Search
Asset 2

جریان چپ چگونه از کووید ۱۹ برای ورشکسته کردن آمریکا استفاده کرد

(Thomas Breher/Pixabay)
(Thomas Breher/Pixabay)

من هیچگاه به تئوری‌های توطئه‌ای که می‌گفتند ویروس کرونا یک طرح شیطانی سیاسی برای نابودی کشور است باور نداشتم. اما هر هفته‌ای که می‌گذرد بیشتر مشخص می‌شود که این ویروس سکوی پرتاب جریان چپ برای دگرگون کردن کشور به شیوه‌ای است که برنی سندرز، مایکل مور و راشل مادو هرگز فکرش را نمی‌کردند.

بدون کووید ۱۹ جو بایدن هرگز به ریاست جمهوری نمی‌رسید؛ در حقیقت ویروس کرونا باعث شکست دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق به نفع جریان چپ شد. همچنین این ویروس راه را برای طرح‌های آرمانی و چند تریلیون دلاری چپ‌ها یعنی سیاست‌های اقلیمی، تنظیم بیش از حد اقتصاد، احیای دولت رفاهی و توزیع مجدد و افراطی درآمدها باز کرد.

در اثر سیاست‌های ترامپ، ما شاهد توسعه‌ای بی‌سابقه در حوزه‌های مالی و اقتصادی، به ویژه در پیشرفت اقلیت‌ها و کاهش تاریخی فقر در جامعه بودیم. با رشد درآمدها و ایجاد فرصت‌های شغلی، طرح‌های یارانه‌ای کنار گذاشته شدند و میلیون‌ها نفر از مردم از دولت رفاهی روی گردانده و به کار مشغول شدند. اگر جریان چپ واقعا به فکر اقشار ضعیف بود، این وضعیت را جشن می‌گرفت. اما یافته‌ها نشان می‌دهد که کاهش مالیات، حذف نظارت دولت و سیاست‌های بازار آزاد همگی موجب درماندگی چپ‌ها شد.

کووید۱۹ فرصت احیای یک دولت بزرگ را فراهم آورد. سال گذشته زمانی که هنوز ترامپ ساکن کاخ سفید بود، کنگره ۶ تریلیون دلار برای مخارجی اغلب بیهوده (مثل ۶۰۰ دلار پاداش هفتگی بر حقوق بیکاری) هزینه کرد؛ در حالی که آن را مخارج اضطراری عنوان می‌کرد.

اخیرا دفتر ملی پژوهش اقتصادی آمریکا اعلام کرده که رکود اقتصادی در ماه آوریل سال ۲۰۲۰ به پایان رسید و به لطف واکسن، روند بهبود اقتصادی شتاب گرفته‌است.

ما اکنون باید مخارج دولت را شدیدا کاهش دهیم همانگونه که پس از پیروزی در جنگ جهانی دوم و جنگ سرد این کار را انجام دادیم.

اما جریان چپ، بر تنور ترس‌ها از ویروس کرونا می‌دمد تا بتواند لایحه ۳.۵ تریلیون دلاری تطبیق بودجه را تصویب کند. آن‌ها در ماه مارس ۱.۹ تریلیون دلار برای برنامه‌های رفاهی هزینه کردند و اکنون نیز ۴.۱ تریلیون دلار برای امور عام‌المنفعه نظیر حمایت از اتحادیه‌های کارگری، یارانه‌های نیودیل سبز، توسعه بیمه پزشکی و بیمه مستمندان و غذای رایگان و همچنین کمک به راه‌آهن ملی، حمل و نقل شهری و مدارس هزینه می‌کنند. مدارس دولتی در بسیاری از ایالت‌های دموکرات به مدت یک سال تعطیل بودند؛ با این حال مالیات‌دهندگان مجبورند در مجموع ۱۰۰ میلیارد به اتحادیه معلمان بپردازند.

طبق تخمین اداره بودجه کنگره آمریکا، تمام این مصارف موجب بدهکاری جدیدی به مبلغ ۲۰ تریلیون دلار خواهد شد و این مسئله با افزایش هنگفت نرخ مالیات همراه می‌شود.

ویروس کرونا حتی به افراطی‌ترین ایده‌های چپ‌گرا وجهه‌ای تازه داده‌است. از این رو دموکرات‌ها به سرعت در حال پیش بردن طرح خود برای افزایش بیش از ۵۰ درصدی نرخ مالیات و اعطای تسهیلات رفاهی به میزان سالانه صد هزار دلار به خانواده‌ها است. اینگونه ۵۰ درصد از تولید ناخالص داخلی در اختیار دولت باقی می‌ماند و این میزان با کشورهای سوسیالیست اروپایی برابری می‌کند.

برنامه‌هایی که قبلا به دلیل هزینه‌های میلیون دلاری‌شان کنار گذاشته می‌شدند، اکنون بودجه‌های تریلیون دلاری دریافت می‌کنند. همچنین کووید ۱۹به نوعی نظریه پولی مدرن را تایید کرده‌است؛ زیرا انگار دولت مرکزی، کارتی اعتباری با مبلغی بی‌نهایت دارد.

کووید۱۹ با وجود خسارات سنگین خود، رو به پایان است. در سال ۲۰۲۰ برای اولین بار پس از جنگ جهانی دوم، امید به زندگی کاهش یافت. متاسفانه شاید در نهایت، «درمان» یا بهتر است که بگویم کشتار حاصل از برنامه‌های پساکرونای بایدن، بسیار مخرب‌تر و پایدارتر از خود بحران کرونا باشد.

نویسنده: استفان مور، روزنامه نگار، نویسنده و مقاله نویس اقتصاد است.

نظرات بیان شده در این مقاله نظرات نویسنده است و لزوماً منعکس کننده نظرات اپک‌تایمز  نیست.

مطالب دیگر:

زلزله‌ای به بزرگی ۸.۲ ریشتر در نزدیکی آلاسکا رخ داد؛ کارشناسان هشدار سونامی داده‌اند

علیرغم افزایش جرایم، جورج سوروس به گرو‌هی که خواستار قطع بودجه پلیس هستند، ۱ میلیون دلار اهدا کرد

جیم بانکس، نماینده جمهوری‌خواه: نانسی پلوسی «مسئول نهایی» رخنه امنیتی ۶ ژانویه است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی