Asset 2

انتقاد شدید قانونگذاران از کوکاکولا، ویزا، ایربی‌ان‌بی به خاطر حمایت از «المپیک نسل‌کشی» پکن

حقوق بشر «مایه ننگ و تاسف»: انتقاد شدیدالحن قانونگذاران از کوکاکولا، ویزا، ایربی‌ان‌بی به خاطر حمایت از «المپیک نسل‌کشی» پکن شما به قدری از
اعتراض به المپیک زمستانی 2022 پکن توسط فعالان تبتی و اویغور در مقابل موزه المپیک در لوزان در 23 ژوئن 2021. (Fabrice Coffrini/AFP via Getty Images)

کوکاکولا، ایربی‌ان‌بی، پروکتور اند گمبل و ویزا که همگی از اسپانسرهای آمریکایی المپیک ۲۰۲۲ پکن هستند، با افتخار اعلام کرده‌اند در سراسر جهان از حقوق بشر حمایت می‌کنند. اما این حمایت در برابر نقض فاحش حقوق بشر توسط رژیم کمونیست چین چندان هویدا نیست.

روز ۲۷ جولای در جلسه دادرسی کنگره درباره اسپانسری بازی‌های المپیک، نمایندگان اسپانسرهای آمریکایی با حمایت از تغییر محل برگزاری المپیک یا تعویق آن به علت نقض حقوق بشر به دست رژیم چین مخالفت کردند.

تمامی شاهدان به جز شاهد پنجم یعنی شرکت اینتل، گفتند هیچ مداخله‌ای در تغییر محل برگزاری نخواهند داشت.

سناتور کریس اسمیت (جمهوری‌خواه، نیوجرسی) ضمن اشاره به اتهامات مبنی بر آزار جنسی، سقط جنین و عقیم‌سازی اجباری و سایر شکنجه‌های اعمال شده در ارودگاه‌های استان شین‌جیانگ چین گفت: «اما از نظر من به عنوان یک انسان و یک شرکت که به حقوق بشر اعتقاد دارد، این وظیفه اخلافی شماست که شفاف برخورد کنید».

«مغشوش و مایوس شده‌ام که حتی نمی‌توانید بگویید محل برگزاری را تغییر دهید».

آندریا فیرچایلد، معاون بخش استراتژی اسپانسری جهانی شرکت ویزا در پاسخ گفت: «تا زمانی که دولت‌ها به ورزشکاران اجازه دهند در بازی‌ها شرکت کنند، ما نیز برای حمایت و اسپانسری آن‌ها حضور خواهیم داشت».

زمانی که از نمایندگان شرکت‌ها درباره موافقت آنان با تصمیم دولت ایالات متحده مبنی بر به رسمیت شناختن نسل‌کشی مردم اویغور در شین‌جیانگ به دست رژیم چین پرسش به عمل آمد، استیو راجرز، معاون و مشاور عمومی شرکت اینتل تنها نماینده‌ای بود که پاسخ مثبت داد.

راجرز گفت: «گزارش وزارت امور خارجه را خوانده‌ام. آن را مطالعه کرده‌ام و نتیجه آن را باور می‌کنم». وی افزود اینتل حتی پیش از تصمیم دولت در ماه ژانویه نیز هیچ‌گونه فعالیت تجاری در شین‌جیانگ نداشته است.

چهار مدیر دیگر گفتند به تصمیم دولت احترام می‌گذارند اما از بیان دیدگاه خود خودداری کردند.

ریاکاری

سناتور تام کاتن (جمهوری‌خواه، آرکانزاس) که از راجرز به خاطر «پاسخ سر راستش» قدردانی کرده بود گفت جلسه یادشده «تاسف‌بارترین و ننگین‌ترین جلسه دادرسی بود که در این هشت سال در آن شرکت کرده‌ام».

او گفت: «به استثنای آقای راجرز، تک تک شماهایی که به اینجا آمدید دستور داشتید هیچ حرفی نزنید که مبادا به حزب کمونیست چین اهانت کند».

نماینده تام مالینوسکی (دموکرات، نیوجرسی) از دیوید هولیوکه، رئیس بخش مشارکت در المپیک و پارالمپیک شرکت ایر‌بی‌ان‌بی به خاطر عدم اعتراض به امتناع پکن از صدور پاسپورت و مدارک شناسایی برای اویغورها و تبتی‌ها که مانع از سفر و اقامت آنان می‌شود، انتقاد کرد.

مالینوسکی در واکنش به بیانات نماینده شرکت ایربی‌ان‌بی مبنی بر اینکه «سیاست‌های شرکت، میزبانان را به نقض قوانین محلی مجاب نمی‌کند» گفت «شما دارید مسئولیت مشارکت در چنین تبعیض فاحشی را از گردن خود باز می‌کنید».

وضعیت کوکاکولا نیز تعریفی نداشت. چندین تن از قانونگذاران از تناقض میان سکوت این شرکت پیرامون نقض حقوق بشر در چین و مخالفت آشکار مدیرعامل آن با قانون جدید رای‌گیری در ایالت خانه این شرکت، ایالت جورجیا، انتقاد کردند.

پال لالی، معاون کل حقوق بشر شرکت کوکاکولا در پاسخ به پرسش‌های مکرر درباره اینکه آیا این شرکت به طور واضح و شفاف نگهداری مردم در اردوگاه‌های کار اجباری توسط رژیم را محکوم خواهد کرد گفت «ما تمامی حقوق بشر را محترم می‌شماریم» اما مستقیماً از چین نام نبرد.

مالینوسکی گفت: «به نظرم این مسئله حیرت‌آور است» و در ادامه افزود «عین روز روشن است» که «تنها دلیل» سکوت این شرکت، حفاظت از منافع خود در چین است.

او به نماینده شرکت کوکاکولا گفت: «شما به قدری از آن‌ها وحشت دارید که از منتقدان در ایالات متحده نمی‌ترسید. به نظرم شرم‌آور است».

مطالب دیگر:

بایدن قوانین سختگیرانه جدیدی را برای کارمندان فدرال واکسینه نشده اعلام کرد

جریان چپ چگونه از کووید ۱۹ برای ورشکسته کردن آمریکا استفاده کرد

زلزله‌ای به بزرگی ۸.۲ ریشتر در نزدیکی آلاسکا رخ داد؛ کارشناسان هشدار سونامی داده‌اند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی