Search
Asset 2

گروه‌های حامی اعتراض به خرید توییتر توسط ایلان ماسک، با بنیاد سوروس و بیل گیتس در ارتباط هستند

جورج سوروس تحلیل پرونده‌ها و سوابق عمومی نشان می‌دهد که حداقل ۱۱ نهاد از امضاکنندگان این نامه یا گروه‌های وابسته به آن‌ها از سازمان‌های تحت
(Michael Loccisano/Getty Images)

تحلیل پرونده‌های عمومی نشان می‌دهد که دوازده گروه آزاد که تبلیغ‌کنندگان توییتر را ترغیب می‌کنند در واکنش به برنامه‌های ایلان ماسک برای دستیابی به توییتر، این پلتفرم را تحریم کنند، از نهادهای تحت حمایت بیل گیتس و جورج سوروس پول گرفته‌اند.

در اوایل ماه مه، گروهی متشکل از ۲۶ سازمان نامه‌ای سرگشاده نوشتند و مدعی شدند که خرید بیش از پنجاه درصد سهام توییتر توسط مدیرعامل تسلا «تهدیدی مستقیم برای امنیت عمومی» است و این پلتفرم را به «باتلاقی از اطلاعات نادرست» تبدیل می‌کند. در این نامه از تبلیغ‌کنندگان برتر توییتر خواسته شده بود که با تعهد به استانداردهای «غیرقابل مذاکره» برای تجارت با این سایت، ماسک را «مجبور به پاسخگویی کنند.» یکی از این موارد عدم بازگرداندن حساب‌های شخصیت‌های سیاسی و عمومی است که به دلیل «نقض فاحش قوانین توییتر» بسته شده‌اند. نام‌های تجاری « Accountable Tech(فناوری متعهد)»، «Media Matters for America (رسانه برای آمریکا مهم است)» و «Ultraviolet Action (اقدام فرای خشونت)‌» در این نامه به چشم می‌خورند.

تحلیل پرونده‌ها و سوابق عمومی نشان می‌دهد که حداقل ۱۱ نهاد از امضاکنندگان این نامه یا گروه‌های وابسته به آن‌ها از سازمان‌های تحت حمایت مالی بنیاد بیل و ملیندا گیتس پول گرفته‌اند. یکی از سه گروه اصلی تدوین‌کننده این نامه بیش از یک میلیون دلار از شبکه تأمین مالی جورج سوروس، سرمایه‌دار میلیاردر، که بنیاد جامعه باز نام دارد، دریافت کرده است. دو گروه دیگر نیز کمابیش توسط کارمندان سابق باراک اوباما و هیلاری کلینتون تأسیس شده‌اند.

سوابق عمومی نشان می دهد که هشت تا امضاکننده نیز طی سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱، تقریباً ۱۰.۲۵ میلیون دلار کمک مالی و وام فدرال گرفته‌اند.

صندوق سرمایه‌گذاری نیوونچر که از سال ۲۰۱۲ بیش از ۵۰۰ میلیون دلار کمک مالی از بنیاد گیتس دریافت کرده است، در سال ۲۰۲۰ در مجموع ۱۸۰هزار دلار به دو تا از امضاکنندگان این نامه پرداخت کرده است که عبارتند از: «Media Matters for America (رسانه برای آمریکا مهم است)» و «Center for Media Justice (مرکز عدالت رسانه‌ای.)» علاه بر آن، این صندوق در سال ۲۰۲۰ نیز ۱۱.۲ میلیون دلار به نورث فاند پرداخت کرده است که یک سازمان غیرانتفاعی پیشرو در واشنگتن است و این پول را به تعدادی از گروه‌های فعال دیگر انتقال داده  که از جمله می‌توان به سازمان فناوری متعهد اشاره کرد که از امضاکنندگان این نامه است.

طبق وب‌سایت این سازمان، دون تن از اعضای آن (‌بنیان‌گذار و مدیر دیجیتال) برای کارزار انتخاباتی کلینتون در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ فعالیت می‌کردند.

