logo_eet

حضور دوچرخه ‎سوار ایرانی در کمپین آزادی فالون ‎دافا

تور دوچرخه سواری برای آزادی ride2 freedom غففلی
توانایی به‎همراه «لاشاون فورد»، نماینده‎ی «ایلینوی» در روز ۳۱ام. ۱ ژوئیه ۲۰۱۵. یکی‎از برنامه‌های این تور دوچرخه‎سواری، دیدار با نمایندگان محلی است. (Chris Jasurek/Epoch Times)
تور دوچرخه سواری برای آزادی ride2 freedom غففلی
توانایی به‎همراه «لاشاون فورد»، نماینده‎ی «ایلینوی» در روز ۳۱ام. ۱ ژوئیه ۲۰۱۵. یکی‎از برنامه‌های این تور دوچرخه‎سواری، دیدار با نمایندگان محلی است. (Chris Jasurek/Epoch Times)

با این‎که می‎توانست تابستان خود را به‎راحتی در دبی بگذراند، این دختر ۲۱ ساله‎ی ایرانی ساکن دبی ترجیح داد تا در تور «دوچرخه‌سواری برای آزادی» (Ride2Freedom) شرکت کند. او و چند جوان دیگر برای آگاه‎سازی مردم از آزار و اذیت «فالون گونگ» (یا فالون دافا) در چین، از «لس آنجلس» تا «نیویورک» را دوچرخه سواری کردند. این گروه قصد دارد تا ۵ کودک یتیم را که والدین‌‌‏شان به دلیل باور و اعتقاداتشان توسط حزب کمونیست چین جان خود را از دست داده‌‌‏اند، نجات دهند.

در نامه‎ای سرگشاده که این گروه به «باراک اوباما» نوشته، آمده است، تیم «Ride2Freedom» شامل ۲۴ جوان به‎نمایندگی‎از  ۱۶ کشور جهان است که قصد دارند ۳هزار مایل (حدود ۵ هزار کیلومتر) از خاک آمریکا را دوچرخه‎سواری کنند تا کودکان یتیم بازمانده از آزار و شکنجه‎ی پیروان فالون گونگ را نجات دهند. فالون گونگ (یا فالون دافا)، یک روش معنوی است که ریشه در فرهنگ سنتی چین دارد و بر زندگی مبتنی بر اصول «حقیقت، نیک‎خواهی، بردباری» تأکید می‎کند. در این نامه آمده است، «پیروان فالون گونگ در چین به‎خاطر اعتقاداتشان همچنان زندانی، شکنجه و کشته می‎شوند. بدتر از آن فرزندان آن‎ها بی‎خانمان و رها شده و هیچ‎کس مراقب آن‎ها نیست.»

«توانایی» متولد ایران است. خانواده‎اش زمانی که او ۱۱ سال داشت به دبی مهاجرت کردند. او تحت تأثیر ایده‎ی «دوچرخه‎سواری برای آزادی» قرار گرفت. به‎گفته‎ی خودش، در ابتدا تصور نمی‎کرده که قادر به انجام این کار باشد. وی گفت: «از‎طریق اینستگرام از این پروژه باخبر شدم. متوجه شدم که ایده‎ای بزرگ و شگفت‎انگیز است.»

آرزویی مشترک

به‎گفته‎ی توانایی، همه‎ی این دوچرخه‎سواران جوان یک آرزو دارند، «ما خواهان آزادی عقاید در چین هستیم، می‎خواهیم به کسانی که به حقیقت، نیک‎خواهی و بردباری معتقدند، کمک کنیم. می‎خواهیم آگاهی مردم افزایش یابد.»

این گروه در‎طول مسیر خود با مردم گفت‎و‎گو کرده‎اند، توسط نمایندگان ایالتی مورد تقدیر قرار گرفته‎اند، کنفرانس مطبوعاتی برگزار کرده‎اند، از ایستگاه‎های پلیس بازدید کرده‎اند، در فروشگاه‎ها عکس گرفته‎اند، سخن‎رانی کرده‎اند و خبرها و داستان‎های خود را در رسانه‎های اجتماعی به اشتراک گذاشته‎اند. آن‎ها در ۱۷ ژوئیه در واشنگتن یک راهپیمایی خواهند داشت و خواهان ملاقات‎با رئیس جمهور آمریکا هستند. در سازمان ملل متحد نیز سخن‎رانی خواهند کرد.

توانایی گفت: «من فقط می‎خواهم به آن‎ها بگویم تا به حمایتشان از ما ادامه دهند. ما از‎سوی پیروان فالون گونگ صحبت خواهیم کرد. ما باید صدای آن‎ها باشیم، تا مردم از خواب بیدار شوند و وقتی از یک نسل‎کشی آگاه شوند، همه‎ی آن‎ها برخواهند ایستاد.» وی اظهار داشت، رسانه‎های اجتماعی، ابزاری قدرتمند هستند و مردم می‎توانند با حمایت خود از تور Ride2Freedom در «فیس‎بوک»، «اینستاگرام»، «توئیتر» و دیگر رسانه‎ها به ما کمک کنند.

از نظر توانایی، آمریکا، سرزمین آزادی عقیده، بیان و اطلاعات است و از آن‎جایی که  این موضوع در طبیعت و سرشت این کشور است، می‎خواهم که رهبران و همه‎ی مردم از آزادی عقیده در چین نیز حمایت کنند. به عقیده‎ی وی مهم نیست انسان اهل کجا باشد؛ «ما همه خواهر و برادر هستیم»، فرقی نمی‎کند از ایران، آرژانتین، آمریکا یا هر جای دیگر باشیم… «اگر از حق  آزادی عقیده برخورداریم، و اگر کسی این حق را ندارد، باید برای گرفتنش به او کمک کنیم.»

او نمی‎دانست که آیا قادر است از این راه زبان پیروان فالون گونگ باشد و از‎سوی آن‎ها صحبت کند یا نه.

تور دوچرخه سواری برای آزادی غزل توانایی
توانایی (لباس صورتی) در‎حال مدیتیشن با دیگر دوچرخه‎سواران Ride2Freedom در ۳۰ ژوئیه ۲۰۱۵. (Chris Jasurek/Epoch Times)

او و پدرش در اواسط ماه مه به نیویورک سفر کردند تا در کنفرانس بین‎المللی تبادل تجربه‎ی فالون دافا شرکت کنند و سپس به یک سفر تفریحی در آمریکا بروند.

قرار بود تا این سفر در اوایل ژوئیه تمام شود.  تور Ride2Freedom در اول ژوئیه آغاز شد. توانایی گفت: «وقتی این سفر تفریحی تمام شد، به پدرم گفتم می‎خواهم به تور Ride2Freedom ملحق شوم و پدرم بسیار استقبال کرد.» وی با خنده افزود که «این تقدیر من بود.»

توانایی که به‎تازگی از رشته‎ی تولید فیلم و روزنامه‎نگاری از دانشگاه فارغ‎التحصیل شده، وقت آزاد برای شرکت در این تور را داشت.

برخی از این دوچرخه‎سواران مجبور بودند مجوزی مخصوص برای شرکت در این سفر بگیرند. توانایی اظهار داشت: «بسیاری از این دوچرخه‎سواران، دبیرستانی و حتی جوان‎تر هستند. وقتی مدرسه‎ی آن‎ها به اهمیت این پروژه پی بردند، به آن‎ها اجازه‌ی غیبت از مدرسه را دادند.»

به‎گفته‎ی توانایی، «هر کدام از آن‎ها به من چیزی جدید یاد داده است. احساس می‎کنم، همه به هم نزدیک شدیم. همه مثل خواهر و برادر هستیم. ما باید قدر این لحظات را بدانیم.»

تور دوچرخه سوار برای آزادی غزل توانایی
دوچرخه‎سوار جوان ایرانی در تور Ride2Freedom در حال نشان دادن علامت صلح. (Chris Jasurek/Epoch Times)

توانایی گفت، نمی‎داند سخت‎ترین قسمت این سفر چه بود. به‎گفته‎ی وی، از آن‎جایی که از خاور میانه می‎آمد، عادت به هوای سرد نداشت و بنابراین دوچرخه‎سواری در هوای سرد کوهستان «راکی» بسیار دشوار بود. او قبلاً تجربه‎ی چنین چیزی را نداشته است. «چادر زدن در راه‎ها و جنگل‎ها» متفاوت از زندگی لوکس در دبی است. اما قسمت سرگرم‎کننده‎ی آن با دشواری همراه است. او معتقد است که «بعد از غلبه بر دشواری‎ها، به آن‎ها خواهی خندید.»

اپک‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‎شود.

 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *