جدا شدن اقتصاد هند از چین زوم، تیک‌تاک، شرایت تحریم چین فناوری ویروس گرونا کووید 19 تلفن‌های هوشمند، لوازم خودرو، داروسازی و محصولات صنعتی حزب کمونیست چین
گروهی از مردم هند، در ۱۸ ژوئن ۲۰۲۰، خواستار تحریم کالاهای چینی شده‌اند. (Prakash Singh/AFP via Getty Images)

تلاش هند برای رها شدن از وابستگی اقتصادی به چین

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۵/۱۰

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۵/۱۰

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

اختلافات و خشونت مرزی اخیر بین هند و چین، باعث شده است که مردم هند بیش از پیش، خواهان جدا شدن اقتصاد هند از چین ، به خصوص مخصوصاً در حوزه فناوری شوند.

تجارت بین هند و چین در سال ۲۰۱۹ به حدود ۹۳ میلیارد دلار رسید، که بخش قابل توجهی از این تجارت مربوط به واردات تلفن‌های هوشمند، لوازم خودرو، داروسازی و محصولات صنعتی از چین بود.

حتی قبل از تشدید اختلافات مرزی در دره گالوان در اوایل ژوئیه، تنش بین این دو قدرت اصلی در آسیا وجود داشت که عمدتاً به دلیل شیوع ویروس حزب کمونیست چین (کرونا)، و در نتیجۀ آن، اختلال در زنجیره تأمین هند بود. این تأثیر منفی روی زنجیره‌های دارویی و الکترونیکی هند بیشتر مشهود بود.

 طبق گزارشی که اخیراً توسط یک شرکت هندی واقع در لندن انجام شده است، حدود ۶۵ تا ۷۰ درصد از مواد دارویی هند از چین وارد می‌شود. برای برخی از مواد دارویی، تنها منبع تأمین کننده چین بوده است.

همزمان بسیاری از مردم هند خواهان جدا شدن اقتصاد هند از چین و تحریم کالاها و خدمات چینی هستند، که این خواسته هم ناشی از بیماری همه‌گیر و هم در نتیجۀ درگیری مرزی اخیر است.

در ۱۷ ژوئن‌، آژانس‌های اطلاعاتی هند از دولت هند خواستند که فهرستی از ۵۳ مورد از اپلیکیشن‌های مورد استفاده در تلفن‌های هوشمند هندی‌ها را که توسط شرکت های چینی ساخته شده و یا به چین مرتبط هستند، مسدود کند.

در این فهرست، اپلیکیشن‌های مشهور و محبوبی مانند زوم، تیک‌تاک، شرایت و برنامه های ساخته شده توسط سازنده گوشی‌های هوشمند شیائومی نیز دیده می‌شوند.

 به گزارش هندوستان تایمز، مقامات اطلاعاتی هند دلیل این تصمیم خود را نگرانی‌‌های امنیتی دانستند، چرا که معتقد بودند این اپلیکیشن‌ها اقدام به جمع آوری اطلاعات مردم و ارسال آنها به خارج از هند می‌کنند.

هرچند که تهیه برخی از کالاهای وارداتی از چین، مانند مواد دارویی، از جایی غیر از چین برای هندی‌ها بسیار دشوار است، اما در مورد تولید و عرضه گوشی‌های هوشمند، دشواری کمتری وجود دارند و این چیزی است که مقامات هندی در مورد آن قول داده‌اند.

بنابراین یک میدان مهم نبرد بین دو کشور عرصه گوشی های هوشمند خواهد بود.

در حال حاضر، بازار تلفن‌های هوشمند در هند تحت سلطه چین است و برندهای چینی در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ هشتاد درصد این بازار را اشغال کرده بودند که بیشترین سهم متعلق به برند شیائومی با در دست داشتن ۳۰ درصد بازار بود و پس از آنها، برندهای غیرچینی مانند سامسونگ، نیز وجود داشتند.

حال دولت هند در پی تغییر این شرایط است و با اعطای مشوق‌های اقتصادی به تولیدکنندگان داخلی، آنها را برای سرمایه‌گذاری بیشتر در این زمینه تشویق می‌کند. به طوری که در اوایل ژوئن، هند یک برنامه ۵۰۰ میلیارد روپیه‌ای (معادل ۶.۶ میلیارد دلار) برای تشویق تولید کنندگان برای ایجاد تسهیلات در هند اعلام کرد.

همچنین دولت هند اعلام کرده است که به واجدین شرایط تا ۶ درصد فروش‌شان در داخل کشور طی ۵ سال یارانه می‌دهد. ضمن اینکه تخفیف‌هایی تا ۲۵ درصد در هزینه‌های مربوط به سرمایه‌گذاری شرکت‌ها در هند در بخش صنایع نیمه هادی و قطعات الکترونیکی در نظر گرفته شده است.

یکی از شرکت‌های هندی که به دنبال استفاده از این تسهیلات است، میکرومکس است که تا حدود پنج سال قبل، پیش از ورود گوشی‌های چینی به هند، برند شماره یک در هند بود.

حضور شرکت‌های چینی با محصولات ارزان‌تر، تأثیر مخربی بر تولیدکنندگان داخلی داشت. در نتیجه شرکت هندی اینتکس روی تولید سایر لوازم خانگی متمرکز شد و شرکت لاوا نیز در شهرهای کوچکتر و دور از دسترس چینی‌ها بازار خود را حفظ کرد.

شرکت میکرومکس روز ۱۸ ژوئن در توئیتر خود گفت که در حال کار روی گوشی‌های جدید تلفن هوشمند است، و هشتگ‌هایی با مضمون «ساخت هند» و «تولید برای هند» را منتشر کرد.

با وجود احساسات ضد چین در هند، دور شدن از تلفن‌های هوشمند چینی برای مصرف کنندگان دشوار خواهد بود. مارک‌های چینی ۷۵ درصد از بازار هند را تشکیل می دهند و بر بخش مهمی از قیمت‌های زیر ۲۰۰ دلار حاکم هستند.

آقای ناوکندر سینگ، مدیر تحقیقات IDC هند، به هند اکسپرس گفت «من انتظار ندارم که شرکت‌های میکرومکس، اینتکس و لاوا ناگهان شروع به ساختن دستگاه‌هایی عالی کنند.»

مطالب دیگر:

تراژدی‌های مشابه در رژیم‌های اتحاد جماهیر شوروی و حزب کمونیست چین

تد کروز: چین بزرگ‌‌‏ترین تهدید برای آینده دنیا است

مروری بر تاریخچه فروپاشی دیکتاتوری‌ها

دانشمندان می‌گویند چین شواهد و مدارک انتشار ویروس را نابود کرده است