Search
Asset 2

تلاش مجلس آمریکا برای جلوگیری از جنایات برداشت اعضای بدن در چین

جنایات برداشت اعضای بدن به گفته گروه پزشکان مخالف برداشت اعضای بدن، زندانیان عقیدتی دیگر مانند مسلمانان اویغور، تبتی‌ها و مسیحیان نیز در
پزشکان در بیمارستانی در استان هنان چین، اعضای پیوندی را برای عمل پیوند حمل می‌کنند. آگوست ۲۰۱۲ (Screenshot via Sohu.com)

قانون گذاران آمریکایی در تلاشند قانون لایحه جدیدی را طرح و به تصویب برسانند که به موجب آن حزب کمونیست چین در خصوص جنایات برداشت اعضای بدن تمرین‌کنندگان روش معنوی فالون گونگ مسئول شناخته شود.

رژیم چین بیش از ۲۰ سال است که تمرین کنندگان فالون گونگ را از طریق برداشت اعضای بدن‌شان به قتل می‌رساند و جامعه پزشکی دنیا چشم خود را بر روی این جنایات بسته است.

بیشتر بخوانید: یک دادگاه مستقل: چین هنوز در حال کشتن انسان‌ها برای برداشت اجباری اعضای بدن است

طی یک کنفرانس که به میزبانی گروه پزشکان مخالف برداشت اجباری اعضای بدن در ۱۹ نوامبر برگزار شد، اعضای مجلس و نیز شاهدانی در این خصوص به ارائه سخنرانی پرداختند.

استیو چابوت، نماینده از ایالت اوهایو در این کنفرانس گفت که وی پیشگام تلاش برای تهیه لایحه دو حزبی در مجلس است که به زودی نهایی خواهد شد.

وی گفت که هدف مسئول شناختن مقامات حزب کمونیست چین در مورد آزار و شکنجه فالون گونگ، و عمل وحشیانه برداشت اجباری اعضای بدن است.

فالون گونگ، که به نام فالون دافا نیز شناخته می‌‌‏شود، یک تمرین معنوی است که شامل تمرینات مدیتیشن و آموزه‌هایی اخلاقی مبتنی بر اصول حقیقت، نیکخواهی و بردباری است.

طبق برآوردهای رسمی در چین، این تمرین پس از معرفی در سال ۱۹۹۲، بالغ بر ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون طرفدار در اواخر دهه ۱۹۹۰ داشت. جیانگ زمین، رهبر سابق حزب کمونیست چین، در ژوئیه ۱۹۹۹ علیه میلیون‌ها تمرین‌کننده این روش یک مبارزه ویرانگر و وحشیانه آغاز کرد، و آنها را یک تهدید دانست.

از آن زمان فالون گونگ مورد آزار و اذیت شدید رژیم چین قرار گرفت. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فالون دافا، میلیون‌ها پیروی آن به زندان‌ها، اردوگاه‌های کار اجباری و مراکز شستشوی مغزی انداخته شدند. در آن اماکن بسیاری از آنها شکنجه شدند تا مجبور به انصراف از اعتقاد خود شوند. تحقیقات مستقل نشان داده است که آنها در معرض برداشت اجباری اعضای بدن قرار گرفته‌اند.

استیو چابوت، گفت که هدفش از حضور در کنفرانس مجازی فوق، آگاه کردن قانونگذاران ایالات متحده در مورد برداشت اجباری اعضای بدن زندانیان عقیدتی در چین است که با حمایت دولت چین انجام می‌شود.

چابوت با اشاره به قطعنامه H.Res. 343  مجلس نمایندگان که در سال‌های گذشته در محکومیت آزار و شکنجه فالون گونگ به تصویب رسید گفت که از آن زمان به بعد، اعضای کنگره و کارمندانش تغییرات زیادی داشته‌اند، بنابراین برای بسیاری از افراد، این مسئله می‌تواند کاملا جدید باشد.

در این کنفرانس دو تمرین کننده فالون گونگ که شاهد برداشت اعضای بدن در زندانهای چین بودند، به عنوان شاهد سخنرانی کردند.

آزمایش خون و معاینات پزشکی

وینستون لیو، که اکنون یک مهندس در یک شرکت بین‌المللی در ایالات متحده است، در سال ۲۰۰۵ پس از آنکه به خاطر تمرین فالون گونگ مورد آزار و شکنجه وحشیانه قرار گرفت، از چین فرار کرد.

وی گفت «در سال ۱۹۹۹ دانشجوی دکتری دانشگاه تسینگ‌هوآ بودم و آرزو داشتم که استاد شوم. اما هرگز در بدترین سناریوهای ممکن هم انتظار نداشتم که به زندان بیفتم، تحت شکنجه وحشیانه و آزار و اذیت جسمی و روحی و در آستانه اختلال روانی قرار بگیرم.»

لیو از تحصیل تعلیق شد، در ملا عام مورد تعرض قرار گرفت، چندین بار بازداشت شد و به سه سال زندان محکوم شد. نامزدش که مهندس بود نیز زندانی شد. پولی که برای ازدواج در نظر گرفته بودند، صرف هزینه‌های دوره زندان شد.

او گفت در حالی که مورد انواع شکنجه‌های جسمی قرار گرفته بود، آزار و اذیت ذهنی حتی بدتر بود. وی شش ماه اول را در سلول انفرادی در اتاقی به مساحت شش و نیم متر مربع گذراند.

او افزود هنگامی که در زندان بود، تحت آزمایش‌های خون و معاینات پزشکی گسترده قرار گرفت.

وینستون لیو، در سال ۲۰۱۱، پس از اینکه از چین گریخته بود (Courtesy of Winston Liu)

«یک روز در ژوئیه ۲۰۰۲، من و چهل تمرین‌کننده دیگر را به صف کردند و ما را توسط یک نگهبان به یک بیمارستان مرتبط با زندان هدایت کردند. من آزمایش خون، آزمایش اشعه ایکس، معاینه چشم، آزمایش ادرار و موارد دیگر دادم.»

وی گفت «به ما گفته شد که این معاینات منظم و ارزیابی سلامت برای همه زندانی‌ها است.»

اما این دروغ بود. وقتی لیو در سال ۲۰۰۶ فهمید که دو محقق کانادایی در حال بررسی ادعاهای تکان دهنده در مورد برداشت اجباری اعضای بدن در چین هستند، متوجه شد که آزمایش به خاطر این بوده است که او را هدف برداشت اعضای بدن کرده بودند.

ادعاهای برداشت اجباری اعضای بدن از تمرین کنندگان فالون گونگ برای پیوند برای اولین بار در سال ۲۰۰۶ مطرح شد. دیوید کیلگور، نماینده سابق پارلمان کانادا و دیوید ماتاس، وکیل حقوق بشر، بررسی‌های مستقلی را انجام دادند و گزارش‌هایی را منتشر کردند که این ادعاها را اثبات می‌‌‏کرد.

یک روزنامه نگار و محقق به نام اتان گاتمن نیز تحقیقات مستقلی را انجام داد و کتابی در این زمینه با عنوان «سلاخی» منتشر کرد.

لیو گفت که برداشت اجباری اعضای بدن فقط یکی از جنایاتی است که حزب کمونیست چین در مورد شهروندان خود مرتکب شده است.

پدری که با برداشت اعضای بدنش کشته شد

شاهد دیگر، خانم جیانگ لی بود، که رنج و مصایبی که به همراه خانواده‌‌اش در چین تحمل کرد را برای حاضرین شرح داد.

«پدر من، که فالون گونگ را تمرین می‌کرد، فردی بسیار سالم بود. در طول سال نوی ۲۰۰۹، وی به دلیل اعتقادش به فالون گونگ در یک اردوگاه کار اجباری نگهداری شد. هنگامی که او را ملاقات کردیم، در ظاهر سلامت و خوب بود.» اما روز بعد، از اردوگاه تلفن شد و به آنها گفتند که پدرش پس از یک حمله قلبی حاد درگذشته است. هنگامی که او و خانواده‌‌‏اش به محل نگهداری جنازه رسیدند متوجه شدند که بدن وی هنوز گرم است.

خانم جیان لی، پس از اینکه از چین به نیویورک گریخت، در سال ۲۰۱۵ عکس پدر خود را در دست دارد که به خاطر تمرین فالون گونگ، در چین به دست حزب کمونیست کشته شده است. (Benjamin Chasteen/Epoch Times)

نگهبانان اردوگاه، خانواده را از بررسی علت واقعی مرگ بازداشتند و آنها را به زور از آنجا بیرون کردند. آنها مجبور شدند فرم رضایت نامه را برای سوزاندن جسد امضا کنند.

رئیس دادستانی شهر چونگ کینگ بعداً اعتراف کرد که اعضای بدن پدرش برداشته و بقایای بدن وی سوزانده شده است.

در حالی که لی آن زمان به دنبال عدالت برای پدرش بود، وی و خانواده اش مورد آزار و اذیت و تهدید قرار گرفتند. آنها تحت نظرماموران  قرار داشتند و خانه‌شان تفتیش و غارت می‌شد، و اینگونه تلاش می‌کردند آنها را از پیگیری متوقف کنند.

مادر وی در نهایت به هشت سال زندان محکوم شد. لی نیز توسط کارفرمای خود از خطوط هوایی شانگهای اخراج شد.

لی افزود «ما دو وکیل در پکن استخدام کردیم، اما هر دوی آنها توسط پلیس به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و مجوزهای حقوقی آنها به دلیل رسیدگی به پرونده پدر من لغو شد.»

دادستانی چندین بار برای سکوت لی، به او پول پیشنهاد داد اما او نپذیرفت.

لی که اکنون در نیویورک زندگی می‌‌‏کند، هنوز احساس رنج دارد و همچنان به خاطر مرگ مرموز پدرش ناراحت است. وی اظهار امیدواری کرد که کنگره اقدامات عینی را برای کمک به پایان دادن به این جنایات کند، چرا که این جنایات هنوز در چین ادامه دارد.

فالون گونگ به عنوان منبع برداشت اعضای بدن در نظر گرفته شده است

تابستان سال گذشته، یک دادگاه مردمی مستقل در لندن، طی تحقیقات خود نتیجه گرفت که برداشت اجباری اعضای بدن در چین «سال‌ها» در مقیاس قابل توجهی انجام شده است، و تمرین کنندگان فالون گونگ به عنوان «منبع اصلی» اندام‌های پیوندی در نظر گرفته شده‌‌‏اند.

دادگاه گفت که این جنایات باعث شده «بسیاری از مردم به طرزی وحشتناک و بدون دلیل بمیرند.»

در این کنفرانس مجازی، حمید صابی، وکیلی که به عنوان مشاور دادگاه فوق فعالیت می‌کرد، گفت که تمرین کنندگان فالون گونگ منبع اصلی هستند زیرا «نسبتاً بسیار سالم» هستند. وی گفت آنها الکل نمی‌خورند، سیگار نمی‌‌‏کشند و عادت‌های بد غذایی ندارند.

صابی همچنین خاطرنشان کرد که بیمارستان‌های چین به «اندام‌‌‏های نامحدود موجود بر حسب تقاضا» دسترسی دارند.

به گفته گروه پزشکان مخالف برداشت اعضای بدن، زندانیان عقیدتی دیگر مانند مسلمانان اویغور، تبتی‌ها و مسیحیان نیز در معرض برداشت اعضای بدن هستند.

صابی گفت که یک دادگاه مستقل جداگانه برای بررسی آزار و اذیت اویغورها و سایر گروه‌های اقلیت مسلمان در شین جیانگ تشکیل شده است.

شواهدی در دست است که آنها در حال ساخت دو اردوگاه عظیم جدید در سین کیانگ هستند با ظرفیت تقریباً پنجاه هزار زندانی، و بین این دو اردوگاه، یک محل بزرگ سوزاندن اجساد ساخته‌اند. صابی گفت، در نزدیکی این اردوگاه یک فرودگاه است که روند ارسال اعضای بدن خارج شده را تسهیل می‌کند.

تصویب قوانین سفت و سخت

مت سالمون، معاون رئیس دانشگاه ایالتی آریزونا و نماینده سابق، از کنگره خواست تا اقدامات عینی‌تری برای جلوگیری از برداشت اعضای بدن انجام شود.

وی در کنفرانس فوق گفت «من مطمئن نیستم که فقط ارائه لوایحی که اقدامات را محکوم می‌کند کافی باشد. ما باید قانونی وضع کنیم که در واقع ضمانت اجرایی سفت و سخت پشتوانه‌اش باشد.»

سالمون پیشنهاد کرد که برای مقابله با این اعمال، تحریم‌هایی علیه آمریکایی‌های خریدار یا استفاده‌کننده از اعضای اندام برداشت شده از چین و همچنین مشاغل درگیر در این موضوع وضع شود.

وی گفت که این اقدام ما می‌تواند روی دیگر کشورها نیز تأثیر گذاشته تا آنان نیز با این پدیده شوم مقابله کنند.

به گفته ولدون گیل کریس، معاون گروه پزشکان مخالف برداشت اجباری اعضا، دولت چین تنها دولتی است که در برداشت اجباری اعضای بدن دست دارد.

وی که در این کنفرانس خاطرنشان کرد که برداشت اجباری اعضای چین بسیار متفاوت از قاچاق اعضای بدن در بازار سیاه است. چراکه  کل این فرآیند یک جرم بزرگ سازمان یافته است که توسط یک دولت مرکزی اداره می‌شود که شامل نهادهای بهداشتی، قضایی، زندان، اردوگاه‌های کار، ارتش و بیمارستان‌های نظامی است.

به گفته گیل کریس، که استادیار پزشکی در دانشگاه یوتا نیز هست، جامعه پزشکی دنیا به طور کلی چشم خود را بر روی این جنایت بسته است.

وی گفت «برداشت اجباری اعضای بدن چین یک مسئله سیاسی نیست. اگرچه عامل این جنایات یک نهاد سیاسی است، اما استفاده از پزشکان و استفاده از سیستم پزشکی به عنوان بازوی اجرایی جنایات حزب کمونیست چین غیرقابل توجیه است.»

مطالب دیگر:

دستگیری اخیر ابرسرمایه‌دار چینی ممکن است نشانگر اختلافات داخلی سیاسی در حزب کمونیست چین باشد

جنایات برداشت اعضای بدن: آنچه که پکن از طریق رسانه‌‌‌‏ها از مردم پنهان می‌‌‏کند

سی ادعای دادخواست سیدنی پاول که بی‌اعتبار بودنِ نتایج انتخابات جورجیا را نشان می‌دهد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی