Search
Asset 2

چرا وکیل حقوق بشر چین، رژیم چین را دشمن بشریت خواند

حزب کمونیست چین دشمن بشریت است چراکه میلیون‌‌‌‌‌‌‏ها فرد با ایمان نظیر مسیحیان، اویغورها، تبتی‌ها و تمرین‌کنندگان فالون گونگ را شکنجه کرده
چِن گوانگ‌چِنگ، فعال حقوق بشر چینی، در تاریخ 26اوت2020 در مجمع ملی جمهوری خواهان آمریکا سخنرانی می‌کند. ( Getty Images)

چِن گوانگ‌‌‌‌‌‌‏چِنگ، یک وکیل حقوق بشر نابینا که در سال ۲۰۱۲ از چین گریخت و به ایالات متحده آمریکا آمد، کشورها و رای‌‌‌‌‌‌‏دهندگان دموکرات را فراخوانده است تا دونالد ترامپ را در مقابله کردن با چالش‌‌‌‌‌‌‏های وضع شده توسط حزب کمونیست چین همراهی کنند.

چِن در ۲۶ آگوست به عنوان یکی از سخنگویان شب سوم مجمع ملی جمهوری‌‌‌‌‌‌‏خواهان آمریکا که موضوع آن «سرزمین قهرمانان» بود بیان کرد: «حزب کمونیست چین دشمن بشریت است. این حزب مردم خود را ترور می‌‌‌‌‌‌‏کند و آسایش جهانی را تهدید می‌‌‌‌‌‌‏کند».

«در چین، بیان کردن باورها و ایده‌‌‌‌‌‌‏هایی که مورد قبول حزب کمونیست چین واقع نمی‌‌‌‌‌‌‏شوند – مثل مذهب، دموکراسی، حقوق بشر – می‌‌‌‌‌‌‏تواند موجب زندانی شدن فرد شود. ملت تحت کنترل و سانسور بسیار زیادی زندگی می‌‌‌‌‌‌‏کنند.»

رژیم کمونیست چین میلیون‌‌‌‌‌‌‏ها فرد با ایمان نظیر مسیحیان، مسلمانان اویغور، بوداییان تبتی و تمرین‌کنندگان روش معنوی فالون گونگ را مورد اذیت و آزار قرار داده است. فالون گونگ یک تمرین معنویست که دارای تعالیم اخلاقی و تمرین‌های حرکتی آرام و مدیتیشن بوده و از ژوئیه سال ۱۹۹۹ مورد آزار و اذیت گسترده از طرف دولت چین قرار گرفته است، که در نتیجه صدها هزار نفر دستگیر شده و در زندان‌‌‌‌‌‌‏ها، مراکز شستشوی مغزی و اردوگاه‌‌‌‌‌‌‏های کار مورد شکنجه قرار گرفته‌‌‌‌‌‌‏اند.

بیشتر بخوانید: فالون دافا، تمرینی معجزه‌‏آسا برای سلامتی جسم و ذهن

رژیم چین روند مبارزه با دموکراسی خود را به کشور‌‌‌‌‏های دیگر از جمله ایران صادر می‌‌‌‌‏کند.

در ژوئن ۲۰۱۹، سم براونبک، سفیر آمریکا برای آزادی مذهبی، در سخنرانی خود در بنیاد میراث، یکی از اندیشکده‌‌‌‌‌‌‏های آمریکا، بیان کرد که «جنگ بر سر ایمان» در پکن شکست خواهد خورد.

مخالفان سیاسی نظیر چن در حال به چالش کشیدن قوانین استبدادی حزب کمونیستی چین هستند.

چن می‌‌‌‌‌‌‏گوید: «زمانی که من بر علیه سیاست “تک فرزندی” و دیگر ناعدالتی‌‌‌‌‌‌‏ها سخنرانی کردم توسط حزب کمونیست چین مورد آزار قرار گرفتم، کتک خوردم، به زندان فرستاده شدم و تحت بازداشت خانگی قرار گرفتم».

پکن در سال ۱۹۷۹ شروع به اجرای سیاست تک فرزندی کرد و خانواده‌‌‌‌‌‌‏هایی که از آن پیروی نمی‌‌‌‌‌‌‏کردند محکوم به جریمه‌‌‌‌‌‌‏های سنگین، سقط جنین و عقیم‌‌‌‌‌‌‏سازی می‌‌‌‌‌‌‏شدند. این سیاست در نهایت در سال ۲۰۱۶ برداشته شد.

چن در سال ۲۰۰۶ پس از دادخواهی سنخی خود برعلیه ارگان‌‌‌‌‌‌‏های محلی استان شاندونگ در شرق چین بر سر اجرای مفرط سیاست تک فرزندی زندانی شد. او سپس به دلیل «خسارت زدن به اموال عمومی و ایجاد اختلال در ترافیک» محکوم به چهار سال و سه ماه حبس شد.

پس از گذراندن دوره حبس خود، چن در سال ۲۰۱۰ آزاد شد اما سپس تحت بازداشت خانگی قرار گرفت.

چن بیان کرد: «در آوریل ۲۰۱۲ فرار کردم و در سفارتخانه آمریکا در پکن به من پناه داده شد. من برای همیشه قدردان مردم آمریکا خواهم بود که پذیرای من و خانواده‌‌‌‌‌‌‏ام در ایالات متحده بودند، جایی که حالا می‌‌‌‌‌‌‏توانیم در آن آزاد باشیم».

چن برای دولت ترامپ و دیگر حکومت‌‌‌‌‌‌‏های دموکرات در سرتاسر جهان پیامی داشت.

چن بیان کرد: «ایالات متحده باید از ارزش‌‌‌‌‌‌‏های آزادی، دموکراسی و حاکمیت قانون خود استفاده کند تا اتحادی از دیگر دموکراسی‌‌‌‌‌‌‏ها را گرد آورد و با هم خشونت حزب کمونیست چین را متوقف سازند».

در ماه ژوئیه، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در سخنرانی خود در کتابخانه و موزه ریاست جمهوری ریچارد نیکسون در کالیفرنیا کشورهای آزاد را فرا خواند تا «موجب تغییر در رفتار حزب کمونیست چین شوند».

چن همچنین گفت: «رییس جمهور ترامپ این جنگ را آغاز کرده است و ما به دیگر کشورها نیز نیاز داریم تا در این جنگ به او بپیوندند – جنگی برای آینده ما.»

«لازم است که ما به خاطر جهان از رییس جمهور ترامپ حمایت کنیم، به او رای دهیم و برای او بجنگیم».

چن به بیماری همه‌‌‌‌‌‌‏گیر حال حاضر اشاره کرد که توسط ویروس حزب کمونیست چین  به وجود آمده است و عموما با نام ویروس نوظهور کرونا شناخته می‌‌‌‌‌‌‏شود، و از این بیماری به عنوان مثالی برای اینکه چگونه حزب کمونیست چین تهدیدی برای تمام جهان محسوب می‌‌‌‌‌‌‏شود استفاده کرد.

پکن در ابتدا تمام تلاش خود را کرد تا انتشار ویروس حزب کمونیست چین را مخفی کند و هشت دکتر افشاگر این موضوع – که یکی از آن‌‌‌‌‌‌‏ها چشم پزشک، دکتر لی ونلیانگ بود – را پس از اینکه خواستند در رسانه‌‌‌‌‌‌‏های اجتماعی چینی راجع به شکل جدید و ناشناخته‌‌‌‌‌‌‏ای از ذات‌‌‌‌‌‌‏الریه هشدار دهند مجبور به سکوت کرد.

در ماه می، ترامپ به گزارشگران در کاخ سفید گفت که این بیماری همه-گیر «بدترین حمله» به ایالات متحده آمریکا بوده است.

ترامپ در آن زمان گفت: «این بیماری هرگز نباید اتفاق می‌‌‌‌‌‌‏افتاد. از همان ابتدا می‌‌‌‌‌‌‏توانست متوقف شود. می‌‌‌‌‌‌‏توانست در چین متوقف شود. می‌‌‌‌‌‌‏شد از ابتدا از منشا این بیماری جلوگیری کرد، ولی این اتفاق نیفتاد.»

مطالب دیگر:

جنگ چین علیه آمریکا، هند و تایوان چگونه خواهد بود؟

درک ماهیت حزب کمونیست چین – تأمل درباره وقایع جنگ داخلی چین

فراخوان بایکوت انیمیشن مولان: به دلیل روابط نزدیک با مقامات حزب کمونیست در شین جیانگ

درک ماهیت حزب کمونیست چین – تأمل درباره وقایع جنگ داخلی چین

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی