Search
Asset 2

انتشار ویدئویی فاش ‌کرد که بنیان‌گذار جنبش «جان سیاه‌پوستان مهم است» طرفدار مائو است

جان سیاه‌پوستان مهم است کتاب قرمز مائو، معروف به «نقل قول های رئیس مائو زدونگ»، مجموعه‌ای از گفته‌های مائو، دیکتاتور سابق حزب کمونیست
حضور طرفداران جنبش «جان سیاه‌پوستان مهم است» در تظاهرات‌ها و اغتشاش‌های ماه ژوئیه ۲۰۲۰ آمریکا (Eze Amos/Getty Images)

در ویدئویی مربوط به ۱۰ سال پیش که به تازگی منتشر شده است، پاتریس کولورس، بنیانگذار جنبش «جان سیاه‌پوستان مهم است»، خود را یک «مارکسیست آموزش دیده»، و یکی از طرفداران مشهور مائو توصیف می‌کند. مائو زدونگ، دیکتاتور کمونیست چینی مسئول بیشترین تعداد مرگ غیرطبیعی ثبت شده در تاریخ بوده است.

پاتریس کولورس، از بنیانگذاران جنبش «جان سیاه‌پوستان مهم است» در موزه بروکلین در شهر نیویورک در ۱۳ نوامبر ۲۰۱۷ (Ilya S. Savenok/Getty Images for Glamour)

کولورس در این ویدئو حدود سال ۲۰۱۰، طی سخنرانی خود در یک گردهمایی مربوط به مرکز استراتژی کارگر – جامعه، که یک اتاق فکر کمونیسم در لس آنجلس است، گفت که بنیانگذار اتاق فکر چپ‌گرا، اریک مان، کتابی قابل مقایسه و در حد اندازۀ «کتاب قرمز مائو» نوشته است.

کتاب قرمز مائو، معروف به «نقل قول های رئیس مائو زدونگ»، مجموعه‌ای از گفته‌های مائو، دیکتاتور سابق حزب کمونیست چین است. در طول انقلاب فرهنگی، این کتاب را بین اعضای ارتش حزب کمونیست چین و عموم مردم در سراسر کشور توزیع کردند. جلد به رنگ قرمز بود، از این رو کتاب قرمز نامگذاری شد. مردم چین مجبور شدند کلمات این کتاب را در کار و زندگی خود به خاطر بسپارند، مدام بخوانند و نقل کنند. این کتاب در قطعی کوچک چاپ شد تا حمل و نقلش برای همه مردم راحت باشد.

کولورس در سخنرانی خود گفت «من با این جوان اهل آریزونا صحبت کرده‌ام که سعی داشت با قانون اس‌بی۱۰۷۰ بجنگد.» این قانون برای جلوگیری از مهاجرت‌های غیرقانونی به آمریکا تصویب شده است. او در ادامه یک کتاب نوشته شده توسط مان را در دست گرفت و گفت «این مانند کتاب قرمز مائو است.»

کولورس ضمن تأکید بر این نکته که توانایی سازمان‌دهی جوانان را دارد، پیشنهاد کرد که هر کس ۱۰ الی ۱۵ جلد از این کتاب‌ها را بخرد و یک گروه از جوانان را برای فعالیت سازمان‌دهی کند.

جان سیاه‌پوستان مهم است کتاب قرمز مائو، معروف به «نقل قول های رئیس مائو زدونگ»، مجموعه‌ای از گفته‌های مائو، دیکتاتور سابق حزب کمونیست
در طول دوره انقلاب فرهنگی مائو، همه مردم چین مجبور بودند نوشته‌های مائو را مطالعه کنند (Getty Images)

کولورس یکی از سه بنیانگذار جنبش «جان سیاه‌پوستان مهم است» بود. اخیراً توسط نیویورک پست فاش شد که او چهار ملک و یک عمارت در یک محله سفید شهر لس آنجلس دارد، و توسط شهروندان چینی به عنوان «نسخه آمریکایی «سیما نان» توصیف شده است.

سیما نان، یک صاحب نظر چینی حزب کمونیست چین است که بیشتر بخاطر حمایت آنلاین از حزب کمونیست چین و انتقاد از ایالات متحده مشهور است. وقتی مردم چین فهمیدند که او و همه خانواده‌اش در ایالات متحده زندگی می‌کنند، شوکه شدند و واکنش نشان دادند، او ادعا کرد که «ضد آمریکا بودن کار من است، ماندن در آمریکا زندگی من است.»

طبق مقاله‌ای در وب‌سایت چینی شو، «نقل قول‌های مائو» توسط ارتش آزادیبخش خلق در سال ۱۹۶۴ ویرایش و منتشر شد، و برای همه سربازان و افسران ارتش توزیع شد. به طوری که طبق دستور معاون وقت کمیسیون نظامی مرکزی حزب کمونیست، این نقل قول‌ها یک سلاح نامیده شد. این کتاب پس از مدت کوتاهی برای عموم مردم منتشر شد و سنگ بنای انقلاب فرهنگی چین شد و تا سال ۱۹۶۶ به عنوان کتاب درسی در مدارس چین استفاده شد.

اپک‌تایمز برای دریافت نظر با کولورس تماس گرفته است.

منشأ جنبش سیاهان و رابطه آن با اندیشه مائو

علاقه آشکار کولورس به مائو، تأثیر نظریه مائو بر جنبش سیاه‌پوستان در ایالات متحده را نشان می‌دهد. یکی از اهداف مائو در راه‌اندازی انقلاب فرهنگی، صدور انقلاب به جهان و شروع انقلاب جهانی بود. بنیانگذار حزب پلنگ سیاه مارکسیست پیرو مائو بود.

در مقاله‌ای در سال ۲۰۱۶ در نسخه چینی نیویورک تایمز چاپ شد عنوان شد که «بگذارید صد پلنگ شکوفا شوند: پلنگ‌های سیاه و مائو زدونگ».

حزب پلنگ سیاه یک سازمان سوسیالیست آمریکایی بود که برای حقوق سیاه پوستان در آمریکا کار می‌کرد. گفته می‌شود که هوئی پی‌نیوتون، این حزب را در ۱۹۶۶ تأسیس کرد،  و مائو را «یک قهرمان» قلمداد کرد. دو مورخ به نام‌های رابین دی جی کللی، و بتسی اچه در مقاله‌ای در سال ۱۹۹۹ برای یک مجله دانشگاه کلمبیا گفتند «در هارلم (نیویورک) در اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل دهه ۱۹۷۰، به نظر می رسید که همه یک نسخه از کتاب قرمز کوچک را دارند و این گروه رادیکال بحث برانگیز یک نیروی اصلی در انقلاب فرهنگی بود.»

بسیاری از اعضای پلنگ سیاه در درگیری با پلیس جان خود را از دست دادند، یا درگیر مجادلات داخلی و قتل‌های درون گروهی شدند و در زندان درگذشتند.

وب‌سایت چینی‌زبان بایدو در خصوص حزب پلنگ سیاه نوشته است که برخی از اعضای حزب پلنگ سیاه در کالیفرنیا از یک کتابفروشی چینی در سانفرانسیسکو کتاب مائو را به قیمت هر کدام ۲۰ سنت خریداری کردند و سپس به دانشگاه کالیفرنیا رفتند و آنها را برای درآمدزایی هر کدام به قیمت ۱ دلار فروختند. سپس با پول به دست آمده اسلحه خریدند. مائو گفته بود که قدرت سیاسی از لوله اسلحه رشد می‌کند و حزب پلنگ سیاه چگونگی یادگیری و کاربرد تئوری مائو را به نمایش گذاشت.

طبق مقاله سال ۲۰۱۵ در تنسنت کالچر «فکر مائو، سیاه پوستان را راهنمایی کرد تا انقلابی را طراحی کنند». در نتیجه نقل قول‌های مائو برای اعضای حزب پلنگ سیاه به عنوان یکی از موارد مورد مطالعه تبدیل شد. پس از سال ۱۹۵۹ بسیاری از رهبران جنبش سیاهان، از جمله دابلیو. ئی. بی. دیو بویس، یکی از بنیانگذاران انجمن ملی پیشرفت افراد رنگین‌پوست برای دیدار با مائو به چین رفتند.

در مقاله وب‌سایت بایدو با عنوان «یک گروه مرموز در شورش‌های ایالات متحده، از باشکوه‌ترین قسمت تاریخ سیاه پوستان رونمایی می‌کند»، که در تاریخ ۳۰ ژوئن سال ۲۰۲۰ منتشر شد، نویسنده اعضای گروه را «همه سیاه پوست، لباس رزم پوشیده، اسلحه‌های خود را بر دوش گرفته و واقعاً چشمگیر» توصیف کرد. نویسنده این مقاله، ژو جینگیان، ستون نویس هفته نامه چینی «ورد چاینیز» این افراد را به حزب پلنگ سیاه تشبیه کرده است.

ژو در پایان مقاله نوشت «هنگامی که دنیای سیاه در آستانه از بین رفتن بود، این اعضای حزب پلنگ سیاه بودند که قدم جلو گذاشتند و در شبی کم رنگ مثل نوری درخشان بودند. متأسفانه مدت زیادی است که آن چراغ خاموش شده است»

هفته نامه چینی «ورد چاینیز» یک رسانه چینی است که در آمریکای شمالی مستقر است که در سال ۲۰۰۷ در شیکاگو آمریکا تأسیس شد و در سال ۲۰۱۱ به ونکوور نقل مکان کرد و چینی‌زبان‌های دنیا را مخطاب قرار می‌دهد. هدف رسانه «تمرکز بر چینی‌های جهان و ترویج فرهنگ چینی است.» به طوری که «بگذارید دنیا چین را بفهمد و به جهانی شدن چین کمک کند.»

مطالب دیگر:

سوءاستفاده کمونیست‌های چین از کمک‌های آمریکایی

بایدن اقدام به لغو دستور ترامپ در خصوص «جلوگیری از سانسور آنلاین» کرد

ویدئو: ماهیگیری جهانی چین، تباهی اقیانوس‌ها و اقتصادها

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی