده و سال‌ها در بالاترین رده‌های دولتی کار کرده‌است، به جرم «عرضه خویش به عنوان یک منبع اطلاعات» در ارتباط با مدیریت دولتی متهم شده‌است.

هر دو مرد این اتهامات را تکذیب می‎‌کنند.

دادستان‌ها می‌گویند که این متخصص امنیت سایبری که درخواست داشته تا تحت قواعد حریم شخصی نام خانوادگی‌اش فاش نشود، درباره یک سیستم نظارتی به وانگ اطلاعات داده‌است. این سیستم از دسترسی هکرها به اطلاعات محرمانه‌ای جلوگیری می‌کند که توسط شبکه‌های فیبر نوری ساخته‌شده توسط دانشگاه نظامی ورشو فرستاده می‌شوند.

بارتومی یانکوفسکی، وکیل وانگ، بیان کرد که دادستان‌ها هیچ مدرکی از اقدامات جاسوسی موکل او ندارند.

او به رویترز گفت: «هیچگونه شواهدی از فعالیت غیرقانونی وجود ندارد».

شرکت هوآوی که پس از دستگیری وانگ او را اخراج کرد اما در هزینه‌های حقوقی‌اش به او کمک کرد، ماه گذشته در بیانیه‌ای به رویترز گفت که فعالیت‌های این شرکت «در هماهنگی با بالاترین استانداردهای شفافیت و تعهد به قوانین و قواعد است».

یانکوفسکی افزود که قصد دارد در روزهای آتی شکایتی را به دادگاه حقوق بشر اروپا علیه لهستان اقامه کند.

مطالب دیگر:

 بیانیه ترامپ پس از به صدا در آمدن زنگ هشدار محل نگهداری آرای شهرستان فولتون

بنیانگذار جنبش «جان سیاه‌پوستان مهم است»: این تشکیلات، دغدغه کمک به سیاه‌پوستان را ندارد

هزاران نفر در لندن علیه قرنطینه ویروس چینی و گذرنامه واکسن کرونا تظاهرات کردند

اخبار مرتبط