Search
Asset 2

چگونه حزب کمونیست چین مردم شین‌جیانگ را سرکوب می‌کند

حزب کمونیست چین مردم شین‌جیانگ را سرکوب می‌کند از زمانی که چن چوان‌گوئو به سمت رئیس حزب کمونیست چین استان منصوب شد، تبدیل به یک استان پلیسی شده است
(Guang Niu/Getty Images)

ده‌ها سال است که حزب کمونیست چین مردم شین‌جیانگ به‌خصوص ایغورها و تمرین‌کنندگان روش معنوی فالون گونگ را تحت آزار و اذیت قرار داده است.

منطقه خودمختار شین‌جیانگ (سین کیانگ) از زمانی که چن چوان‌گوئو به سمت رئیس حزب کمونیست چین استان منصوب شد، تبدیل به یک استان پلیسی شده است. تحت فرمان او، ساکنان شین‌جیانگ تحت نظارت شدید قرار گرفته‌اند، درحالی‌که بسیاری از اقلیت‌های قومی به اردوگاه‌های کار فرستاده شده‌اند و بسیاری از تمرین‌کنندگان فالون گونگ به‌خاطر باورشان تحت آزار و شکنجه شدید قرار گرفته‌اند.

بیشتر بخوانید: بیست‌ویک سال ایستادگی فالون‌گونگ در برابر آزار و شکنجه: عهد و پیمان به وجدان انسانی

استان پلیسی

وقتی چن چوان‌گوئو در سال۲۰۱۶ در شین‌جیانگ به سمت خود منصوب شد، او سیستم به‌اصطلاح «مدیریت شبکه‌ای» را ایجاد کرد که توسط آن استان به بخش‌های متعددی (شبکه یا سلول) تا سطحی به کوچکی خیابان تقسیم شد، درحالی‌که هر قسمت توسط یک کمیته محله (شِگو) مدیریت می‌شد. هدف این بود که نظارت مستقیم و ازنزدیک بر جامعه ایجاد شود.

در چین، کمیته‌های محله پایین‌ترین سطح مدیریتی دولت هستند. اما در شین‌جیانگ به آنها قدرت وسیع‌تر و اغلب بدون کنترلی داده می‌شود. هر کمیته محله ۲۰ تا ۳۰ کارمند دارد که مسئول ۵ الی ۱۰هزار نفر از ساکنین می‌باشد.

کارکنان کمیته محله اغلب فارغ‌التحصیلان جدید و بدون تجربه کاری دانشگاه‌ها و افراد بی‌کاری هستند که به‌دنبال کار موقت می‌گردند. این افراد عموماً هیچ آشنایی و ایده‌ای از قانون کار ندارند. آنها فقط از دستورات حزب کمونیست چین پیروی می‌کنند. اما آنها تقریباً تمام جنبه‌های زندگی مردم را کنترل می‌کنند، از دریافت مجوز ازدواج گرفته تا رفتن به مدرسه، از مجوز کسب‌وکار تا امنیت عمومی و از پیشگیری آتش‌سوزی تا مراقبت از محیط‌زیست.

برای مثال، برای اینکه کسی به اردوگاه بازداشت فرستاده شود، نیاز به تأیید هیچ سازمان دولتی نیست. کمیته محله صرفاً گزارشی می‌نویسد و با امضای رئیس کمیته، پلیس برای فرستادن آن شخص به اردوگاه اعزام می‌شود.

کمیته‌های محله همچنین هنگام پایان یافتن دوره محکومیت افراد، هنوز حرفی برای گفتن دارند. اگر آنها مدارک لازم برای پذیرش یک زندانی تازه آزادشده را امضاء نکنند، آن فرد باید در زندان بماند.

به‌خاطر اینکه کمیته‌های محله می‌توانند تمام تشریفات قانونی را دور بزنند، آنها پلیس را قادر ساختند که میلیون‌ها نفر را در چند سال کوتاه به اردوگاه‌های بازداشتی ارسال کنند. شین‌جیانگ به‌خاطر کمیته‌های محله همیشه موجود و قدرت توسعه‌یافته پلیس تبدیل به استانی پلیسی شده است.

حتی پیش از پاندمی کوئید۱۹، برای کنترل و نظارت بر رفت‌وآمد مردم، مخصوصاً تمرین‌کنندگان فالون گونگ و دگراندیشانی که مسئولان آنها را «عناصر بی‌ثبات» درنظر می‌گیرند، صدها نقطه کنترلی بین تمام شهرها و شهرستان‌های شین‌جیانگ تأسیس شده بود.

اگر هرکدام از این افراد از یک ایستگاه کنترلی عبور می‌کردند، هشداری ایجاد و آن شخص بازداشت می‌شد. اداره امنیت عمومی هزاران ایستگاه پلیس به فاصله ۵۰۰متر از یکدیگر در تمام خیابان‌های داخل شهرها ایجاد کرده است. هدف این است که طی مدت یک دقیقه پلیس در هرنقطه شهر حضور داشته باشد.

تحت چنین حکومت ترس و وحشتی، بسیاری از ساکنان دگراندیش شین‌جیانگ تصمیم گرفتند به خارج از این منطقه نقل‌مکان کنند. براساس آمار دولتی، بیش از ۵۰۰هزار نفر از چینی‌های قوم هان طی ۱۸سال گذشته از شین‌جیانگ نقل مکان کرده‌اند. وقتی دولت متوجه شد که درصد مردم هان و اویغور به‌شدت تغییر کرده است، محدودیت‌هایی وضع شد تا مانع خروج مردم از شین‌جیانگ شوند. همچنین دولت به‌طور فعال افرادی از قومیت هان از سایر استان‌ها را برای مشاغل دولتی در شین‌جیانگ استخدام می‌کند.

آزار و شکنجه تمرین‌کنندگان فالون گونگ

پس از منصوب شدن چن چوان‌گوئو، تمرین‌کنندگان فالون گونگ در شین‌جیانگ با آزار و شکنجه شدید مواجه شدند. بسیاری از تمرین‌کنندگان بازداشت و حبس شده‌اند. در سال‌های اخیر، کمیته‌های محله نقش فعال‌تری در این آزار و شکنجه ایفاء کرده‌اند. برای مثال تمرین‌کنندگان فالون گونگ باید هفته‌ای یک بار به کمیته محله گزارش کنند؛ باید در مراسم بالا بردن پرچم حزب کمونیست چین شرکت کنند؛ یک بار در هفته در به‌اصطلاح «جلسه مطالعه» شرکت کنند؛ و باید هر هفته یک «گزارش افکار» به کمیته محله تحویل دهند.

کارمندان بیشتری به کمیته‌های محله‌ای که تمرین‌کنندگان فالون گونگ در آنها زندگی می‌کنند اختصاص داده می‌شود. آنها به‌طور اتفاقی منازل تمرین‌کنندگان را کنترل و جستجو می‌کنند؛ برای تهدید و ارعاب تمرین‌کنندگان به محل کار آنها می‌روند و مانع خروج تمرین‌کنندگان از محله می‌شوند. گفته شده است که آنها تمرین‌کنندگان را تهدید به بازداشت می‌کنند یا اینکه اطلاعات کارت شناسایی آنها را برای شناخت چهره در شبکه پلیس وارد می‌کنند تا رفت و آمدشان دائماً توسط هزاران دوربین نظارتی نصب‌شده در اطراف منطقه ثبت شود. کمیته‌های محله به‌گونه‌ای از پلیس بدتر هستند، چراکه آنها درخصوص حقوق بشر اولیه، ترس و تردید حتی کمتری دارند.

به‌تازگی حدود یک ماه پیش، کمیته امور سیاسی و حقوقی اورومچی، سازمانی فراقانونی با وظیفه آزار و شکنجه فالون گونگ، تعداد زیادی مطالب تبلیغاتی با مضامین افتراآمیز نسبت به فالون دافا چاپ کرد. آنها قصد داشتند کمپین بزرگی در تمام کمیته‌های محله راه بیندازند تا تمرین‌کنندگان فالون گونگ را وادار به انکار باورشان کنند.

پس از اینکه در ۹ژوئیه دفتر کنترل منابع خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده تحریم‌هایی را علیه چِن چوان‌گوئو به‌خاطر «ارتباطش با نقض شدید حقوق بشر علیه اقلیت‌های قومی در شین‌جیانگ» وضع کرد، این برنامه به‌هم خورد.

نوشته: مینگهویی

مطالب دیگر:

آمریکا، رهبر هنگ کنگ را به همراه ۱۰ مقام هنگ‌کنگی و چینی تحریم کرد

مخفی‌کاری حزب کمونیست چین درخصوص فاجعه‌ای پس از فاجعه دیگر

تجارت کمونیست‌های چینی، با فروش موهای سر هزاران زن مسلمان در بند  

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی