Asset 2

درخواست خانواده‌های قربانیان ۱۱ سپتامبر از بایدن برای افشای عوامل پشت این حادثه

(Robert Giroux/Getty Images)
(Robert Giroux/Getty Images)

خانواده‌های قربانیانی که در جریان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر جان باختند، نامه‌ای به جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، ارسال کردند و از دولت او خواستند تا شواهد مربوط به این حادثه را به‌طور عمومی افشا کند.

نزدیک به ۱۸۰۰ نفر از قربانیانی که جان سالم به در برده‌اند، نیروهای امدادی و اعضای خانواده‌های قربانیان کشته‌شده از کاخ سفید خواسته‌اند شواهد در دست دولت فدرال را که به عقیده‌ آن‌ها ارتباط بین مقامات سعودی و مهاجمان را نشان می‌دهد، به‌طور عمومی افشا کند.

در نامه‌ای به بایدن که اپک تایمز آن را دریافت کرده، نوشته شده است که «ما درک می‌کنیم که رئیس جمهور بایدن مایل است مراسم بیستمین سالگرد این حادثه را در نقطه صفر زمین، در شهر نیویورک، برگزار کند. با این حال، با حسن نیت و با احترام به جان‌باختگان، بیماران و مجروحان، تا زمانی که رئیس جمهور به تعهد خود عمل نکند، نمی‌توانیم در زمین مقدس خود از او استقبال کنیم.»

آن‌ها خاطرنشان کردند که بایدن در دوران کاندیداتوری خود به قربانیان ۱۱ سپتامبر گفته بود در صورتی‌که انتخاب شود، از دادستان کل ‌خواهد خواست برخی شواهد مربوط به این حملات تروریستی را فاش کند.

در این نامه آمده است که «از زمان نتیجه‌گیریِ کمیسیون ۱۱ سپتامبر در سال ۲۰۰۴، از شواهد تحقیقاتی بسیاری پرده‌برداری شده است که حمایت مسئولان دولت سعودی را از این حملات نشان می‌دهد. وزارت دادگستری و اف‌بی‌آی به کمک سازمان‌های مختلفی، مجدانه تلاش کرده‌اند تا این اطلاعات را مخفی نگه دارند و از آگاه شدن مردم آمریکا از حقیقت کامل حملات ۱۱ سپتامبر جلوگیری کنند.»

آن‌ها افزودند که طی سال‌ها، مقامات فدرال اقدامات دوحزبی را برای شفاف‌سازی بیشتر درباره حملات، نادیده گرفته یا رد کرده‌اند.

 در این نامه آمده است: «اگر رئیس جمهور بایدن خلف وعده کند و از دولت سعودی حمایت کند، ناچار خواهیم شد علناً به هرگونه مشارکت دولت او در هرگونه مراسم یادبود ۱۱سپتامبر اعتراض کنیم؛ این امر به‌دلیل ادامه یافتن سیاست‌هایی خواهد بود که حقوق شهروندان آمریکا را نسبت به متهم کردن افرادی که – طبق شواهد موجود – هواپیماربایان ۱۱ سپتامبر را واضحاً حمایت کرده‌اند، پایمال می‌کند.»

جورج دبلیو بوش، باراک اوباما و دونالد ترامپ، رؤسای جمهور سابق آمریکا، در تحقیقات ۱۱ سپتامبر از افشای اسناد و مدارک خودداری کردند. در سال ۲۰۱۹، دولت ترامپ از حق اسرار دولتی برای حفظ محرمانگی این اطلاعات استفاده کرد.

برِت ایگلسون، پسر بروس ایگلسون که در مرکز تجارت جهانی درگذشت، به‌طور جداگانه به سی‌اِن‌بی‌سی گفت خانواده‌های قربانیان ۱۱ سپتامبر که این نامه را امضا کرده‌اند، «از دولت خود بسیار ناراحت‌اند و سرگشته شده‌اند.»

ایگلسون از اقوام یکی از قربانیان است که علیه دولت عربستان به اتهام مشارکت در حملاتی که منجر به کشته شدن ۳۰۰۰ نفر، زخمی شدن بیش از ۶۰۰۰ نفر و جنگ‌افروزی در آمریکا علیه تروریسم و حمله به افغانستان – و بعدتر به عراق – شد، شکایت کرد.

ایگلسون به این شبکه گفت:«ما از اینکه ۲۰ سال است دولت آمریکا تصمیم دارد اطلاعات مربوط به مرگ عزیزانمان را پشت درهای بسته نگه دارد، ناامید، خسته و ناراحتیم.»

در همین حال، اخیراً چند سناتور از دولت خواسته‌اند تا اسناد مربوط به روابطی که ادعا می‌شود دولت سعودی با این حمله داشته است، به‌طور عمومی افشا کند و در دسترس عموم قرار دهد.

سناتور باب منندز (نماینده نیوجرسی) در بیانیه‌ای گفت: «اگر دولت ایالات متحده دارد مدارکی را مخفی می‌کند که ممکن است عربستان سعودی یا هر شخص یا کشوری را در حوادث ۱۱ سپتامبر متهم نشان دهد، این خانواده‌ها و مردم آمریکا حق دارند که از آن‌ها مطلع شوند.»

مطالب دیگر:

نماینده جمهوری‌خواه ویسکانسین برای بازرسی آرا و  دستگاه‌های انتخابات در دو شهر احضاریه صادر می‌کند

واکسیناسیون اجباری در ویفانگ و سایر نقاط استان شاندونگ در چین

بیل گیتس می‌گوید رابطه‌اش با جفری اپستین یک «اشتباه بزرگ» بود

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی