Asset 2

جوبایدن در فضایی خالی از جمعیت سوگند یاد کرد

جوبایدن رئیس جمهور به دلیل نگرانی‌‌‌‏های امنیتی ناشی از نقض قانون و شورش دو هفته پیش در کنگره ایالات متحده، در شرایطی بی‌‌‌‏سابقه و در مقابل
(Alex Wong/Getty Images)

جوبایدن ظهر۲۰ ژانویه در مقام چهل و ششمین رئیس جمهور ایالات متحده سوگند یاد کرد.

رئیس جمهور به دلیل نگرانی‌‌‌‏های امنیتی ناشی از نقض قانون و شورش دو هفته پیش در کنگره ایالات متحده، در شرایطی بی‌‌‌‏سابقه و در مقابل نشنال مال خالی از جمعیت، سوگند یاد کرد.

بایدن۷۸ ساله جانشین رئیس جمهور دونالد ترامپ می‌‌‌‏شود که در مراسم تحلیف شرکت نکرد. معاون رئیس جمهور مایک پنس در کنار رئیس جمهور پیشین باراک اوباما، جورج بوش و بیل کلینتون در این مراسم شرکت کرد.

رئیس جمهور بعد از سوگند خوردن گفت: «ما با سرعت و فوریت جلو خواهیم رفت زیرا در این زمستان خطرناک کارهای قابل توجه زیادی برای انجام دادن داریم، کارهای زیادی برای ترمیم، بازسازی، برای بهبودی و سلامتی، ساخت و غیره داریم.»

بایدن پس از پرداختن به بیماری همه گیر ویروس حزب کمونیست چین  که معمولاً به عنوان ویروس کرونا ویروس شناخته می‌‌‌‏شود، به سایر اولویت‌‌‌‏های خود پرداخت: نژادپرستی، آب و هوا، تروریسم داخلی و برتری سفیدها. وی سپس خواستار وحدت شد.

بایدن گفت: «تمام روح من در این چیزهایی است که آمریکا را به هم نزدیک می‌‌‌‏کند، مردم ما را متحد می‌‌‌‏کند، ملت ما را متحد می‌‌‌‏کند و من از همه آمریکایی‌‌‌‏ها می خواهم که در این امر به من بپیوندند.»

«متحد‌‌‌‏شدن برای مبارزه با دشمنانی که با آنها روبرو هستیم: خشم، کینه و نفرت، افراط گرایی، قانون گریزی، خشونت، بیماری، بیکاری و ناامیدی؛ با اتحاد، می‌‌‌‏توانیم کارهای بزرگ و مهمی انجام دهیم. »

بایدن که تلاش برای خنثی کردن بسیاری از میراث‌‌‌‏های ترامپ کرده بود، انتظار می‌‌‌‏رفت لیستی نزدیک به دوازده فرمان اجرایی را در همان روز امضا کند، از جمله دستور توقف ساخت دیوار مرزی، پیوستن دوباره به توافق نامه آب و هوایی پاریس، و لغو سفرهای ممنوعه از کشورهایی که ترامپ برای محافظت از ایالات متحده در برابر تروریسم امضا کرده بود.

صبح زود ترامپ قبل از سوار شدن به هواپیمای نیروی هوایی به مقصد فلوریدا، در پایگاه اندروز سخنرانی خداحافظی کرد. رئیس جمهور به هواداران خود گفت که «به شکل دیگری برمی‌‌‌‏گردد.»

۴۰ دقیقه پیش از ظهر، بایدن با همسرش جیل بایدن از پله‌‌‌‏ها به سمت بالکن کنگره پایین آمد. سخنرانی افتتاحیه‌‌‌‏ توسط سناتور امی کلوبوچار و سناتور روی بلانت اجرا شد.

قانونگذاران هر دو اتاق کنگره و قضات دادگاه عالی در این مراسم حضور داشتند.

جوبایدن در فضایی خالی از جمعیت سوگند یاد کرد

جو بایدن، دموکرات، درحالی حکومت را به دست گرفت که پاندمی حزب کمونیست چین در جریان است. بیش از ۴۰۰ هزار نفر در آمریکا جان خود را بر اثر ابتلا به این ویروس از دست داده‌‌‌‏اند. تمام شرکت‌کنندگان به جز سخنرانان در این مراسم ماسک به صورت داشتند و در چیدمان صندلی مراسم فاصله اجتماعی رعایت شده بود.

دموکرات‌‌‌‏ها طی حداقل دو سال اول ریاست جمهوری بایدن، اکثریت سنا و مجلس را به دست خواهند داشت. نگاهی بر اولین کارهای رییس جمهور جدید آمریکا حاکی از آن است که او از این فرصت کنترل دموکرات‌‌‌‏ها  بر مجلس و سنا استفاده خواهد کرد تا اولویت‌‌‌‏های متمایل به چپ را به اجرا بگذارد. اولین درخواست وی از مجلس قانونگذاری، صدور لایحه امداد در مورد ویروس حزب کمونیست چین و حداقل دستمزد ۱۵ دلار است که برای مدت‌‌‌‏ها از طرف سناتور برنی سندرز که یک سوسیال دموکرات است تبلیغ می‌‌‌‏شد.

بایدن همچنین پیش از تحلیف لایحه‌‌‌‏ای را به مجلس پیشنهاد کرد که به میلیون‌‌‌‏ها مهاجر غیر قانونی در آمریکا اقامت قانونی داده ‌‌‌‏شود.

کامالا هریس نیز کمی پیش از بایدن سوگند یاد کرد.

به جای حضور مردم در محل برگزاری، برگزارکنندگان هزاران پرچم آمریکایی نصب کردند.

مطالب دیگر:

ترامپ واشنگتن را ترک کرد و به حامیان خود گفت: «ما به شکل دیگری باز خواهیم گشت.»

ترامپ: پرونده دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ از حالت محرمانه خارج شود

صدور فرمان‌های اجرایی جدید ترامپ در خصوص حفاظت از آمریکایی‌ها

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی