Search
Asset 2

جمهوری اسلامی نفت ایران را به حراج گذاشت؛ صادرات هر بشکه نفت ایران فقط ۳۷ دلار

(STR/AFP via Getty Images)
(STR/AFP via Getty Images)

هنوز چند روز از انتشار اخباری از صادرات بنزین به قیمت لیتری ۵۰۰ تومان نگذشته است که گزارش‌هایی از حراج نفت خام ایران توسط جمهوری اسلامی و صادرات آن به قیمت هر بشکه ۳۷ دلار منتشر شده است.

روزنامه تجارت در شماره امروز ۲۹ آذرماه خود، با انتشار گزارشی ضمن اشاره به قیمت جهانی نفت نوشت که قیمت نفت در هفته گذشته تا کانال ۸۱ دلار نیز افزایش پیدا کرد، با این حال کارشناسان عنوان کرده‌اند جمهوری اسلامی هر بشکه نفت خود را با قیمت ۳۷ دلار صادر می‌کند.

انتشار این گزارش در حالی صورت می‌گیردکه سه روز پیش روزنامه دولتی ایران، صادرات بنزین توسط جمهوری اسلامی به قیمت هر لیتر ۵۰۰ تومان را تایید کرده بود.

این یعنی شهروندان ایرانی هر لیتر بنزین با قیمت دولتی را هزار تومان و بنزین آزاد را ۲ هزار و پانصد تومان گران‌تر از بنزین صادراتی خریداری می‌کنند.

اکنون نیز روزنامه تجارت سخنان مرتضی بهروزی‌فر، کارشناس انرژی را منتشر کرد که گفته است: «با توجه به اعمال سقف قیمت نفت روسیه، این کشور سیاست تقابلی را در پیش گرفت و نفت خود را با تخفیف‌های چشمگیر روانه بازار آسیا کرد که به تنگ‌تر شدن بازار فروش نفت ایران منجر می‌شود.»

به عقیده این کارشناس حوزه انرژی، با این اوصاف به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی وادار به امتیازدهی به خریداران نفت است؛ تا جایی که برخی گمانه‌ها نرخ فروش نفت ایران در بازارهای جهانی را حدود ۳۷ دلار اعلام کردند.

بسیاری از کارشناسان حوزه نفت و انرژی بر این باورند که به دنبال اعمال سیاست نگاه به شرق علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و تشدید تنش با غرب، حکومت روحانیون در تهران برای تامین ارز مورد نیاز خود ناچار شده‌اند چوب حراج به نفت و بنزین ایران بزنند.  

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی