Search
Asset 2

شهروندان آمریکایی‌ و کانادایی‌ به درخواست اوکراین برای پیوستن داوطلبان خارجی به دفاع از اوکراین پاسخ می‌دهند

خارجی این آمریکایی‌ها و کانادایی‌ها به رویترز گفتند که با توجه به اینکه دولت‌هایشان از اعزام نیرو به اوکراین به دلیل ترس از شروع یک جنگ ج
معترضان در 28 فوریه 2022 در حین تظاهرات در حمایت از اوکراین در مقابل کاخ سفید در واشنگتن پرچم‌های اوکراین را در دست دارند. (Justin Sullivan/Getty Images)

یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار از تگزاس و یک آشپز در بریتیش کلمبیا در میان ده‌ها آمریکایی و کانادایی هستند که به درخواست اوکراین برای پیوستن داوطلبان خارجی به‌ مبارزه با تهاجم روسیه پاسخ مثبت می‌دهند.

این شهروندان آمریکایی‌ و کانادایی‌ به رویترز گفتند که با توجه به اینکه دولت‌هایشان از اعزام نیرو به اوکراین به دلیل ترس از شروع یک جنگ جهانی امتناع می‌کنند، از مقاومت شدید اوکراینی ها الهام گرفته‌اند. بسیاری بر این باورند که اگر هیچ کاری برای دفاع از اروپا انجام ندهند، ممکن است در نهایت حقوق دموکراتیک آنها در داخل کشورشان به خطر بیفتد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین روز یکشنبه خواستار تشکیل یک «لژیون بین المللی» شد. برخی از داوطلبان جوان برای ثبت نام مستقیماً به اوکراین سفر کردند.

برخی دیگر قبل از ترک شغل یا ترک تحصیل در سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های اوکراین فرم درخواست پر کرده‌اند.

این بسیج در حالی صورت می‌گیرد که حملات توپخانه‌ای روسیه دومین شهر بزرگ اوکراین، خارکیف را در روز دوشنبه، پنجمین روز درگیری، بمباران کرد.

اوکراین شرایط ویزا را برای اتباع خارجی که به دنبال پیوستن به نبرد این کشور علیه روسیه هستند لغو کرده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، به‌طور موقت شرایط روادید را برای اتباع خارجی که مایل به پیوستن به «لژیون دفاع بین‌المللی» اوکراین برای مبارزه با روسیه هستند، لغو کرد.

زلنسکی اواخر روز دوشنبه فرمانی را امضا کرد که از روز سه‌شنبه اجرایی می‌شود و تا زمانی که حکومت نظامی پابرجاست به قوت خود باقی خواهد ماند. بر اساس این فرمان، اولین بار روزنامه کی‌یف ایندیپندنت گزارش داد، خارجی‌ها – به استثنای شهروندان روسیه – برای ورود به اوکراین در صورت پیوستن به لژیون برای جنگ با نیروهای روسی، نیازی به ویزا نخواهند داشت.

صدای نیو اوکراین گزارش داد که زلنسکی روز یکشنبه از خارجی‌ها درخواست کرده بود که همراه با اوکراین مبارزه کنند. تا اوایل روز دوشنبه، معاون وزیر دفاع اوکراین ادعا کرد که این کشور «هزاران» درخواست از خارجی‌ها برای پیوستن به جنگ دریافت کرده است.

زلنسکی همچنین روز دوشنبه اعلام کرد که زندانیان دارای تجربه رزمی را برای دفاع از اوکراین آزاد خواهد کرد.

او گفت: «تحت قانون حکومت نظامی، زندانیان اوکراینی  که تجربه واقعی رزمی دارند – از بازداشت آزاد می‌شوند و می‌توانند گناه خود را در داغ‌ترین نقاط جنگ جبران کنند. تمامی تحریم‌ها از برخی افرادی که در عملیات ضد تروریستی شرکت داشتند، برداشته می‌شود. امر حیاتی اکنون دفاع است.»

دولت اوکراین همچنین به برخی از شهروندان خود آموزش نظامی اولیه ارائه کرده است.

به گفته ویتالی جیرین، مدیر عامل زایشگاه، نیروهای روسی در ۲۸ فوریه یک بیمارستان خصوصی در آدونیس واقع در روستای بوزوا در استان کی‌یف را بمباران کردند.

جیرین در بیانیه‌ای در فیسبوک روز سه‌شنبه گفت که بیمارستان در اثر بمباران آسیب زیادی دیده است، «اما ساختمان سرپا ایستاده است.»

او گفت: «همه افراد تخلیه شدند،» و اطمینان داد که همه به سلامت از ساختمان خارج شدند.

«همه چیز برای من و خانواده‌ام خوب است! این را به اشتراک بگذارید، لطفا، زیرا اطلاعات جعلی زیادی وجود دارد.»

تصاویر ماهواره‌ای گرفته شده توسط یک شرکت خصوصی آمریکایی در روز دوشنبه یک کاروان نظامی روسیه را در شمال کی‌یف پایتخت اوکراین نشان می‌دهد که حدود ۴۰ مایل (۶۴ کیلومتر) امتداد دارد که به طور قابل‌توجهی بیشتر از ۱۷ مایل (۲۷ کیلومتر) گزارش شده در اوایل روز بوده است.

مطالب دیگر:

دولت بایدن ترس از جنگ هسته‌ای با روسیه را کم اهمیت جلوه می‌دهد

دولت بایدن دارایی‌های بانک مرکزی روسیه را مسدود کرد

آغاز مذاکرات صلح روسیه و اوکراین؛ نیروهای کرملین ۲ شهر اوکراین را تصرف کردند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی