logo_eet

۲۵ جت جنگنده رژیم چین در یک روز وارد منطقه دفاعی تایوان شدند

جنگنده وزارت دفاع ملی تایوان گفت، تایوان با استقرار نیروهای گشت هوایی به اقدامات خصمانه پاسخ داد و هواپیماهای چینی را در سیستم‌های پدافند ه
فرود یک جت جنگنده J-15 بر روی تنها ناو هواپیمابر عملیاتی چین، لیائونینگ، در حین تمرین در دریا در 24 آوریل 2018. (AFP via Getty Images)

در تاریخ ۱ اکتبر که یکی از جشن‌های ملی در چین است، و یادآور تصرف خصمانه سرزمین اصلی چین توسط حزب کمونیست چین در اواخر دهه ۱۹۴۰ است، ۲۵ جت جنگنده رژیم چین به منطقه شناسایی پدافند هوایی تایوان وارد شدند.

ارتش تایوان در بیانیه‌ای که روز جمعه منتشر کرد، اعلام کرد که این جنگنده‌ها شامل ۱۸ جت J-16، چهار هواپیمای SU-30، دو بمب افکن H-6 و همچنین یک هواپیمای ضد زیردریایی است.

وزارت دفاع ملی تایوان گفت، تایوان با استقرار نیروهای گشت هوایی به اقدامات خصمانه پاسخ داد و هواپیماهای چینی را در سیستم‌های پدافند هوایی خود ردیابی کرد.

چین طی دو سال گذشته هواپیماهای نظامی خود را به جزیره‌ای که ادعا می‌کند به عنوان بخشی از قلمرو خودش است فرستاده و  با این رزمایش‌ها باعث افزایش آزار و اذیت نظامی شده است.

حزب کمونیست چین ادعا می‌کند که تایوان قلمرو آن است، علیرغم این واقعیت که تایوان از سال ۱۹۴۹ یک کشور مستقل و خودگردان بوده است و حزب کمونیست هرگز بر تایوان حکومت نکرده است.

هفته گذشته،  یک روز پس از درخواست تایوان برای پیوستن به توافق جامع و مترقی برای مشارکت فرا اقیانوسیه (CPTPP)- یک گروه تجاری که چین نیز برای پیوستن به آن درخواست کرده بود، ۲۴ جت جنگنده رژیم کمونیستی چین به سمت تایوان پرواز کردند.

بزرگترین تاخت و تاز نظامی پکن در ۱۵ ژوئن رخ داد، که ارتش چین ۲۸ جت به منطقه پدافند هوایی تایوان فرستاد، پس از آنکه رهبران گروه هفت کشور صنعتی با صدور بیانیه‌ای خواستار حل مسالمت آمیز مسائل مربوط به تنگه تایوان شدند.

 قدرت‌نمایی روز جمعه، دومین تهاجم بزرگ از زمان هجوم ۲۸ جت به منطقه پدافند هوایی تایوان در ماه ژوئن بود.

پکن تعامل هر دولت خارجی با تایوان را به عنوان چالشی برای حاکمیت خود برچسب می‌زند. فضای بین‌المللی تایوان را تحت فشار قرار می‌دهد و سعی می کند این دموکراسی آسیایی را از گروه‌های جهانی مانند سازمان بهداشت جهانی جدا کند. رژیم چین همچنین رابطه خود را با کشورهایی که مایل به ایجاد روابط نزدیکتر با تایوان هستند، مانند لیتوانی و ژاپن، که امسال واکسن به تایوان اهدا کردند، خصمانه کرده است.

مطالب دیگر:

قانون‌گذاران جمهوری‌خواه دولت بایدن را تحت فشار می‌گذارند که بیشتر به چین سخت بگیرد

مدیر سابق اطلاعات آمریکا: کار ژنرال میلی غیرقابل بخشش است و باید استعفا بدهد

تأملی درباره آنچه که هنر سنتی به قلب انسان عرضه می‌کند

اخبار مرتبط