Search
Asset 2

حس مطلوب از کاهش وزن می‌‌‏تواند به بیماری بی‌‏اشتهایی عصبی منجر شود

لاغری مفرط بی اشتهایی
(Photographee.eu/iStock)

 

خوشحالی یا هیجان بیش از حد درباره کاهش وزن ممکن است باعث ایجاد اختلالاتی چون بی‌‌‏اشتهایی عصبی گردد. این موضوع میزان مرگ و میر زنان جوان بین سنین ۱۵ و ۲۴ سال را ۱۲ برابر بیشتر از سایر علل دیگر کرده است.

طی یک مطالعه جدید، محققان در یک دوره دو هفته‌‌‏ای حالات هیجانی ۱۱۸ زن بین سنین ۱۸ تا ۵۸ سال را برای درمان بی‌‌‏اشتهایی عصبی اندازه گیری کردند. مشخص شد که کسانی که در این مطالعه شرکت کردند، از احساسات منفی درباره وزنشان رنج می‌‌‏برند، و  با داشتن احساس غرور و افتخار از کاهش وزن احساسات عاطفی خوبی به آنها دست می‌‌‏دهد.

ارتباط بین احساسات مثبت و کاهش وزن به یک چرخه معیوب برای برخی از زنان تبدیل شده است.                       

«ادوارد سلبی»، استاد روانشناسی در دانشگاه روتگرز گفت: «آنچه فکر می‌‌‏کنیم این است که احساسات مثبت در این بیماران اغراق آمیز می‌‌‏شود و این رفتارهای ناهنجار را تقویت می‌‌‏کند.»

وی در ادامه گفت: «از آنجا که تنها در حدود یک سوم از زنان پس از درمان بهبود می‌‌‏یابند، آنچه که نیاز داریم بدانیم این است که چرا این احساسات مثبت تنها از کاهش وزن ایجاد می‌‌‏شوند و ارتباطی سالم مانند خانواده، مدرسه و یا سایر روابط باعث ایجاد انگیزه بیشتر در فرد نمی‌‌‏شوند.»

تحقیقات قبلی در اختلالات غذا خوردن به طور عمده بر احساسات منفی تمرکز داشت؛ اینکه چگونه غمگین یا عصبانی بودن و یا کنترل نداشتن بر احساسات باعث بی‌‌‏اشتهایی، اختلال هیجانی و وسواس برای از دست دادن وزن با امتناع از غذا خوردن می‌‌‏شود.

سلبی همچنین گفت که تاکنون ضمن تجزیه و تحلیل کمی از اطلاعات تجربی می‌‌‏توان درک کمی درباره چگونگی تبدیل احساسات مثبت توسط افراد مبتلا به آنوراکسیا یا همان بی اشتهایی عصبی، به عوامل ناراحت کننده بدست آورد.

مطالعات منتشر شده در مجله «Clinical Psychological Science» نشان می‌‌‏دهد که زنانی که کمتر می‌‌‏توانند تبدیل این احساسات مثبت به وسواس را تشخیص دهند، بیشتر دست به حالت‌‌‏های بی‌‌‏اشتهایی مانند استفراغ، استفاده از ملین، محدود کردن کالری، ورزش بیش از حد، چک کردن چربی بدن و وزن می‌‌‏شوند.

 سلبی  در این مورد گفت که زنان با بیماری بی اشتهایی اغلب در شرایط عاطفی پیچیده‌‌‏ای هستند. به همین دلیل این مهم است که درک کنیم آن‌‌‏ها چه حسی دارند. البته می‌‌‏دانیم نه تنها احساسات منفی، بلکه احساسات مثبت نیز برای این بیماری بد است.

ارتباط بین احساسات مثبت و رفتارهای کاهش وزن باعث ایجاد یک چرخه معیوب برای برخی از زنان مبتلا به اختلالات غذایی است و حتی این افراد پس از رسیدن به وزن مناسب وزن همچنان به رفتارهای نادرست غذایی خود ادامه می‌‌‏دهند.

توازن شادی                   

تحقیقات بیشتری برای یافتن راهی جهت جلوگیری از تغییر احساسات مثبت به بی اشتهایی و هدایت آن به سوی سایر فعالیت‌‌‏های سالم نیاز است. البته تحقیقات برای شناخت ارتباط این احساسات و اختلال غذاخوردن نیز انجام خواهد شد.

در حال حاضر بحث بیشتر محققان در این مورد است که افراد با بیماری بی اشتهایی باید ورزش کنند؛ چراکه فعالیت باعث می‌‌‏شود این افراد احساس خوبی داشته باشند.

سلبی درباره ارتباط ورزش و اختلال غذا خوردن گفت که تحت کنترل بودن برای بسیاری از این زنان مهم است و آنچه باید انجام دهیم این است که راهی پیدا کنیم تا احساسات مثبتی را که حین کاهش وزن بیماران با اختلال غذایی تغییر می‌‌‏کنند به سایر جنبه‌‌‏های زندگی برای ایجاد حس متعادل‌‌‏تر و شادی ارتباط دهیم.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی