حقوق بشر در کانادا هنگ‌کنگ مقامات چینی اقامت دائم قانون امنیتی دموکراسی سرکوب آزادی بیان و اجتماعات فعالان حقوق بشر آزار و اذیت
جیمی‌لای، روزنامه‌نگار مطرح هنگ‌کنگی، روز ۱۲ آگوست با قید وثیقه، سوار بر اتومبیل اداره پلیس را ترک می‌کند. بازداشت وی و یورش به مقر این فعال رسانه‌ای، نگرانی‌ها در خصوص افزایش سرکوب آزادی‌ها به واسطه قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ را افزایش داده است. (Photo by ISAAC LAWRENCE/AFP via Getty Images)

درخواست فعالان حقوق‌بشر از کانادا برای حمایت از مردم هنگ‌کنگ

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۵/۲۳

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۵/۲۳

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

گروه‌های حامی و فعالان حقوق بشر در کانادا ضمن ابراز نگرانی درباره وضعیت هنگ‌کنگ و اجرای قانون استبدادی چین در این شهر، از قانون‌گذاران خواستند که اقدام به تحریم مقامات حزب کمونیست چین کنند و در روابط با پکن تجدید نظر کنند.

چری وونگ، مدیر اجرایی اتحاد کانادا – هنگ‌کنگ، می‌گوید که کانادا باید برای در نظر گرفتن مجازات‌ها علیه مقامات چینی بخاطر نقض حقوق بشر، با کشورهای دیگر همکاری کند.

وی هشدار داد که تا زمان سرکوب کامل آزادی‌ها در هنگ‌کنگ توسط پکن، زمان زیادی باقی نمانده است و در این فرصت اندک نمایندگان مجلس کانادا باید دست به اقدام بزنند.

گلوریا فونگ، رئیس پیوند کانادا و هنگ کنگ نیز خواستار پیوستن کانادا به تحریم‌هایی شد که توسط ایالات متحده علیه مقامات چینی و هنگ‌کنگی وضع شده است.

او همچنین از کانادا خواست به سرعت برای اعطای اقامت دائم به مردم هنگ کنگ در معرض خطر آزار و اذیت اقدام کند.

کانادا درباره تصویب قوانین اخیر در زمینه امنیت ملی در هنگ کنگ توسط چین ابراز نگرانی عمیق کرده است. منتقدان می‌گویند این قانون برای مهار اعتراض‌ها و سرکوب آزادی‌ها استفاده می‌شود.

اتاوا می گوید این قانون در یک روند مخفیانه، بدون مشارکت قوه مقننه، قوه قضاییه یا مردم و با لحاظ تعهدات بین‌المللی به تصویب رسیده است.

کانادا می‌گوید، این روند بی‌اعتنایی به میزان بالای استقلال وعده داده شده برای هنگ کنگ در چارچوب سنتی «یک کشور، دو نظام» است.

آیلین کالورلی، بنیانگذار موسسه دیده‌بان هنگ کنگ می‌گوید قانون امنیتی جدید، که تابستان امسال به اجرا درآمد، برای سرکوب آزادی بیان و اجتماعات استفاده شده است.

ناظران این هفته دستگیری جیمی لای بنیانگذار روزنامه اپل دیلی را محکوم کردند و آن را ضربه‌ای به آزادی مطبوعات دانستند.

آیلین کالورلی، افزود «اگر کانادا با سابقه طولانی خود در دفاع از حقوق بشر، حاضر نباشد در دفاع از آزادی هنگ‌کنگ در کنار متحدان خود بایستد، آنگاه ارزش‌هایی که به آنها اعتقاد داریم آسیب می‌بیند. «برای هنگ‌کنگ پنج دقیقه تا نیمه شب مانده است.»

اتاوا معاهده استرداد بین کانادا و هنگ کنگ را به حالت تعلیق درآورده است و می گوید اجازه صادرات اقلام حساس نظامی به هنگ کنگ را نمی‌دهد.

وزرای خارجه کانادا، نیوزلند، انگلستان و ایالات متحده اخیراً بیانیه مشترکی صادر کرده که در آن ردصلاحیت‌های نامزد‌های انتخابات هنگ‌کنگ را محکوم کردند.

فعالان می‌گویند دولت کانادا باید اقدامات بیشتری برای دفاع از معترضین مدافع آزادی هنگ‌کنگ در کانادا در برابر مداخلات پکن کنند.

ائتلاف حقوق بشر کانادا در چین در گزارشی که در ماه می منتشر کرد ضمن ابراز نگرانی از ایمنی معترضان در کانادا گفت تعدادی از اعتراضات که توسط حامیان دموکراسی هنگ کنگ در کانادا برگزار شد توسط  طرفداران پکن هدف مداخله و تهاجم پرخاشگرانه قرار گرفت که احتمالاً توسط مقامات دولت چین هدایت یا سازماندهی شده بودند.

الکس نو، دبیرکل عفو کانادا، روز سه شنبه گفت که قانون جدید امنیت ملی در هنگ کنگ از روز اول مورد سوءاستفاده قرار گرفته است.

وی گفت که مردم به دلیل داشتن پرچم، برچسب و بنرهایی با شعارهای سیاسی دستگیر شده‌اند. پلیس و مقامات ادعا کرده‌اند که شعارها، پیراهن‌ها، آهنگ‌ها و حتی نگه داشتن تکه‌های کاغذ سفید امنیت ملی را به خطر می‌اندازد.

مطالب دیگر:

طنین کمانچۀ کیهان کلهر، سکوت سازهای ایرانی را می‌شکند

چگونه حزب کمونیست چین مردم شین‌جیانگ را سرکوب می‌کند

مخفی‌کاری حزب کمونیست چین درخصوص فاجعه‌ای پس از فاجعه دیگر