Asset 2

هشدار وزیر خارجه روسیه: جنگ جهانی سوم «هسته‌ای» خواهد بود

شورای امنیت روسیه وزارت خزانه‌داری خاطرنشان کرد که تحریم یک رئیس دولت «بسیار نادر» است و پوتین اکنون به «گروه بسیار کوچکی که شامل مستبدانی
وزیر خارجه روسیه، سرگئی لاوروف (سمت راست) و رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین (Pavel Golovkin/Pool/AFP via Getty Images)

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه در بحبوحه تهاجم کشورش به اوکراین هشدار داد که جنگ جهانی سوم «هسته‌ای و ویرانگر» خواهد بود.

لاوروف در مصاحبه با شبکه عربی الجزیره بدون اشاره به جزئیات گفت: «جنگ جهانی سوم هسته‌ای و ویرانگر خواهد بود… پرزیدنت بایدن مردی باتجربه است و قبلاً گفته بود که تنها جایگزین جنگ تحریم‌ها است.»

لاوروف همچنین مدعی شد که اگر اوکراین به سلاح هسته‌ای دست یابد، روسیه در خطر واقعی قرار خواهد گرفت.

هیچ مدرکی مبنی بر تلاش اوکراین برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای از غرب وجود ندارد و اوکراین در اوایل دهه ۱۹۹۰ پس از انحلال اتحاد جماهیر شوروی از سلاح‌های هسته‌ای خود دست کشید.

اوایل این هفته، موضوع جنگ هسته‌ای زمانی مطرح شد که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به نیروهای بازدارنده راهبردی کشورش که برخی از زرادخانه‌های هسته‌ای روسیه را اداره می‌کنند، دستور داد تا در حالت آماده باش باشند. برخی از تحلیلگران خاطرنشان کردند که این دستور به منظور ارعاب ایالات متحده و ناتو بوده است تا آنها در درگیری اوکراین دخالت نکنند.

روسیه، مانند ایالات متحده، هزاران سلاح هسته‌ای در اختیار دارد، اما هر دو کشور طی سال‌ها تاکید کرده‌اند که جنگ هسته‌ای به نابودی هر دو طرف یا دکترین نظامی معروف به تخریب متقابل منجر می‌شود.

اوایل این هفته از بایدن پرسیده شد که آیا آمریکایی‌ها باید نگران جنگ هسته‌ای باشند یا خیر. بایدن پاسخ داد: «نه».

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: «ما در حال ارزیابی دستور رئیس جمهور پوتین هستیم.  و در حال حاضر دلیلی برای تغییر سطح هشدار خود نمی‌بینیم.. و   ایالات متحده پس از اظهارات و دستور پوتین تلاشی برای تشدید لفاظی نخواهد کرد.» او افزود: «ما فکر می‌کنیم که از لفاظی‌های تحریک آمیز مانند این در مورد تسلیحات هسته‌ای خطرناک است، خطر اشتباه محاسباتی را می‌افزاید، باید از آن پرهیز کرد و ما در آن افراط نخواهیم کرد.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، روسیه بعدازظهر پنجشنبه به وقت محلی مدعی شد نیروهایش شهر خرسون در جنوب اوکراین را تصرف کردند. با این حال، الکسی آرستویچ، مشاور دفتر ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، گفت که «شهر سقوط نکرده است، طرف ما همچنان به دفاع می‌پردازد.»

مطالب دیگر:

دور دوم مذاکرات روسیه و اوکراین قرار است امروز آغاز شود

بزرگ‌تر شدن کاروان کامیون‌داران آمریکا با گذر از طول این کشور

لری کودلو: سیاست‌های احمقانه انرژی دولت بایدن اقدامات تهاجمی پوتین در اوکراین را تامین مالی کرده است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی