Asset 2

نماینده کنگره آمریکا: روسیه و چین پیش از حمله به اوکراین پشت پرده توطئه کردند

حمله به اوکراین نماینده کن باک (جمهوری‌خواه کلرادو) به برنامه چاینا اینسایدر از تلویزیون اپک تایمز در کنفرانس کنش سیاسی محافظه‌کار (CPAC) د
(Vyacheslav Oseledko/AFP via Getty Images)

به گفته دو قانونگذار آمریکا، مسکو و پکن همدیگر را در جریان برنامه‌های خود در زمینه حمله به اوکراین گذاشته‌اند.

نماینده کن باک (جمهوری‌خواه کلرادو) به برنامه چاینا اینسایدر از تلویزیون اپک تایمز در کنفرانس کنش سیاسی محافظه‌کار (CPAC) در ۲۵ فوریه گفت: «من فکر می‌کنم آنها هماهنگ کرده‌اند و فکر می‌کنم که چین در موقعیت بهتری قرار دارد چراکه اجازه داد روسیه اول وارد میدان شود تا ارزیابی کند.»

با مشاهده واکنش جهان در مورد اوکراین، چین در تلاش است تا گام‌های بعدی خود را در تایوان، جزیره‌ای که حزب کمونیست چین آن را قلمرو خود می‌داند و مدت‌هاست قصد دارد در صورت لزوم به زور تحت کنترل خود درآورد، ارزیابی کند.

این قانونگذار طی مصاحبه‌ای در اورلاندو، فلوریدا گفت: «چین طرح هایی در مورد تایوان دارد… و آن‌ها می‌خواهند ببینند که آیا جهان تحریم‌های واقعی علیه روسیه اعمال می‌کند یا خیر، و چقدر به روسیه آسیب می‌زند، و واقعاً چه اراده‌ای برای جلوگیری از دستیابی یک کشور متجاوز به قلمرو بیشتر وجود دارد.»

نماینده استیو چابات (جمهوری‌خواه اوهایو) نیز دیدگاه مشابهی داشت.

او به‌ویژه به دیدار ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه با شی جین پینگ چین در روز افتتاحیه المپیک پکن سه هفته پیش اشاره کرد که با شکل‌گیری همکاری «بدون محدودیت» دو کشور به پایان رسید.

او در مراسم CPAC به شبکه تلویزیونی ان‌تی‌دی (NTD)، وابسته به اپک تایمز گفت: «آنها پشت صحنه نقشه کشیدند.»

اوکراین یکی از موضوعاتی بود که در جریان «مذاکرات عمیق» بین وزرای خارجه دو کشور که یک روز قبل از نشست شی و پوتین برگزار شد، مورد بحث قرار گرفت. از قرائت کرملین، مسکو همچنین «حمایت خود» را از ادعای پکن مبنی بر اینکه تایوان بخشی از چین است، ابراز کرد.

از زمان تهاجم روسیه به اوکراین، وزارت خارجه چین با سؤالاتی مبنی بر اینکه آیا شی از این طرح اطلاع قبلی داشته و حتی برای پوتین «آرزوی موفقیت» کرده یا خیر، مواجه شده است، اما مقامات این وزارتخانه از دادن پاسخ مستقیم اجتناب کرده‌اند.

سخنگو هوآ چونیینگ روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت: «روسیه یک کشور بزرگ مستقل است.»

وقتی از او پرسیده شد که آیا زمان حمله، تنها چند روز پس از پایان بازی‌های المپیک پکن، تصادفی بوده است، خبرنگار را به داشتن تخیل «قوی» متهم کرد.

«حواس پرتی»

باک گفت که تشدید بحران اوکراین یک موهبت برای پکن است. یک درگیری نظامی توجه ایالات متحده را از رقابت خود با چین دور می‌کند و به پکن فرصتی برای بهره‌برداری می‌دهد.

باک گفت: «اگر ایالات متحده شروع به اعزام نیرو به اروپا برای دفاع از اروپا و ایفای نقش خود به عنوان یک شریک ناتو کند، ما نمی‌توانیم کاری را که می‌خواهیم یا نیاز داریم در اقیانوس آرام انجام دهیم.»

او افزود: «این به‌عنوان یک حواس پرتی عمل می‌کند.»

نماینده کنگره گفت: «از نظر چین، این به‌عنوان راهی برای حذف منابعی عمل می‌کند که می‌تواند در حوزه‌های دیگر استفاده شود. چین بیشترین علاقه را دارد که اطمینان حاصل کند که این [جنگ] مدت زیادی طول خواهد کشید و روسیه همچنان تهدیدی برای بالتیک، لهستان، مجارستان و سایر کشورهای اروپایی باقی می‌ماند.»

پکن تاکنون از برچسب زدن مستقیم حمله روسیه به اوکراین به‌عنوان تهاجم یا تجاوز خودداری کرده است، اما در عین حال تاکید کرده است که به «حاکمیت و تمامیت ارضی همه کشورها» احترام می گذارد، که اشاره‌ای است غیر مستقیم به اصرار خود بر اینکه تایوان بخشی از چین است.

باک گفت، در حالی که ایالات متحده آماده وارد شدن به جنگ زمینی با روسیه بر سر اوکراین نیست، خطرات در مورد تایوان متفاوت است.

او گفت: «اراده دفاع از تایوان بیشتر از اراده دفاع از اوکراین است.»

او گفت: «این ایده که چین و روشی که آنها در روابط تجاری تقلب کرده‌اند، روشی که آنها مالکیت معنوی را به سرقت برده اند، روشی که در سال‌های اخیر خود را به یک قدرت نظامی تبدیل کرده‌اند، و تلاش کرده‌اند بر خطوط کشتیرانی که برای تجارت ضروری است تأثیر بگذارند، متفاوت است.»

وی افزود: «تایوان در موقعیتی قرار دارد که می تواند بر توانایی ما برای تجارت با ژاپن، کره و سایر همسایگان تأثیر بگذارد». و دربارۀ تشویق چین به دخالت در شرکای تجاری استراتژیک… فکر نمی‌کنم ایالات متحده بخواهد چنین اتفاقی بیفتد.»

مطالب دیگر:

آمریکا پوتین، لاوروف و دیگر مقامات روسیه را تحریم کرد

آمریکا و متحدانش روسیه را از سیستم پرداخت سوئیفت حذف نمی‌کنند، آن را به‌عنوان آخرین گزینه روی میز باقی‌گذاشته‌اند

نخست وزیر استرالیا از پکن به دلیل لغو محدودیت‌های تجاری روسیه انتقاد کرد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی