logo_eet

حضور گسترده شهروندان در تجمع اعتراضی زاهدان

(PUBLIC DOMAIN)
(PUBLIC DOMAIN)

شهروندان زاهدان، امروز دوم دی‌ماه، برای چندمین هفته متوالی پس از جمعه خونین زاهدان به خیابان آمدند و علیه جمهوری اسلامی شعار دادند.

بر اساس ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، پس از پایان نمازجمعه زاهدان، همانند هفته‌های گذشته، تعداد زیادی از نمازگزاران و شهروندان این شهر با حضور در خیابان شعار «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر بسیجی» سر دادند.

برخی از معترضان با در دست‌داشتن دست‌نوشته‌هایی خواهان آزادی زندانیان سیاسی شدند.

همچنین تعدادی از زنان هم مانند چند هفته گذشته در این اعتراضات شرکت کردند و شعار «برادر شهیدم، خونت را پس می‌گیرم» سر دادند.

پیش از برگزاری این تجمع اعتراضی، مولوی عبدالحمید، امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در خطبه‌های نمازجمعه این شهر گفت: انقلاب تا زمانی باقی خواهد ماند که مردم آن را بخواهند، بقای آن تا زمانی است که مردم حامی‌اش باشند، با استفاده از سلاح و نظامیان، با زور و زندان، نمی‌توان از نظام نگهداری کرد.

وی با انتقاد از سرکوب اعتراض‌های مردمی و شلیک به معترضان گفت: جواب سنگ، گلوله نیست. کسی را که سلاحی برنداشته و کسی را نزده، نزنید. با کشتن و اعدام مردم و نشان‌دادن خشونت، فقط مشکلات بیشتر می‌شود.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان خطاب به جمهوری اسلامی عنوان کرد: نظامیان را به پادگان‌ها برگردانید. بگذارید در پادگان‌ها باقی بمانند و برای دفاع از میهن بکوشند و از زدن مردم خودشان خودداری کنند.

مولوی عبدالحمید در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد به صدور احکام ناعادلانه اعدام گفت: هیچ متهمی را نمی‌توان زد، به زور از او اقرار گرفت و بدون این که انسانی را کشته باشد، اعدامش کرد. هیچ حاکمی چنین اختیاری ندارد و نمی‌تواند بالاتر از قانون خدا عمل کند.

اخبار مرتبط