Search
Asset 2

حملات تروریستی سریلانکا، «انتقام» حمله به مسلمانان نیوزلند

(Ahmad Al-Rubaye/AFP/Getty Images)
(Ahmad Al-Rubaye/AFP/Getty Images)
(Ahmad Al-Rubaye/AFP/Getty Images)

وزیر دفاع سریلانکا، روز سه‌شنبه، خطاب به پارلمان این کشور گفت که حملات روز یکشنبه علیه کلیساها و هتل‌های کلمبو، پاسخی انتقام‌جویانه به حملاتی است که روز ۱۵مارس برابر با ۲۴ اسفند علیه مسلمانان در مسجدی در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند صورت گرفت.

« روان ویجه ‌واردن » افزود، دو گروه افراطی مسئول حملات روز یکشنبه کلمبو هستند که یکی از آنها « جماعت ملی توحید » نام دارد و گروه دیگر به اختصار تحت عنوان « جی ام آی » شناخته می‌شود. وی همچنین ضعف امنیتی را در پیشبرد این جنایت دخیل دانست.

پنجاه نفر در حملات نیوزیلند در روز ۱۵ مارس، کشته شدند که در آن یک فرد مسلح به تنهایی به سمت افراد نمازگذار شلیک کرد.

هنوز مشخص نیست که آیا گروه‌های تروریستی سریلانکا از سمت سازمان‌های بین‌المللی تروریستی کمک می‌گیرند یا خیر و اگر چنین است، ماهیت مشارکت آنها چیست. نخست وزیر سریلانکا می گوید که در پی یافتن رابطه‌های خارجی این گروه‌های ترور است.

همزمان گروه تروریستی داعش نیز پس از گذشت دو روز از حوادث سریلانکا، در وب‌سایت خود مسؤولیت این حملات را برعهده گرفته است.

البته داعش مدرکی برای این ادعای خود نیاورده است. این گروه تروریستی در مطلبی در وب‌سایت خود اعلام کرد که اعضای این گروه مسئول حمله به « اتباع کشورهای ائتلاف و مسیحیان » در سریلانکا بوده‌اند.

صبح روز یکشنبه ۲۱ آوریل، شش انفجار در سه هتل و سه کلیسا در پایتخت سریلانکا در عرض حدود ۲۰ دقیقه رخ داد، و ساعاتی بعد نیز دو انفجار دیگر در حومه شهر رخ داد. انفجار ها در حالی رخ داد که مردم در کلیسا در حال برگزاری مراسم مربوط به عید پاک بودند.

در این مجموعه بمب‌گذاری‌های مهیب، در مجموع ۳۲۱ تن جان باختند و بیش از ۵۰۰ نفر نیز زخمی شدند.

مطالب دیگر:

کشاورزی ایران در معرض خطر جدی حمله ملخ‌ها

واقعیت پنهان پشت دادخواهی بزرگ ۲۵ آوریل فالون گونگ

تداوم بحران مهاجران غیرقانونی در مرزهای جنوب غربی آمریکا

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی