Asset 2

ملاقات گاردهای ساحلی تایوان و آمریکا با وجود فشارهای رژیم چین

(Mike Hvozda/U.S. Coast Guard via Getty Images)
(Mike Hvozda/U.S. Coast Guard via Getty Images)

با وجود تلاش‌های حزب کمونیست چین برای منزوی کردن جزیره خودگردان تایوان، افسران ایالات متحده و گارد ساحلی تایوان برای بحث در مورد بهبود همکاری و ارتباطات بایکدیگر ملاقات کردند

این جلسه مجازی که در روز سه شنبه برگزار شد این سیگنال را از طرف ایالات متحده و سایرین برای رژیم چین ارسال کرد که کمپین فشار پکن با هدف مجبور کردن تایوان به پذیرش دیدگاهش مبنی بر اینکه این جزیره بخشی از چین است، پذیرفته شده نیست.

چین روز سه شنبه سفیر خود در لیتوانی را فراخواند و نماینده ارشد کشور بالتیک در پکن را به دلیل تصمیم خود برای اجازه به تایوان برای افتتاح دفتر در لیتوانی با نام خود اخراج کرد.

شی جین پینگ، رهبر چین فشارهای دیپلماتیک، اقتصادی و نظامی را بر تایوان افزایش داده است، زیرا ساکنان آن اکثراً درخواست پکن برای وحدت سیاسی با سرزمین اصلی را رد می‌کنند. چین مدت‌هاست تایوان را از شرکت در سازمان ملل متحد و سایر سازمان‌های بین‌المللی منع کرده است و این فشار را از زمان انتخاب رئیس جمهور استقلال خواه تایوان تسای اینگ ون در سال ۲۰۱۶ افزایش داده است. سال گذشته تسای با اکثریت قاطع انتخاب شد.

در حالی که ایالات متحده به‌خاطر سازش با پکن فقط روابط غیر رسمی با تایوان برقرار می‌کند این کشور تامین کننده اصلی سلاح و نزدیکترین متحد سیاسی تاویان است.

سفارت واشنگتن در تایپه، که یک موسسه آمریکایی در تایوان است، در بیانیه‌ای اعلام کرد که در جلسه روز سه شنبه، طرفین «راههایی را برای بهبود پاسخ‌های دریایی مشترک به جستجو و نجات، امداد رسانی در بلایا و ماموریت‌های زیست محیطی و همچنین فرصت‌هایی برای بهبود ارتباط و ادامه تبادلات آموزشی پرسنل بحث کردند.»

«آنها همچنین بر روی اهداف مشترک حفظ منابع دریایی، کاهش ماهیگیری غیرقانونی، گزارش نشده و کنترل نشده؛ و شرکت در رویدادهای مشترک جستجو و نجات دریایی و واکنش‌های زیست محیطی دریایی همکاری می‌کنند.»

در این بیانیه آمده است: «ایالات متحده از مشارکت معنی‌دار تایوان در مسائل مورد توجه جهانی حمایت می‌کند.»

این ملاقات در پی اعلام برنامه‌های ایالات متحده برای فروش ۴۰ هویتزر خودران به تایوان در معامله‌ای به ارزش ۷۵۰ میلیون دلار انجام شد که با محکومیت شدید پکن روبرو شد.

 دولت سابق دونالد ترامپ، در بحبوحه وخامت روابط با چین، روابط با تایوان را تقویت کرد، موضعی که تاکنون توسط جو بایدن حفظ شده است.

چین هیچ واکنش فوری به جلسه دو گارد ساحلی نشان نداد، اما هفته گذشته فروش هویتز را تحت عنوان «دخالت شدید در امور داخلی چین، ارسال سیگنال‌های اشتباه به نیروهای جدایی طلب خواهان استقلال تایوان و به خطر انداختن ثبات در تنگه تایوان محکوم کرد.»

وو چیان، سخنگوی وزارت دفاع چین در بیانیه‌ای در ۶ اوت گفت: «[ارتش آزادیبخش خلق چین] تمام اقدامات لازم را برای حفظ قاطعیت حاکمیت ملی و تمامیت ارضی چین انجام می‌دهد و تلاش مستمری برای پیشبرد روند اتحاد ملی انجام خواهد داد.»

مطالب دیگر:

بایدن می‌خواهد با تشکیل اجلاسی، دموکراسی‌های جهان را بر علیه اقتدارگرایی متحد کند

فیلم مستند ردیابی منشا ویروس کرونای ووهان

سناتورهای دموکرات لایحه بودجه ۳.۵ تریلیون دلاری را بدون حمایت جمهوری‌خواهان پیش بردند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی