logo_eet

تداوم اعتراضات مردمی در ایران؛ رئیسی از سرکوب معترضان دفاع کرد

حکومت جمهوری اسلامی ایران به دلیل سال‌های متمادی سرکوب آزادی عقیده، بیان و پوشش مردم ایران و مصرف بی‌رویه ثروت و منابع از طریق اختلاس‌های
(AFP via Getty Images)

در شامگاه چهارشنبه، ۶ مهر، مردم ایران در شهرهای مختلف، برای دوازدهمین شب متوالی به خیابان‌ها آمده یا از بالکن‌ آپارتمان‌ها، پنجره و پشت‌بام‌ خانه‌های خود، با سر دادن شعارهایی علیه حکومت ایران، اعتراض، خشم و انزجار خود را نسبت به سال‌ها سرکوب، خشونت، فشارهای شدید اقتصادی، عدم برخورداری از آزادی عقیده، بیان و پوشش ابراز کردند.

جرقه این اعتراضات در روز جمعه ۲۵ شهریور، به‌دنبال انتشار خبر کشته شدن مهسا امینی، بانوی ۲۲ ساله کرد ایرانی در بازداشت گشت ارشاد زده شد. نیروهای امنیتی و  مأموران پلیس و نیروهای شبه نظامی (بسیج) به سرکوب خشونت‌آمیز این اعتراضات پرداخته‌اند. به گزارش خبرگزاری‌های وابسته به حکومت، تاکنون ۶۰ نفر کشته شده‌اند. اما تعداد واقعی کشته شدگان  بیشتر است.

عرفان مرتضایی، پسرخاله مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله‌ای که کشته شدن او پس از بازداشت توسط گشت ارشاد باعث جرقه اعتراضات کنونی ایران شده، در گفت‌وگویی با «العربیه»، از تداوم فشارها بر خانواده این دختر جوان خبر داده است.

رئیسی اعتراضات مردم ایران را «توطئه» خارجی خواند

 ابراهیم رئیسی، چهارشنبه شب طی یک مصاحبه تلویزیونی تظاهرات سراسری ضد حکومتی مردم ایران را توطئه خارجی توصیف کرد.

او، معترضان ایرانی را «عده‌ای گول‌خورده» خطاب کرد و مدعی شد که آمریکا آن‌ها را «دعوت و تحریک» می‌کند که «امنیت مردم» را برهم بزنند.

رئیسی در صحبت‌های خود همچنین به «خواست مردم» برای برخورد با «اغتشاشگران» اشاره کرد و مدعی شد: «مساله فوت امینی همه را متاثر کرد، اما همه ملت ایران معتقدند که هرگونه آشوب باعث سلب امنیت می‌شود.»

این در حالی است که ایرانیان معترض، بیش از ده روز است که با شعارهای خود اعلام کرده‌اند که اگرچه قتل مهسا امینی آتش خشم آنها را شعله‌ور کرده، ولی آن‌ها به دنبال سرنگونی حکومت ایران هستند و «اصل نظام» و رهبری آن علی خامنه‌ای را در اعتراضات ضد‌حکومتی خود نشانه گرفته‌اند.

تداوم اعتراضات در شهرهای مختلف ایران

 با وجود قطعی گسترده اینترنت و سرکوب معترضان، شامگاه چهار‌شنبه ۶ مهرماه نیز، معترضان در مشهد به خیابان‌ها آمده و با سر دادن شعارهایی خواستار حمایت و پیوستن هرچه بیشتر شهروندان به اعتراضات سراسری در ایران شدند.

ویدیوهای منتشر شده از سنندج نیز نشان می‌دهند که شهروندان معترض، چهار‌شنبه شب، به خیابان‌ها آمده و علیه تداوم خشونت و حاکمیت نظام جمهوری اسلامی اعتراض کرده‌اند.

در ویدیوهایی که از دانشگاه سبزوار منتشر شده، دانشجویان معترض به بازداشت و سرکوب هم‌کلاسی‌های خود، روز چهارشنبه ششم مهرماه به اعتصاب دانشگاهیان پیوسته و ضمن خودداری از شرکت در کلاس‌های درس در محوطه این دانشگاه تجمع و شعار «استاد با شرافت حمایت حمایت » سر دادند.

همچنین ۵۰ استاد دانشگاه فردوسی مشهد نیز با حمایت از معترضان، خشونت به‌کار رفته علیه معترضان را محکوم کردند.

در عین حال، حسن حسن‌زاده، فرمانده سپاه «محمد رسول‌الله» در اظهاراتی مدعی شده که ۱۸۵ بسیجی در خیزش سراسری مردم ایران تاکنون با چاقو و قمه مورد حمله قرار گرفته‌اند.

بازداشت‌ها ادامه دارد

 اخبار رسیده از ایران حاکی از این است که محمود شهریاری، مجری سابق تلویزیون ایران که پیش از این نیز بابت مواضع خود علیه رژیم ایران بازداشت و زندانی شده بود، دوباره بازداشت شده است. اتهام شهریاری، « تشویق به اغتشاش و هم‌صدایی با دشمن» اعلام شده است.

همزمان «کانون حقوق بشر ایران»، در گزارشی از بازداشت دست‌کم ۲۰ روزنامه‌نگار در ایران خبر داده و از شهروندان خواسته، اخبار مربوط به بازداشت خبرنگاران را به دست این کانون برسانند.

«بابک کریمی»، بازیگر ایرانی نیز از تهدید خود توسط وزارت ارشاد و نیروهای اطلاعاتی رژیم ایران خبر داده و گفته است این به‌خاطر فعالیت‌های او در «اینستاگرام» درباره اعتراضات کنونی مردم ایران بوده است.

مطالب دیگر:

ادامه اعتراضات گسترده مردمی در ایران و واکنش‌های بین‌المللی به آن

رهبر چین بعد از نزدیک به دو هفته غیبت در انظار عمومی ظاهر شد

رژیم چین در حال مهندسی جامعه‌ای است که در آن اراده شهروندان را از طریق فناوری کنترل کند

اخبار مرتبط