logo_eet

جدیدترین تحقیقات: مصرف نوشیدنی‌‌‌‏های الکلی، می‌‌‌‏تواند باعث تغییر ساختار مغز شود

(ChrisGorgio/iStock)
(ChrisGorgio/iStock)
(ChrisGorgio/iStock)

 

مطابق تحقیقاتی که در ماه گذشته انجام شده‌‌‌‏اند، دانشمندان براین باورند که مصرف نوشیدنی‌‌‌‏های الکلی -حتی به مقدار متعادل و کنترل‌‌‌‏شده-‌ با تغییرات ساختار مغز و بدتر شدن نحوه عملکرد آن، مرتبط است.

به گزارش رویترز، در مطالعه‌‌‌‏ای، ‌مغز پانصدوپنجاه نفر مورد بررسی قرار گرفت که شامل سه دسته افراد بودند: یکی مصرف‌‌‌‏کنندگان الکل در حجم بالا، گروه دوم با مصرف متوسط و سومین گروه که الکل مصرف نمی‌‌‌‏کردند. محققان دریافتند کسانی‌‌‌‏که الکل بیشتری مصرف می‌‌‌‏کنند، احتمال بیشتری دارد بخش هیپوکامپ مغزشان کوچک شود. عارضه‌‌‌‏ای که باعث می‌‌‌‏شود به حافظه بلندمدت و قدرت جهت‌‌‌‏یابی افراد مبتلا، آسیب وارد شود.

افرادی‌‌‌‏که به‌‌‌‏طور متوسط بیش از سی واحد الکل در هفته مصرف می‌‌‌‏کردند، بیشتر از سایرین در معرض خطر قرار داشتند؛ اما به گفته دانشمندان، حتی آنها که در حد متعادل، یعنی بین چهارده تا بیست‌‌‌‏ویک واحد در هفته مصرف می‌‌‌‏کردند، بازهم  بیش از گروه سوم در معرض خطر کوچک‌‌‌‏شدن هیپوکامپ مغز بودند. از طرف دیگر، هیچ نظریه‌‌‌‏ای وجود ندارد که تایید کند مصرفِ کم الکل، در حفظ ساختار مغز موثر است.

پیامدهای تنبیه بدنی کودک

چرا بعضی از ما عاشق خوردنی‌‌‌‏های شیرین هستیم؟

تیم‌‌‌‏های تحقیقاتی دانشگاه‌‌‌‏های لندن و آکسفورد اعلام کردند که نتیجه این تحقیقات، به کاهش و تعیین محدودیت‌‌‌‏هایی جدید در مصرف الکل بریتانیا منجر شده؛ ولی این سوال را به‌‌‌‏وجود آورده است که چه محدودیت‌‌‌‏هایی برای نوشیدن الکل باید مدنظر قرار گیرد.

به‌‌‌‏پیشنهادِ دستورالعمل فعلی در آمریکا،‌ مصرف حداکثر ۲۴.۵ واحد الکل در هفته مجاز است؛ ولی این مطالعه نشان داد که مصرف چهارده تا بیست‌‌‌‏ویک واحد الکل در هفته نیز، خطر بروز آسیب‌‌‌‏های مغزی را افزایش می‌‌‌‏دهد.

هر واحد الکل، شامل ده میلی‌‌‌‏لیتر الکل خالص است. هر لیوان بزرگ آبجو، تقریبا دو واحد، ‌یک بطری شراب، نه واحد و هر ۲۵ میلی‌‌‌‏لیتر نوشیدنی تخمیری، یک واحد الکل دارد.

آقای کیلیان وِلچ، از روان‌‌‌‏پزشکان بیمارستان رویال اِدینبِرگ در اسکاتلند است. به عقیده ایشان، این تحقیقات که در مجله پزشکی بریتانیا چاپ شده است، مطلب مهمی را برای ما روشن می کند: «عادت به مصرف الکل حتی در حد متعادل، اثرات ناگواری بر سلامتی افراد دارد.»

به گفته ایشان، «همه ما برای ادامه رفتارهایی که در بلندمدت به نفع‌‌‌‏مان نیستند، سعی می‌‌‌‏کنیم توجیه‌‌‌‏های عقلانی پیدا کنیم! اما با توجه به نتایج تحقیقات اخیر، توجیه کردن تاثیرات نامطلوب مصرف الکل بر سلامتی مغز،‌ کمی سخت به‌‌‌‏نظر می‌‌‌‏رسد؛ به‌‌‌‏خصوص که این اثرات حتی در مقدار متعادلِ مصرف نیز خود را نشان می‌‌‌‏دهند.»

با نافرمانی‌‏های کودکان دبستانی خود چطور رفتار کنیم ؟

تاثیر فیبرهای خوراکی بر درد آرتروز زانوی سالمندان

این مطالعه، داده‌‌‌‏های مربوط به مصرف هفتگی الکل و عملکرد شناختی مغز را طی سال‌‌‌‏های ۱۹۸۵ تا ۲۰۱۵، به‌‌‌‏طور مکرر و بیش از سی سال اندا‌‌‌‏زه‌‌‌‏گیری کرده است. داوطلبین شامل پانصد و پنجاه مرد و زن بودند که به‌‌‌‏طور متوسط چهل‌‌‌‏وسه سال داشتند. تست‌‌‌‏های عملکرد مغز در فواصل منظم انجام شد و در پایان مطالعه شرکت‌‌‌‏کنندگان، یک اسکن مغزی اِم آر آی دریافت کردند.

البته دانشمندان چندین متغیر مهم بالقوه مانند: جنسیت، تحصیلات، کلاس اجتماعی، فعالیت جسمی و اجتماعی، سیگار کشیدن، خطر سکته مغزی و سابقه پزشکی را درنظرگرفته و پس از تعدیل آنها دریافتند که مصرف الکل با افزایش خطر ابتلا به کاهش عملکرد مغز همراه است.

هم‌‌‌‏چنین، زیاد نوشیدن الکل با تضعیف «یکپارچگی ماده سفید مغز» مرتبط است، عاملی که به گفته محققان نقش مهمی در عملکرد مغز دارد.

 محققان یادآور شدند با مطالعه‌‌‌‏ای مانند این که مبتنی برمشاهدات است، هیچ نتیجه قطعی در مورد رابطه علت و معلولی موجود مشخص نیست ؛ درعین‌‌‌‏حال ممکن است این یافته‌‌‌‏ها پیامدهای مهمی برای سلامت عمومی بخش بزرگی از اجتماع داشته باشند.

مطالب دیگر:

حبس ابد در چین، داستان واقعی جرج کریمی، تاجری در زندان چین

برداشت غیر قانونی اعضای بدن چیست؟

اخبار مرتبط