Asset 2

انتخابات آمریکا: کارولین جفورد، ناظر در جورجیا چه شهادتی داد؟

حزب جمهوری‌خواه «لیزا کامینسکی» که در تاریخ ۱۴ و ۱۵ نوامبر ناظر بازشماری آرای شهرستان فولتن بود، در ۹ دسامبر اظهار نامه خود را شرح داد که قبلا

بیش از ۴۰ شاهد در ستاد حزب جمهوری‌خواه شهرستان کاب در جورجیا در تاریخ‌‌‏های ۹، ۱۰، ۱۳ و ۱۴ دسامبر با رسانه‌ها مصاحبه کردند. این افراد شواهدی از بی‌نظمی و تقلب در انتخابات را ارائه دادند که در هنگام شمارش و بازشماری آرای انتخابات سال ۲۰۲۰ جمع آوری کرده بودند. برخی از آن‌ها فرصت شخصاً شهادت دادن را پیدا نکردند، اما اظهارات ویدئویی خود را ارسال کردند یا به صورت آنلاین مصاحبه ویدیویی انجام دادند.

«لیزا کامینسکی» که در تاریخ ۱۴ و ۱۵ نوامبر ناظر بازشماری آرای شهرستان فولتن بود، در ۹ دسامبر اظهار نامه خود را شرح داد که قبلا به سناتور ایالت جورجیا، ویلیام لیگون ارائه کرده بود.

وی اظهار داشت: «گروه، اجازه‌‌ حضور در طبقه‌ شمارش را نداشت و فقط احزاب نامزدها مجاز به داشتن حداکثر ۱۰ عضو برای نظارت در طبقه شمارش بودند. حزب جمهوری‌خواه جورجیا من را به عنوان ناظر تایید کرد و اعتبار نامه‌‏ای به من داده شد. اما دوباره میگم، گروه فقط به ۱۰ عضو اجازه ورود داد که از میان آن‌ها فقط ۵ یا ۶ نفر در صبح روز ۱۴ نوامبر حضور داشتند.»

«در ابتدا سعی کردم بیش از ۳۰ میز را به خوبی تحت نظر داشته باشم و اوایل حتی بیش از ۳۶ میز را بررسی می‌کردم. تلاش کردم با افراد بیشتری ارتباط بگیرم. فرد جوانی به نام متیو هانیکات آنجا بود که می‌گفت عضو حزب جمهوری خواه جورجیا است و او هم سعی داشت با افراد دیگری ارتباط برقرار کند. وی تنها آشنای ما بود که توانست برای من اعتبارنامه بگیرد. صبح، آراء پستی در حال شمارش بودند که از میان آن‌ها، من شاهد ۲۸ صندوق بودم که در آن‌ها به طرز مشکوکی درصد آراء به ترامپ کم بود و این صندوق‌ها را ثبت کردم.»

«اما در گروه‌ها و زیربخش‌ها نیز درصد آرای ترامپ نسبت به بایدن به طرز بسیار مشکوکی پایین بود، به طوری که به ازای هر ۱۰۰ تا ۱۵۰ رأی برای بایدن، فقط یک تا پنج رای برای ترامپ می‌دیدم. در یک مورد، حدود ۵۰ رای برای ترامپ و بیش از ۳۵۰ رای برای بایدن ثبت شد، که این آمار در بخشی از برگه شمارش یکی از صندوق‌ها ثبت شده بود. من شاهد بودم که یک صندوق آرا بدون نظارت باز مانده بود و صندوق دیگری نیز به دلیل تعداد آرای درج شده روی آن مورد سوال واقع شده بود که یک مقام انتخاباتی عدد برچسب روی صندوق را تغییر داد.»

«شمارنده‌هایی بودند که برگه‌های زرد ثبت تعداد خود را رو به پشت گذاشته و جعبه‌ها را روی زمین و برچسب را روی پای خود برگردانده و یا رو به زیر میز گذاشته بودند. برای همین ما به عنوان ناظر نمی‌توانستیم تعداد آرا و شماره‌ سریِ صندوق را ببینیم. حتی یک مامور رسیدگی بین من و میز ایستاده بود تا جلوی دید من را بگیرد. من شاهد آرای بسیار زیاد، تقریباً معادل ۱۰۰۰ رای برای بایدن و تعداد انگشت شماری رای برای ترامپ در یک چمدان حاوی آرا بودم.»

«حدود ساعت ۳:۳۰ اعلام شد که اگر در میزی چمدان برگه‌های رای وجود نداشته باشد، آن مامورین می‌توانند به خانه خود بروند. پس از آن، احساس کردم که مامورینِ باقیمانده، سرعت خود را افزایش دادند و من احتمال دادم که شاید این عجله برای اتمام شمارش آرای داخل چمدان‌ها باعث ایجاد خطا در شمارش شود. احساس کردم اکثریت افراد ناگهان برای اتمام کار به عجله افتادند و سریعا تعداد زیادی محل را ترک کردند.»

«من به بهترین وجه ممکن، یادداشت برداری کردم که چمدان آرا از کجا آمده و کدام میز آرای آن را شمرد. قرار بود تمام چمدان‌های باقی مانده روی میز با قفل پلاستیکی بسته شوند. اما متوجه شدم و گزارش کردم که یکی از دو چمدانی که روی یکی از میزها بود، قفل نشده بود. اما آن‌ها بدون مراقبت رها شدند. روز بعد، وقتی برگشتیم، دوباره فقط یک ناظر به ازای هر ۱۷ میز وجود داشت و به ما گفتند که نمی‌توانیم در یک جا توقف کنیم و باید به طور مداوم حرکت می‌کردیم، این کار بسیار دشوار بود چرا که نمی‌توانستیم نوشته‌ها را به راحتی بخوانیم، باید زمان کافی داشته باشیم که بتونیم چیزی را بخوانیم. همچنین به من گفته شد اتیکت نام خود را الصاق کنم و این کار را کردم اما بعد به من گفته شد نام حزب خود یعنی جمهوری خواه را هم الصاق کنم. اما هیچ یک از شمارنده‌های پای میزها نام خود را وصل نکرده بودند، چه رسد به اینکه مشخص کنند به کدام حزب وابسته‌اند. پس چرا به ما به عنوان اعضای جمهوری‌‏خواه گفتند که باید اتیکت بزنیم که مشخص شود وابسته به کدام حزب هستیم.»

«هر وقت مقام رسمی دور می‌شد، آن‌ها به انجام کارهایی که می‌خواستند ادامه داده و سعی می‌کردند دوباره با من مقابله کنند، به ما گفتند نمی‌توانیم با هیچ کدامشان صحبت کنیم. اجازه نداشتیم عکس بگیریم. نمی‌توانستیم با کسی جز مسئول انتخابات صحبت کنیم، همان فردی که باید بعداً کنار میزها می‌رفت تا شکایت ما را به آن‌ها اطلاع دهد.

نوشته‌های ریز روی برگه های آرا هم خواندن و دیدن نام نامزدها را دشوار کرده بود. بسیاری از میزها برگه‌های رای را وارونه می‌گذاشتند تا متوجه نشویم هر رای قرار است به مجموع آرای کدام نامزد اضافه شود. حتی علی‌رغم اینکه خانم مابل جونز آلن، از مقامات انتخابات، تاکید کرده بود که باید برگه‌های شمارش و برچسب‌های چمدان را به گونه‌ای قرار دهند که ما بتوانیم به وضوح ببینیم، آن‌ها برگه‌های شمارش را هم برگردانده بودند تا نتوانیم بخوانیم.»

«همچنین متوجه شدم ضخامت‌ کاغذهای رای گیری الکترونیکی متفاوت از چیزی بود که در محل رای دادن دیده بودم. به نظر می‌رسید برخی از آن‌ها کاغذ کپی معمولی بودند، در حالی که آنچه من هنگام رای دادن دریافت کرده و روی آن رای داده بودم مقواهای ضخیم‌تری بود. این مساله را فقط از آنجایی می‌گویم که حالت آن‌ برگه‌ها هنگام شمارش، نرم‌تر و نازک‌تر از مقوای ضخیمی بودند که خودم روی آن رای داده بودم. آخرین شمارش آن‌ها فقط ۲۲۶ رای به ترامپ، ۳،۰۸۷ رای به بایدن، ۲۷ رای به جورگنسن، ۹ رای خالی و در مجموع ۳۳۳۴۹ رای داشت، اما روی پرونده نوشته بود حاوی ۳،۳۷۷ رای است.»

«می‌دانستم در شمارش دستی تفاوت‌هایی وجود دارد، اما درصد آرای موجود در آن چمدان برای من سوال برانگیز شد. پنج میز دیگر را بررسی و ثبت کردم که شمارش آرا در آن‌ها خطا و انحراف بسیار بالایی داشت. به عنوان مثال، در میز ۱۱۳، از کتابخانه پونسه د لئون، ۵۰۴ رای به ترامپ و در مقابل ۳،۷۶۲ رای به بایدن ثبت شد. در میز ۷۳۷ از کتابخانه ولف کریک، ۷۵ رای به ترامپ و ۳،۲۱۱ رای به بایدن ثبت شد. در میز شماره ۳، کمتر از ۲۵ درصد برای ترامپ و بیش از ۷۵ درصد برای بایدن ثبت شد. میز ۱۰، دوباره بگم که کتابخانه پونسه د لئون بود. در میز ۴۴ که مربوط به سی‌‏تی مارتین بود، برگه آرای روی هم چیده شده برای ترامپ یک چهارم اینچ و برای بایدن بیش از ۱۲ اینچ بود. در میز ۱۰۹، ۱۴ رای برای ترامپ و ۱۰۹ رای برای بایدن ثبت شد. در طی بازشماری آرای پستی، آرایی را دیدم که به نظر می‌رسید گزینه‌های آن‌ها کاملاً با رنگ یکنواخت و یکسان سیاه پر شده بود و چگونگی پر شدن این آراء برای من جای سوال داشت.»

مطالب دیگر:

ترامپ می‌گوید دادگاه عالی در رابطه با تقلب در انتخابات «ناکارآمد و ضعیف» عمل کرده است

چرا به‌ندرت خبری در رابطه با نقض حقوق بشر در چینِ کمونیست می‌شنوید؟

ویدئو: شش دلیل که نشان می دهد برداشت اجباری اعضای بدن در چین حقیقت دارد

اتحاد رسانه‌های جریان اصلی علیه ترامپ

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی