logo_eet

خبرنگار اپک تایمز پس از گزارش درباره قتل‌عام ۳۸ تن از مسیحیان در نیجریه زندانی شد

خبرنگار ماجرای ذکر شده در گزارش بینیات بر این موضوع متمرکز بود که یک ماه پس از قتل عام وحشتناک ۳۸ مرد، زن و کودک غیرمسلح در روستای مادامای
لوکا بینیات (Courtesy of Luca Binniyat)

حامیان آزادی مذهبی در واشنگتن علیه زندانی شدن خبرنگار اپک تایمز لوکا بینیات در ۴ نوامبر، دست به اعتراض زده‌اند؛ بینیات در گزارش جنایات علیه مسیحیان نیجریه همواره پیشتاز بوده است.

ماجرای ذکر شده در گزارش بینیات بر این موضوع متمرکز بود که یک ماه پس از قتل عام وحشتناک ۳۸ مرد، زن و کودک غیرمسلح در روستای مادامای در ایالت کادونا در ۲۶ سپتامبر، پلیس و مقامات نظامی هیچ کسی را بازداشت نکرده‌اند.

تونی پرکینز، رئیس گروه فامیلی ریسرچ کانسِل، به اپک تایمز گفت: «این خبر بسیار نگران‌کننده است. وقتی خبرنگاری از امتناع دولت در پیگیرد کسانی که با انگیزه مذهبی دست به جنایت می‌زنند گزارش می‌دهد و برای گزارشاتش دستگیر می‌شود، این خود شاهد دیگری بر این امر است که دولت نیجریه در آزار و اذیت سیستماتیک و فاحش مذهبی در نیجریه شریک جرم است».

به گفته روبن بوهاری، خبرنگار آزاد و دوست بینیات که بعد از ظهر ۶ نوامبر به ملاقات او رفته بود، احتمالاً بینیات را به «نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» متهم خواهند کرد. بوهاری گفت دستگیری بینیات احتمالاً به آخرین داستان او در اپک تایمز با عنوان «در نیجریه، پلیس از قتل عام‌ها با عنوان «هولناک» نام می‌برد اما کسی را دستگیر نمی‌کند» ربط دارد.

به گفته بوهاری، بینیات احتمالا در جلسه دادرسی دادگاه در ۸ نوامبر با اتهامات رسمی مواجه شده است.

مقامات پلیس به درخواست مطبوعات برای اظهار نظر پاسخی نداده‌اند.

نینا شِی، رئیس بخش آزادی مذهبی موسسه هادسون، به اپک تایمز گفت: «کار مقامات نیجریه یک اهانت به عدالت است که به افراطی‌گرایان فولانی که روستاها را یکی پس از دیگری نابود می‌کنند، اجازه می‌دهند بدون هیچ تحقیقات، پیگیرد یا مجازاتی آزادانه بگردند اما در زندانی کردن خبرنگار شجاعی که از قتل عام مردم بی‌گناه خبر تهیه می‌کند، لحظه‌ای درنگ نمی‌کنند».

«دستگیری اخیر لوکا بینیات پس از گزارشات او درباره قتل عام‌های یادشده برای یک نشریه آمریکایی، در ادامه سرپوش‌گذاری سیستماتیک دولت بر جنایات فولانی علیه روستاییان مسیحی صلح‌‌جو است».

«این امر شاهد دیگری بر وقوع نسل‌کشی نژادی-مذهبی در شمال نیجریه است و با همدستی دولت در حال انجام است. اگر پرزیدنت محمدو بوهاری که خود پسر یکی از بزرگان فولانی است، آزادی فوری بینیات را تضمین نکند و علیه این تروریست‌ها پرونده‌ای بی‌طرفانه تشکیل ندهد، واشنگتن باید اقدام کند».

مطالب دیگر:

بر اساس داده‌های اداره کار آمریکا، اکنون دلار هر ۳۰ روز نزدیک به ۱ درصد از ارزش خود را از دست می‌دهد

مخالفت گروه‌های حامی آزادی‌ مذهبی با پیشنهاد بایدن برای لغو معافیت دوره ترامپ

سفر قانونگذاران آمریکایی به تایوان در بحبوحه تهدید چین به اقدام نظامی علیه این جزیره خودگردان

اخبار مرتبط