logo_eet

حال و روز خوب هنرهای نمایشی کشور / رشد ۳ برابری تولید در تئاتر

1739112-590x3931
رشد ۳ برابری تولید در تئاتر کشور
رشد ۳ برابری تولید در تئاتر کشور

سال جاری را باید در مقایسه با سه سال گذشته یکی از فعال‌ترین سال‌های اخیر تئاتر نامید. چراکه با رشد روز افزون تعداد اجراهای نمایشی همراه بوده است. در کل طی ۴ سال اخیر شاخص‌های آماری تئاتر کشور در زمینه تولید تئاتر و رده‌بندی نمایش‌ها بر اساس گروه مخاطبان نشان از رشد قابل توجه هنر نمایش در کشور می‌دهد.

به گزارش روابط عمومر مرکز هنرهای نمایشی، در شش ماهه اول این سال از بین ۸۴۲ مجوز داده شده به نمایش‌ها ۳۳۹ مجوز به نمایش‌های حرفه‌ای و بزرگسال اختصاص داشته‌اند که ۳۱۵ نمایش جدید و ۲۴ مورد نیز به نمایش‌های تمدیدی داده شده‌اند.

برای نمایش‌های کمدی آزاد نیز ۲۱۲ مجوز صادر شده که ۱۰۷ نمایش جدید و ۱۰۵ نمایش تمدید شده‌اند. در بخش قطعات نمایشی و سرگرمی نیز از ۱۸۳ مجوز صادر شده تنها ۱۶ نمایش مجوز تمدید دریافت کرده‌اند.

برای نمایش‌های کودک و نوجوان در این مدت زمان ۶۸ مجوز اجرا صادر شده که ۶۲ نمایش جدید و ۶ تمدید اجرا بوده است. اجرای ۱۹ نمایش ویژه بانوان از ویژگی‌های اجرای نمایش در بهار و تابستان سال جاری بوده است. ۱۵ نمایش متفرقه و ۵ پرفورمنس در این مدت روی صحنه رفته‌اند.

نگاه به متون این نمایش‌ها نشان می‌دهد که ۴۱۰ نمایشنامه برگرفته از متون ایرانی و ۶۲ اثر نیز بر اساس متون خارجی روی صحنه رفته‌اند. ۱۷ نمایش نیز اقتباسی یا برداشت آزاد از متون دیگر بوده‌اند.

اخبار مرتبط