سازمان رسانه برای آمریکا مهم است که در سال ۲۰۰۴ تأسیس شد، خود را «یک مرکز تحقیقاتی و اطلاعاتی مترقی» توصیف می‌کند «که به نظارت، تحلیل و تصحیح اطلاعات نادرست محافظه‌کارانه در رسانه‌های ایالات متحده اختصاص دارد.» یکی از کارکردهای کلیدی این سازمان فراهم کردن ابزارهایی برای نظارت بر چیزی است که آن را «اطلاعات غلط محافظه‌کارانه» می‌خواند و آن را «اخبار یا تفاسیر غیردقیق، غیرقابل اعتماد یا نامعتبری» توصیف می‌کند که «دستور کار محافظه‌کاران را پیش می‌برند.»

طبق وب‌سایت مرکز عدالت رسانه‌ای که در سال ۲۰۱۹ به عدالت رسانه‌ای تغییر نام داد، این سازمان با هدف ترویج «عدالت نژادی، اقتصادی و جنسیتی در عصر دیجیتال» تأسیس شده است.

بنیاد تایدز که حداقل از سال ۲۰۱۳ یکی از دریافت کنندگان کمک مالی بنیاد گیتس است، از سال ۲۰۱۹ تاکنون ۲.۳۴ میلیون دلار را به هشت تا از سازمان‌های امضاکننده یا شرکت‌های ‌وابسته به آنان پرداخت کرده است.

از جمله دریافت‌کنندگان این کمک‌های مالی می‌توان به پروژه اینویزیبل و بازوی خیریه غیرانتفاعی آن اشاره کرد که اینویزیبل سیویکز نام دارد و در راستای «شکست دستور کار ترامپ» فعالیت می‌کند. واحد نوادای شمالی اینویزیبل، یک بخش محلی است که در میان امضاکنندگان حضور دارد.

هفت امضاکننده دیگر که در سه سال گذشته از بنیاد تایدز پول گرفته‌اند عبارتند از: گروه حمایت از زنان اقدام فرای خشونت، گروه‌های دوستدار محیط‌زیست اتحادیه دانشمندان دغدغه‌مند و دوستان زمین؛ انجمن طرفدار سقط جنین نارال، طرفداران انتخاب آمریکا، واحد جنوبی شبکه جهانی بنیاد زندگی سیاهان مهم است، GLAAD که تصویر رسانه‌ای گروه‌های دگرباش را رصد می‌کند، شبکه اقدام رسانه مهم است که شریک پروژه‌ای رسانه برای آمریکا مهم است، محسوب می‌شود.

بر اساس وب‌سایت نهاد اقدام فرای خشونت، کارن فینی، رئیس و عضو هیئت مدیره این گروه اولین سخنگوی آمریکایی آفریقایی‌تبار کمیته ملی دموکرات بود و به عنوان سخنگوی ارشد کارزار ریاست‌جمهوری هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶ فعالیت داشته است. یکی دیگر از اعضای هیئت مدیره، آریشا هچ، سازمان دهنده مبارزات انتخاباتی باراک اوباما، نامزد ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ بود.

اکسس نو، که بر دسترسی به اینترنت در سراسر جهان تمرکز دارد، در سال ۲۰۲۱ مبلغی بالغ بر ۱.۳۵ میلیون دلار از بنیاد جامعه باز سوروس (مؤسس و رئیس) دریافت کرده و هم‌چنین از بنیاد ویکی‌مدیا، مایکروسافت، دولت‌های آلمان، سوئیس، کانادا و هلند کمک‌های مالی گرفته است.

مطالب دیگر:

مدیر‌عامل شرکت گویا: در پرتگاه کمبود غذا قرار داریم

متخصص قلب: از زمان شروع واکسیناسیون کووید، شاهد موارد خیلی بیشتری از ابتلا به التهاب قلبی بوده‌ام

بابی پاول: اف‌بی‌آی رهبری حمله به ساختمان کنگره در ۶ ژانویه را بر عهده داشته است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی