logo_eet

جامعه پزشکی دنیا، چشم خود را روی جنایات برداشت اعضای بدن در چین بسته است

بی‌بی‌سی جنایات برداشت اعضای بدن: آنچه که پکن از طریق رسانه‌‌‌‏ها از مردم پنهان می‌‌‏کند جنایات برداشت اعضای بدن: آنچه که پکن از طریق
(JOE KLAMAR/AFP via Getty Images)

یکی از بیماران دکتر الکساندر تولدو متقاضی پیوند عضو بود؛ مادری ۴۱ ساله که به سرطان کبد مبتلا بود. تنها امید این زن برای زنده ماندن پیوند کبد بود. اما عضو پیوندی برایش یافت نمی‌شد و درمان‌های دارویی نیز نهایتاً می‌توانست عمر او را شش الی نه ماه طولانی کند.

اما دو ماه بعد، این زن با کبد جدیدی به کلینیک بازگشت. او برای پیوند کبد از کارولینای شمالی به چین رفته بود.

دکتر تولدو، طی یک نشست آنلاین به میزبانی مرکز اخلاق زیستی دانشگاه کارولینای شمالی ضمن اشاره به این مورد، گفت «او پیوند کبد را صرفاً بر اساس تقاضا انجام داده بود، که البته سوالاتی را در مورد منبع اندام‌ها ایجاد کرده است.»

از نظر پزشکی، منبع اصلی پیوند کبد باید یک فرد فوت شده (مرگ مغزی) باشد، یا در بعضی موارد یک اهدا کننده زنده است. چنین چیزی در مورد عمل جراحی این زن در چین، وجود داشت.

وی گفت «هیچ اطلاعات معناداری در خصوص اهداکننده ارائه نشده است. به جز آن که گفته شده که فرد اهداکننده جوان و سالم بوده است.»

این اطلاعات مرموز دکتر تولدو را بر آن داشت تا شروع به تحقیق کند. وی شواهد نگران کننده‌ای را یافت که نشان داد رژیم چین در حال برداشت اعضای بدن زندانیان عقیدتی برای فروش در بازار پیوند عضو بود.

در آن زمان، چین برنامه رسمی اهدای عضو نداشت و گفته بود که اعضای پیوندی متعلق به زندانیان اعدام شده است. اما در عوض تحقیقات نشان داد زندانیان عقیدتی، عمدتاً تمرین‌کنندگان روش معنوی فالون گونگ هستند که تحت آزار و شکنجه رژیم کمونیستی چین قرار دارند، و با برداشت اجباری اعضای بدنشان کشته می‌شوند.

فالون گونگ، یک تمرین مدیتیشن با آموزه‌های اخلاقی طبق اصول «حقیقت، نیکخواهی و بردباری» است، که در دهه ۱۹۹۰ در چین محبوب شد، و طبق برآورد دولت در آن زمان ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون نفر به تمرین آن می‌پرداختند.

حزب کمونیست چین، که آنها را یک تهدید تلقی کرد، در سال ۱۹۹۹ یک کارزار بی‌رحمانه آزار و شکنجه گسترده علیه آنها آغاز کرد. مرکز اطلاعات فالون دافا تخمین می‌‏زند که طی دو دهه گذشته، میلیون‌ها تمرین‌کننده در اردوگاه‌های کار اجباری، زندان‌ها، بازداشتگاه‌ها و مراکز شستشوی مغزی حبس شده‌اند، و اغلب مورد شکنجه قرار می‌گیرند.

سال گذشته دادگاه مستقلی در لندن، پس از یک سال تحقیق تأیید کرد که زندانیان عقیدتی «در مقیاس قابل توجهی» در چین برای اعضای بدن خود کشته شده‌اند و همچنان نیز کشته می‌شوند.

بیشتر بخوانید: یک دادگاه مستقل: چین هنوز در حال کشتن انسان‌ها برای برداشت اجباری اعضای بدن است

تولدو گفت، با وجود یافته‌هایی که سال‌ها در مورد برداشت اجباری اعضای بدن در چین وجود داشته است، جامعه پزشکی و بین المللی همچنان با سوالات و ابهامات بسیاری در این خصوص روبرو است.

دیوید ماتاس، وکیل مدافع حقوق بشر کانادایی که بیش از یک دهه در این زمینه تحقیق کرده است، در طی این نشست گفت که جامعه بین المللی پیوند موفق به انجام اقداماتی مشخص در مورد این موضوع نشده است.

وی افزود که جامعه پزشکی با «دو واقعیت» روبرو است: اول، کشتار جمعی زندانیان عقیدتی در چین برای اعضای بدن آنها، و دوم این واقعیت که بسیاری از پزشکان و متخصصان جهان در حرفه پیوند عضو، چشم خود را بر روی واقعیت اول بسته‌اند.

ماتاس اضافه کرد که فقط اقلیت کوچکی از متخصصان پیوند در سطح جهان مایل به انجام اقداماتی در مورد جنایات برداشت اعضای بدن در چین هستند.

وی گفت که برخی از افراد در جامعه جهانی پیوند با تکرار ادعاهای حزب کمونیست چین و تلاش برای بی‌اعتبار کردن شواهد در مورد برداشت اجباری و انبوه اعضای بدن، به حکومت چین خوش‌خدمتی کرده‌اند.

وی گفت که آنها همان نظر حزب را پیروی می کنند که تحقیقات غیرقابل تأیید هستند. درحالی که بدون تردید نتایج تحقیقات دقیق و قابل تأیید هستند.

به عنوان مثال، وقتی یک کنفرانس در سال ۲۰۱۷ در مورد قاچاق اعضا و گردشگری بین‌المللی پیوند به میزبانی آکادمی پاپتیکال علوم واتیکان، برگزار شد، دکتر هوانگ جیفو، رئیس سازمان پیوند رژیم چین برای شرکت در آن دعوت شد.

در آن زمان بحث و جدال در واکنش به اعتراضات به دعوت از هوانگ، که مرتباً برداشت اجباری اعضای بدن چین را انکار می کرد، روی داد و رئیس آکادمی در آن زمان گفت که این کنفرانس «یک رویداد آکادمیک است، نه یک طرح دعوای سیاسی و ادعای مشاجره‌آمیز.»

هم‌زمان، از محققانی که در خصوص جنایات برداشت اجباری اعضا در چین تحقیق کرده بودند، به این کنفرانس دعوت نشدند.

در سال ۲۰۱۶، رئیس وقت انجمن پیوند(TTS) ، دکتر فرانسیس ال. دلمونیکو، در جلسه دادرسی کنگره ایالات متحده در مورد جنایات برداشت اجباری اعضای بدن در چین گفت «من اینجا نیستم تا آن را تأیید کنم. این وظیفه من نیست… من فقط اینجا هستم تا بگویم که جامعه بین‌المللی این عمل وحشتناک را در چین تشخیص داده است و آرزو دارد آن را تغییر دهد.»

دلمونیکو در ادامه اظهار خوشبینی کرد که اصلاحاتی در سیستم پیوند چین تحت سرپرستی هوانگ و حامی وی، وانگ هایبو انجام شود.

ماتاس گفت: رهبران TTS و آژانس‌های ملی پیوند باید موضع خود را در مورد این موضوع تغییر دهند و علیه سوءاستفاده از پیوند توسط رژیم چین صحبت کنند. آنها باید دستور‌العمل‌های اخلاقی را معرفی کنند تا اطمینان حاصل شود که متخصصان پزشکی خارج از کشور در این اعمال مشارکت ندارند.

وی ۱۲ دستورالعمل را پیشنهاد کرد، از جمله اینکه پزشکان، بیماران پیوندی را برای جراحی به کشورهای دیگر ارجاع ندهند مگر آنکه اطمینان داشته باشند که فرد اهداکننده عضو آزادانه رضایت داده است.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ نشان داد که بیش از ۴۰۰ مقاله تحقیقاتی در مورد پیوند اعضا در چین که در مجلات انگلیسی بین سالهای ۲۰۰۰ و ۲۰۱۷ منتشر شده اند، ممکن است به موضوع برداشت اعضای بدن زندانیان عقیدتی مربوط باشد. این مطالعات نتوانستند گزارش دهند که آیا اهداکنندگان رضایت داشته اند یا خیر.

انجمن پیوند TTS به درخواست اپک تایمز برای اظهار نظر پاسخ نداده است.

مطالب دیگر:

بیست‌ویک سال ایستادگی فالون‌گونگ در برابر آزار و شکنجه: عهد و پیمان به وجدان انسانی

کمپین ترامپ شکایت خود را برای رای‌‌‌‌‏های دیرهنگام جورجیا به دادگاه برد

دونالد ترامپ: کار را به دادگاه عالی می‌‌‌‌‏کشانیم تا رای‌‌‌‏گیری متوقف شود

اخبار مرتبط