Search
Asset 2

قانونگذاران ایالت آریزونا از کنگره می‌خواهند که آراء مجمع برگزینندگان جایگزین به نفع ترامپ را مورد شمارش قرار دهد

جایگزین قانونگذاران ایالت آریزونا از کنگره می‌خواهند که آراء مجمع برگزینندگان جایگزین به نفع ترامپ را مورد شمارش قرار دهد تنها روزی که طبق
(Olivier Touron/AFP via Getty Images)

گروهی متشکل از ۲۲ قانونگذار ایالتی آریزونا و هشت نماینده منتخب این ایالت که هنوز به مجلس ایالتی راه نیافته‌اند، در روز دوشنبه بیانیه‌ای مشترک را امضا کردند که از کنگره می‌خواست تا آراء مجمع برگزینندگان جایگزین به نفع پرزیدنت دونالد ترامپ را که توسط جمهوری‌خواهان این ایالت انتخاب شده‌اند، مورد شمارش قرار دهد.

در این بیانیه آمده: «طبق قانون اساسی، قانونگذاران ایالت آریزونا موظفند اطمینان حاصل کنند که مجمع برگزینندگان ریاست‌جمهوری، حقیقتاً نماینده اراده رأی‌دهندگان آریزونا هستند».

امضاکنندگان این بیانیه می‌گویند که انتخابات عمومی سال ۲۰۲۰ «توسط بی‌قانونی‌های پیش‌آمده به حدی مخدوش شده که به هیچ وجه نمی‌توان اطمینان داشت که نتایج اعلام شده، منعکس‌کننده اراده رأی‌دهندگان است».

این بیانیه از کنگره می‌خواهد تا آرای برگزینندگان ایالتی ترامپ را بشمارد یا تا زمان انجام یک حسابرسی قانونی، رأی سایر برگزینندگان را ملغی اعلام کند. این بیانیه همچنین از کنگره می‌خواهد که تا وقتی که مقام قانونگذاری ایالتی، نتیجه انتخابات را نهایی اعلام نکرده و تمام بی‌قانونی‌های پیش‌آمده را حل نکرده است، رأی هیچ یک از اعضای برگزیننده ایالت آریزونا را مورد شمارش قرار ندهد.

جمهوری‌خواهان در شش ایالت دیگر نیز در روز دوشنبه مجمع برگزینندگان جایگزینی را وارد لیست کردند که با تشکیل جلسه کنگره در ششم ژانویه، ممکن است شمارش قانونی آراء برگزینندگان جایگزین به انجام برسد.

جمهوری‌خواهان در پنسیلوانیا، میشیگان، جورجیا، ویسکانسین، نیومکزیکو و نوادا، اعضای جایگزین مجمع برگزینندگان را در روز دوشنبه به کنگره فرستادند. این حرکت، قابل پیش‎‌بینی بود. دموکرات‌ها در هاوایی در سال ۱۹۶۰، پس از اینکه فرماندار ایالت، پیروزی ریچارد نیکسون را در این ایالت تأیید کرد، مجمع برگزینندگان جایگزین را به نفع جان اف.کندی به کنگره فرستادند. کنگره نهایتاً آراء برگزینندگان دموکرات را مورد شمارش قرار داد.

رسانه‌های خبری بزرگ، عمدتاً این حرکت جمهوری‌خواهان را نادیده گرفتند و معاون اسبق ریاست‌جمهوری، جو بایدن هم طی سخنرانی‌ای که در آن مجدداً مدعی پیروی در انتخابات ۲۰۲۰ شد، از این موضوع سخنی به میان نیاورد. پرزیدنت دونالد ترامپ، کماکان نتایج اعلام‌شده این انتخابات را نپذیرفته و به طرح و پیشبرد دعاوی حقوقی در ایالات کلیدی مبارزاتی ادامه می‌دهد.

یکی از مشاورین کاخ سفید در ۱۴ دسامبر پیش‎‌بینی کرد که گروه‌های جایگزین برگزینندگان در چندین ایالت رأی خواهند داد و این امر نهایتاً به پیروی پرزیدنت دونالد ترامپ در انتخابات منجر خواهد شد.

استفان میلر در مصاحبه با برنامه تلویزیونی «فاکس و دوستان» در اشاره به روز تحلیف رئیس‌جمهور گفت: «تنها روزی که طبق قانون اساسی، رئیس‌جمهور بعدی کشور مشخص می‌شود، روز بیستم ژانویه است. پس ما فرصت زیادی داریم که نتایج متقلبانه‎ این انتخابات را اصلاح کرده و دونالد ترامپ را به عنوان برنده قانونی انتخابات، اعلام کنیم. همین امروز، مجمع جایگزینی از برگزینندگان ایالتی در ایالات مورد بحث، آماده رأی‌دهی می‌شوند و ما آراء ایشان را به کنگره خواهیم فرستاد».

وقتی که آراء مجامع برگزینندگان در تاریخ ۶ ژانویه شمارش می‌شود، ترامپ برای به چالش کشیدن برگزینندگان هریک از هفت ایالت مذکور، تقریباً نیازمند حمایت همه سناتورهای جمهوری‌خواه است.

مطالب دیگر:

همه آنچه باید بدانید: روابط خارجی مشکل‌ساز در پشت پرده دستگاه‌های رأی‌گیری ایالات متحده

ترامپ قول داد به مبارزه با تقلب در انتخابات «ادامه می‌دهد»

مجمع گزینندگان‌‌ ایالت تگزاس طی قطعنامه‌ای از ایالت‌های تحت مناقشه خواستند گزینندگان‌‌ جدیدی را تعیین کنند

 هیأت تحریریه: در این زمان حساس، رئیس جمهور ترامپ باید اقدامی انجام دهد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی