logo_eet

نماینده جمهوری‌خواه از دانشگاه‌های آمریکا خواست «ماشین‌های تبلیغاتی» حزب کمونیست چین را تعطیل کنند

ساختمان موسسه کنفوسیوس در محوطه دانشگاه تروی، واقع در آلاباما، آمریکا (Kreeder13 via Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0)
ساختمان موسسه کنفوسیوس در محوطه دانشگاه تروی، واقع در آلاباما، آمریکا (Kreeder13 via Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0)

کن باک، نماینده جمهوری‌خواه کلورادو، امیدوار است نفوذ حزب کمونیست چین بر مؤسسات دانشگاهی آمریکا از بین برود. این نفوذ از طریق مؤسسه کنفوسیوس در جریان است که تحت حمایت مالی پکن است.

این نماینده کنگره اوایل این هفته اصلاحیه‌ای را برای قانون مجوز دفاع ملی ۲۰۲۲ پیشنهاد داد که یک لایحه دفاعی بزرگ است که امکان برخی هزینه‌کردهای دفاعی را فراهم می‌آورد تا مانع هرگونه کمک مالی به «مؤسسات دانشگاهی شود که تحت حمایت مالی حزب کمونیست چین، دولت چین یا سازمان‌های وابسته آن هستند یا میزبانی یکی از مؤسسات کنفوسیوس را بر عهده دارند.»

باک در مصاحبه‌ای اختصاصی با اپک‌تایمز، مؤسسات کنفوسیوس را «راهی برای تبلیغ دولت چین در دانشگاه‌های ایالات متحده» توصیف کرد.

او افزود: «این تبلیغات سیاسی گمراه‌کننده و خلاف واقع هستند. ما به عنوان حکومت نباید از مؤسسات آموزش عالی حمایت کنیم که از تبلیغات چینی بهره می‌گیرند و اجازه انتشارشان را می‌دهند.»

مؤسسات کنفوسیوس که تحت حمایت مالی پکن هستند و در قالب برنامه‌های آموزش زبان و فرهنگ چینی فعالیت می‌کنند، انتقادات شدیدی را در ایالات متحده به همراه داشته‌اند زیرا این اعتقاد وجود دارد که  تبلیغات حزب کمونیست چین را ترویج می‌کنند و آزادی‌های علمی دانشگاه‌های آمریکایی را خاموش می‌کنند. وزارت امور خارجه دولت ترامپ دفتر مؤسسه کنفوسیوس در آمریکا را عامل تبلیغاتی رژیم چین اعلام کرد.

مقامات دولت ترامپ و قانون‌گذاران نیز به دانشگاه‌ها فشار آوردند تا از این مؤسسات فاصله بگیرند که منجر به تعطیلی ده‌ها مورد از این مؤسسات در سرتاسر ایالات متحده شد. بر اساس اطلاعیه انجمن ملی محققین، از میان ۱۰۰ مؤسسه کونفوسیوسی که در سال ۲۰۱۷ در ایالات متحده فعالیت داشته‌اند، تنها ۳۶ مؤسسه باقی مانده‌اند.

باک گفت: «امیدوارم دانشگاه‌ها، این ماشین‌های تبلیغاتی را که به یکی از دشمنان ما تعلق دارند، تعطیل کنند.»

این اقدام یکی از چهار اصلاحیه قانون مجوز دفاع ملی بود که باک به کمیته قوانین مجلس ارائه داد که تا بیستم سپتامبر، قبل از انتقال این لایحه به صحن مجلس، بررسی شوند.

این نماینده کنگره در اصلاحیه پیشنهادی دیگری، خواستار ممنوعیت دانلود برنامه تیک‌تاک در دستگاه‌های دولتی ایالات متحده شد. تیک‌تاک یک برنامه چینی برای به اشتراک‌گذاری ویدیو است.

باک گفت: «مشکل آن‌جا است که حزب کمونیست چین … می تواند از تیک‌تاک برای جمع‌آوری اطلاعات حساس آمریکایی‌ها استفاده کند.»

آگوست گذشته، دولت ترامپ تلاش کرده بود تیک‌تاک را ممنوع اعلام کند و معتقد بود حزب کمونیست چین می‌تواند از آن برای جاسوسی از آمریکایی‌ها استفاده کند اما چند دستور دادگاهی باعث شدند این فرمان اجرا نشود. ماه ژوئن، رئیس‌جمهور جو بایدن این ممنوعیت را لغو کرد و درعوض از وزارت بازرگانی خواست تا برنامه‌هایی را که با رژیم چین در ارتباط هستند و می‌توانند خطری برای امنیت ملی باشند، شناسایی کند. تیک‌تاک که متعلق به شرکت بایت‌دنس در پکن است،  ادعاها مربوط به خطر جاسوسی این برنامه را رد کرد.

به‌علاوه، باک از کنگره خواست موضع قاطع‌تری در قبال نقض گسترده حقوق بشر حزب کمونیست چین بگیرند که یک میلیون اویغور و دیگر اقلیت‌های مسلمان در منطقه شین جیانگ را در مجموعه‌ای از اردوگاه‌ها بازداشت کرده است.

نسخه فعلی قانون مجوز دفاع ملی مجلس اقدامات حزب کمونیست چین در شین جیانگ را محکوم می‌کند اما آن را نسل‌کشی نمی‌داند. باک امیدوار است بتواند این وضعیت را تغییر دهد.

او گفت: «اصطلاح نسل‌کشی در حقوق بین‌الملل به شیوه‌ خاصی استفاده می‌شود و در حقوق بین‌الملل به شیوه‌ خاصی محکوم می‌شود. مهم است که سازمان ملل متحد و متحدین جهانی ما بدانند که کنگره ایالات متحده معتقد است دولت چین دارد نسل‌کشی می‌کند.»

دولت ایالات متحده و چندین قانون‌گذار غربی دیگر اقدامات حزب کمونیست چین در شین جیانگ را به عنوان نسل‌کشی به رسمیت شناخته‌اند.

این نماینده از مجلس خواست این اصلاحات را تصویب کند و گفت مجلس نمایندگان باید «پیامی بسیار قوی به چین» مخابره کند.

او افزود: «فعالیت‌های نظامی آنان در سراسر جهان را تحمل نخواهیم کرد. از فعالیت‌های آنان آگاهیم، نگران این فعالیت‌ها هستیم و قصد نداریم چشممان را بر آن‌ها ببندیم.»

او گفت: «خیلی مهم است که در قانون دفاع ملی آمریکا این پیام را مخابره کنیم که کنگره در به رسمیت شناختن تهدید چین قاطعیت دارد.»

مطالب دیگر:

آخرین تلاش‌‏ها در انتخابات کانادا: رهبران احزاب در تبلیغات خود بر چه تمرکز کرده‌‌‏اند؟

حمایت بایدن از ژنرال میلی در پی گزارشات حاکی از تماس تلفنی مخفیانه او با ژنرال چینی

دیدگاه: آمریکایی‌ها باید سخت کار کنند نه این‌که به سختی حاضر به کار شوند!

اخبار مرتبط