Search
Asset 2

کاخ سفید اجازه هیچ‌گونه دسترسی‌ به عملیات‌های مرزبانی را به خبرنگاران نمی‌دهد

خبرنگار طبق گفته یک عکاس و خبرنگار تقدیرشده، دولت بایدن برای مشاهده یا گزارش فعالیت‌های حفاظت مرز و گمرک (CPB) در مرز آمریکا و مکزیک اجازه
(Justin Hamel/AFP via Getty Images)

طبق گفته یک عکاس و خبرنگار تقدیرشده، دولت بایدن برای مشاهده یا گزارش فعالیت‌های حفاظت مرز و گمرک (CPB) در مرز آمریکا و مکزیک اجازه دسترسی را به خبرنگاران نمی‌دهد.

جان مور، خبرنگار سایت گتی ایمجیز ادعا کرد که در امور مناطق مرزی شفافیت لازم وجود ندارد. هفته پیش وزارت امنیت میهن ایالات متحده اظهار کرد که در سفر وزیر آلهاندرو مایورکاس به مناطق مرزی از جمله شهر ال پاسو در تگزاس «به دلیل محرمانه بودن و پیشگیری از شیوع کرونا اجازه خبررسانی وجود ندارد».

جان مور در سال ۲۰۱۹ برای عکسی از کودکی هندوراسی که در مرز در حال گریه است جایره کسب کرده بود.

او در روز جمعه در توییتر خود نوشت: «من به صورت محترمانه از حفاظت گمرک و مرز ایالات متحده خواستم که منع دسترسی رسانه‌ها به عملیات مرزی‌شان را پایان دهند. من در دوران بوش، اوباما و ترامپ از حفاظت گمرک و مرز عکاسی کرده بودم اما حالا هیچ‌گونه دسترسی به رسانه‌ها داده نمی‌شود. این عکس‌ها نیز با لنز دوربرد از سمت مکزیک گرفته ‌شده‌اند».

مور در توییتی دیگر افزود: «منع فیزیکی بر دسترسی رسانه‌ها به عملیات‌های مرزی در دوران مدرن سابقه‌ ندارد. به کسانی که شاید بگویند این وضعیت را چندان سخت نگیرم و آن‌ ماموران که در حال رتق و فتق امور اند، باید بگویم که نشان دادن نحوه پاسخگویی ایالات متحده به موج کنونی مهاجرت دقیقا وظیفه و نقش رسانه است».

او همچنین نوشت: «بیشتر عبور پناهجویان از رودخانه مرزی، در سرزمین‌های دولت فدرال در دره ریو گراند تگزاس رخ می‌دهد. دولت فدرال دسترسی به آن مناطق را در اختیار خود دارد. پاسبانان مرزی، خبرنگارانی را که وارد آن منطقه می‌شوند به بیرون از منطقه هدایت می‌کنند؛ از جمله خود من و خبرنگار سی‌بی‌اس و دیگران».

این مسئله درست در میانه موجی از مهاجرت‌های غیرقانونی در طول مرز رخ می‌دهد؛ مهاجرینی شامل هزاران کودک بی‌کس و کار که در موسسات دولتی نگهداری می‌شوند. در ژانویه رئیس جمهور جو بایدن شماری از قوانین مهاجرتی دوران ترامپ را لغو کرد؛ از جمله سیاست اقامت در مکزیک و ساخت دیوار مرزی و همچنین او گفته که از ایجاد راه‌های بیشتر برای فراهم کردن امکان کسب شهروندی برای مهاجران غیرقانونی حمایت می‌کند.

جمهوری‌خواهان حساسیت زیادی در این موضوع نشان دادند و می‌گویند که اقدامات اجرایی و اطلاع رسانی بایدن باعث ایجاد موج بی‌سابقه مهاجرت خواهد شد. اما مقامات کاخ سفید از جمله مایورکاس، رئیس جمهور سابق، دونالد ترامپ را مقصر می‌دانند با این ادعا که یک نظام مهاجرتی نابسامان را برای دولت، به یادگار گذاشته‌است.

جدا از این، در یک نشست خبری از معاون رسانه‌ای کاخ سفید، جنیفر پساکی، درباره فقدان دسترسی رسانه‌ها پرسش‌هایی شد.

در روز هجدهم مارس این معاون رسانه‌ای در پاسخ به یکی از آن سوالات گفت: «وزارت امنیت میهن آمریکا بر مجتمع‌های حفاظت مرزی نظارت دارد و ما خواهان همکاری با آن‌ها هستیم تا محرمانه بودن مسائل و طبیعتا رعایت پروتکل‌های بهداشتی مربوط به کرونا را محترم بشماریم».

سپس یک گزارشگر یادآوری کرد که هیچ تصویری درباره بحران مرزی منتشر نشده‌است.

پساکی گفت: «دوباره باید بگویم که ما به اشتراک‌گذاری اطلاعات با همگی شما متعهدیم، اطلاعاتی شامل شمار کودکان از مرز گذشته، قدم‌هایی که برداشتیم، کارهایی که برای ایجاد مجتمع‌ها کردیم، موانعی که برای حفاظت از خودمان قرار دادیم و سرعت بخشیدن به برنامه‌ها و تربیت این کودکان. و ما همچنان به ایجاد شفافیت متعهدیم. من درباره دسترسی [خبرنگاران] اطلاعات تازه‌ای ندارم اما این قطعا چیزی است که ما از آن حمایت می‌کنیم».

اپک تایمز برای درخواست اظهارنظر به وزارت امنیت میهن مراجعه کرده‌است.

مطالب دیگر:

سوسیالیسم گرگی در لباس گوسفند (بخش دوم)

ترامپ چند ماه دیگر با «پلتفرم شخصی خود» به شبکه‌های اجتماعی بازخواهد گشت

سنای ایالت آریزونا دستور بازشماری دستی ۲.۱ میلیون برگه رای از انتخابات ریاست جمهوری  ۲۰۲۰ را صادر کرد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی