Search
Asset 2

حبس ابد در چین، داستان واقعی جرج کریمی، تاجری در زندان چین

جرج کریمی
جرج کریمی، سوئدی ارمنی‌‏تبار که هفت سال از کم حبس ابدش را در چین گذراند؛ قبل از آنکه در زندان سوئد متحمل پنج سال زندان شود. او اکنون آزاد است و کتابی از تجاربش در زندان چین منتشر کرده است. (Normann Bjorvand)
جرج کریمی
جرج کریمی، سوئدی ارمنی‌‏تبار که هفت سال از کم حبس ابدش را در چین گذراند؛ قبل از آنکه در زندان سوئد متحمل پنج سال زندان شود. او اکنون آزاد است و کتابی از تجاربش در زندان چین منتشر کرده است. (Normann Bjorvand)

جرج کریمی اولین اروپایی بود که در چین به حبس ابد محکوم شد. دو سال اول زندان را در چین سپری کرد، بدون آنکه بداند جرمش چیست.

سپس در دادگاه به وی اتهام سردسته باند جعل دلار آمریکا زده شد. کریمی می گوید که همه چیز برایش غیر منتظره بود. پس از آنکه یکی از شرکای تجاری چینی‌‏اش با یکی از روسای حزب به مشکل برخورد، کریمی را هدف ضربه‌‏ای سیاسی کرد.

کریمی اخیرا کتابی منتشر کرده است به نام «حبس ابد در چین: داستان واقعی تاجری در زندان چین». این کتاب به جزییات سیستم قضایی و نظام عدالت کیفری چین از درون می‌‏پردازد؛ نوشته‌‏هایی که به ندرت می‌‏توان از نگاه و به قلم فردی غیر چینی یافت.

کریمی پس از دستگیر شدن در پکن در سال ۲۰۰۳، مجبور به گذراندن ۱۲ سال در مراکز بازداشت و زندان‌‏ها شد. زندانیان زیادی به سلول کریمی آمدند و رفتند. خوانندگان انگار که کریمی را همراهی می‌‏کنند؛ طی گفتگوی وی با هم سلولی‌‏هایش، پلیس، زندانی‌‏های خارجی دیگر، مدیران شرکت‌‏های دولتی و برخی مقامات چینی که همانند کریمی طعمه حیله‌‏های کثیف حزب شده‌‏اند.

کتاب سرشار از گفتگوهایی‌‏ست که باور آن برای افراد در جامعه‌‏ای آزاد غیر قابل باور است. مثلا یکی از هم سلولی‌‏هایش از مقامات پاکسازی شده حزب کمونیست چین بود که حتی پس از آنکه به اعدام محکوم شد هنوز حزب را ستایش می‌‏کرد. در موردی دیگر نگهبانان به زندانیان دستور دادند که یک زندانی آمریکایی را بشدت زیر مشت و لگد بگیرند و به دروغ بگویند که زندانی آمریکایی دعوا را شروع کرد. این ادعا دست و بال سفارت آمریکا را از هر کمکی به زندانی آمریکایی بست.

پس از گذشت هفت سال، کریمی اولین سوئدی بود که از زندانی در چین به سوئد منتقل می‌‏شد. وی بیش از پنج سال را در سوئد زندانی بود که شرایطی به مراتب متقاوت و انسانی‌‏تر داشت و در نوامبر ۲۰۱۵ از زندان سوئد آزاد شد.

اگر قصد سفر به چین برای تجارت را دارید، اول این کتاب را بخوانید. فورا در خواهید یافت که به محض آنکه قدم به چین بگذارید تتهای تنهایید و دیگر همه چیز به خودتان بستگی دارد.

سوئد در تصمیم گیری در مورد کریمی در مقابل مقامات چینی ضعیف عمل کرد و توجهی به سیستم قضایی و نحوه محاکمه کریمی در چین نکرد که که منجر شد کریمی سختی غیر معمولی را متحمل شود.

کتاب «حبس ابد در چین: داستان واقعی تاجری در زندان چین»، بیانگر تجاربی دردناک از موارد نقض حقوق بشر در چین است.

جرج کریمی تاجر سوندی ارمنی تبار است. کتاب وی که به زبان انگلیسی نوشته شده است.

Life Sentenced in China: A true Story of a Businessman in Chinese Prison

(Secreenshot via Amazon)
(Secreenshot via Amazon)
اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی