Search
Asset 2

حمله با پتک به مرکز چاپ اپک‌‏تایمز در هنگ‌‌‌‌‌‏‌‌‌‌‌‏کنگ

چاپ قانون‌گذاران آمریکا حمله «شنیع» به مرکز چاپ اپک تایمز در هنگ کنگ را محکوم کردند مایه تعجب‌ نیست اگر حزب کمونیست چین پشت این حادثه
اسکرین‌‏شات از دوربین‌‏های مداربسته چند مهاجم سیاه‌‏پوش را به همراه پتک نشان می‌‏دهد که در حال نابود کردن تجهیزات در فروشگاه چاپ هنگ کنگ روزنامه اپک تایمز هستند – ۱۲ آوریل ۲۰۲۱ (The Epoch Times)

چهار مهاجم در اولین ساعات روز ۱۲ آوریل وارد مرکز چاپ هنگ کنگ روزنامه اپک تایمز شدند و به رایانه‌‏ها و دستگاه‌‏های چاپ این مرکز آسیب رساندند. این حمله جدیدترین تلاش از سوی حزب کمونیست چین برای سرکوب اپک تایمز است.

چهار مرد نقاب پوش در نوامبر سال ۲۰۱۹ نیز طی حمله‌‏ای به همین مرکز به دو ماشین چاپ آسیب زدند. عاملان این حمله همچنان دستگیر نشده‌‏اند.

شریل انجی، سخنگوی نسخه هنگ کنگ اپک‌‏تایمز گفت که خصوصیات این حمله با اقدامات حزب کمونیست چین مشابهت داشته و با هدف جلوگیری از گزارشات یک منبع خبری مستقل درباره موضوعات ممنوعه در رژیم کمونیست انجام شده است.

انجی این حمله را محکوم کرد و آن را نقض آزادی بیان در هنگ کنگ خواند.

اپک‌‏تایمز از معدود رسانه‌‏های مستقل در هنگ کنگ بوده که به خاطر پوشش بدون سانسور اخبار چین، شکاف‌‏های سیاسی درون حزب کمونیست، نقض حقوق بشر علیه اقلیت‌‏های قومی و گروه‌‏های مذهبی، پروپاگاندای پکن و عملیات تبلیغاتی برون مرزی دولت چین شناخته شده است.

چاپ هنگ‌‏کنگ اپک‌‏تایمز همچنین به پوشش گسترده جنبش حامی دموکراسی در هنگ‌‏کنگ می‌‏پرداخت؛ جنبشی که در ژوئن سال ۲۰۱۹ آغاز شد و در ژوئیه سال گذشته به دنبال تحمیل قانون سختگیرانه امنیت ملی توسط چین سرکوب شد. این قانون استقلال محدود هنگ‌‏کنگ را، به ویژه در زمینه آزادی مطبوعات به میزان بیشتری از بین برد.

آسیب‌‌‏های وارده به دفتر هنک‌‌‏کنگ اپک‌‌‏تایمز (Adrian Yu/The Epoch Times)

چاپ هنگ‌‏کنگ اپک‌‏تایمز در بیانه‌‏ای حزب کمونیست چین را به دلیل ایجاد «وحشت سفید» در این شهر متهم کرد، و از جامعه جهانی برای نظارت بر آزادی بیان در هنگ کنگ و مقابله با حملات رژیم چین کمک خواست.

حمله

یکی از کارمندان زن مرکز چاپ در ساعت ۴ و ۳۸ دقیقه صبح روز یکشنبه وارد فروشگاه شد و مردی ۳۰ ساله را دید که در نزدیکی با تلفن همراه خود صحبت می‌‏کرد.

هنگامی که این کارمند تلاش کرد تا درب فروشگاه را ببندد، مرد ناشناس ناگهان در چهارچوب ایستاد و از بسته شدن درب جلوگیری کرد.

آسیب‌‌‏های وارده به دفتر هنک‌‌‏کنگ اپک‌‌‏تایمز (Adrian Yu/The Epoch Times)

آن مرد سپس با عصبانیت کارمند زن را مورد بازپرسی قرار داد و از او خواست تا آقای چو را صدا بزند تا با او ملاقات کند. کارمند در جواب گفت که چنین فردی در ساختمان وجود ندارد، اما مرد ناشناس همچنان سر جای خود ایستاده بود.

ناگهان سه مرد دیگر پدیدار شده و به زور وارد مرکز چاپ شدند. دو نفر از آنها با پتک وارد شدند و دیگری یک چاقو را در کیسه پلاستیکی حمل می‌‏کرد.

آنها با داد و فریاد به یکی دیگر از کارکنان فروشگاه گفتند «برو بیرون، برو بیرون. این مسئله به تو ربطی ندارد. برو بیرون. من را مجبور نکن تا کار دیگری بکنم».

این سه مرد پس از ورود به فروشگاه با استفاده از پتک‌‏های خود شروع به تخریب دستگاه‌‏های چاپ کردند. تابلوی کنترل مرکزی و چندین رایانه در میان اموال تخریب شده بود. یکی از این افراد ضایعات ساختمانی را از کیف خود به سمت تجهیزات پرتاب می‌‏کرد.

این حمله که دو دقیقه به طول انجامید و در آن هر چهار نفر در تمام مدت ماسک بر صورت داشتند، توسط دوربین‌‏های مداربسته ضبط شده است (لینک ویدئو). این افراد در زمان ترک فروشگاه یک رایانه را هم به سرقت بردند. آنها با یک ون سفید رنگ فرار کردند.

کارکنان مرکز چاپ سپس با پلیس تماس گرفتند و نیروها در مدت کمی در محل حاضر شدند. این مرکز چاپ که در فوریه سال ۲۰۰۶ تاسیس شد تاکنون چهار بار مورد حمله قرار گرفته است.

مطالب دیگر:

آمریکا هشدار داد که حمله پکن به تایوان «اشتباهی جدی» است

ایران فروشی نیست: ایرانیان به حزب کمونیست چین نه می‌‏گویند

تجربه مادری از هفتصد روز بازداشت در اردوگاه کار اجباری، «مثل یک حیوان با ما رفتار می‌شد»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی