logo_eet

خرد بی‌‌‏نظیر تدبیرگر دوران باستان

shenyun-citypage

شن یون با اجرای رقص کلاسیک چینی، جوهر فرهنگ سنتی چین را زنده میکند

shenyun-citypage
نمایش رقص و موسیقی کلاسیک چینی شن یون، از داستان ژوگه لینگ، تدبیرگر با خرد چین باستان (Courtesy of ShenYun Performing Arts)

ساخت ۱۰۰ هزار تیر تنها در ۱۰ روز!  ماموریت بزرگی که  سال ۲۰۸ بر عهده  «ژوگه لیانگ، تدبیرگر باخرد چین قدیم گذاشته شده بود. آن دوران هیچ دستگاهی هم وجود نداشت که او را در تهیه این تعداد تیر در چنین زمان کوتاهی کمک کند.

اما «ژوگه لیانگ « مظهر خرد و دانایی بود و بدون کم‌ترین زحمتی از عهده این کار بزرگ برمی‌‌‌‏آمد. از دید او، انجام این کار تنها به سه روز زمان، چند قایق بزرگ و لشکری کوچک نیاز داشت.

حکایت موفقیت او که از افسانه‌های گران‌قدر تاریخ و فرهنگ ۵ هزار ساله چین به شمار می‌رود، به همراه  تصاویرچشم‌گیر دیجیتالی که هم‌‌‌‏زمان در پس‌زمینه‌ صحنه به نمایش در‌می‌آید، موضوع یکی از رقص‌های کلاسیک چینی تور جهانی «شن‌یون» در سال ۲۰۱۵ بود. این داستان ابدی از رمان کلاسیک چینی به نام «افسانه سه پادشاه» ، تنها حکایت یکی از چندین نمایش کلاسیک چینی است که شرکت هنرهای نمایشی و موسیقی شن یون اجرا می‌کند. این شرکت در سال ۲۰۰۶ تاسیس شده و در نیویورک  مستقر است.

چالش مرگ و زندگی

در اجرای این نمایش، قدرت تاثیرگذار رقص کلاسیک چینی به همراه تصاویر نوآورانه دیجیتال از رودخانه بزرگ یانگ‌تسه، محل وقوع این داستان، که هم‌زمان پس‌زمینه‌ی اجرا دیده می‌شد تماشاگران را مبهوت کرد. محلی که ۱۸۰۰سال پیش لشکر‌‌‏های سه پادشاه رقیب با هم تلاقی ‌کردند.

در جنوب رودخانه، لشکر قدرتمند ۵۰ هزار نفری «شو» و «وو» که با هم متحد شده بودند و در شمال، لشکر ۸۰۰ هزار نفری «وی» ساکن بود. ژوگه لیانگ رییس تدابیر جنگی «شو»، دشمن‌های زیادی در لشکر «وو» داشت که آرزوی سقوط او را داشتند؛ به همین دلیل او را با چالش ساخت ۱۰۰ هزار تیر در ۱۰ روز مواجه کردند. اما بر خلاف تصور آن‌ها او با کمال اطمینان و خونسردی کامل این چالش را پذیرفت و اعلام کرد که برای این کار تنها به سه روز نیاز دارد. او حتی قبول کرد برای این ادعای خود ضمانت‌نامه‌ای امضا کند تا در صورت عدم موفقیتش، تاوانش را بپردازد.

بیشتر بخوانید: ارکستر سمفونیک شن یون، نوآوری در موسیقی کلاسیک

اجرای باشکوه داستان کامیابی او توسط هنرمندان شن‌یون وهماهنگی بی‌نظیرآن‌ها با تصاویر دیجیتالی، تماشاگران را به گذشته دور و به قلب افسانه لیانگ می‌‌‏برد. صبح روز سوم که مه غلیظی رودخانه را فرا گرفته بود، ژوگه لیانگ به ناوگان خود فرمان داد تا با صدای بلند طبل‌ها را نواخته به طرف ساحل دشمن حرکت کنند. لشکر «وی» که با این حرکت او غافلگیر و دست‌پاچه شده بوند و مه دیدشان را گرفته بود، تیر‌‌‏های فراوانی به سوی صدا پرتاب کردند. غافل از این‌که به جای سربازان زنده، پیکر‌‌‏های پوشیده شده از پوشال را هدف قرار دادند و فقط مهماتشان به هدر ‌رفت.

این نمایش شن‌یون اجرایی تماشایی از افسانه‌ی محبوب لیانگ بود که در پایان با قایقی پر از تیرهای دشمن قدرتمند به خانه بازمی‌گردد.

 

دستیابی به «دائو»، راه آسمانی

 هر سال حماسه‌های متعددی هم‌چون افسانه لیانگ به منظور به تصویر کشیدن دانش و فرهنگ باشکوه چین باستان و احیای جوهر رقص کلاسیک چینی توسط هنرمندان شن‌یون اجرا می‌شود. از این‌ رو در نمایش‌‌‌‏ها به ارزش‌های مهم اخلاقی همچون صداقت، مهربانی، آداب نزاکت، بردباری و هماهنگی میان بشریت و کائنات اهمیت خاصی داده می‌شود. این هماهنگی از احترام عمیق انسان‌ها نسبت به آسمان و زمین نشات می‌گیرد. چین باستان بر این عقیده بود که‌ انسان می‌تواند با تمرین تزکیه یعنی پاک کردن بدن، ذهن و روح از طریق رعایت این نکات باارزش اخلاقی به دا‌ئو و مقام رفیع آسمانی دست یابد. فرد می‌تواند از این راه به روشن‌بینی رسیده تصویر واقعی جهان را ببیند و به خرد والای آن دست پیدا کند.

بیشتر بخوانید: پس از دیدن شن یون، روح بدنم را ترک کرد و در میان موجودات الهی شناور شدم

در حکایت ۱۰۰ ‌هزار تیر نیز بینش و روشن‌بینی لیانگ از تدبیر بی‌ریا و اطمینان او به این موضوع که تنها به سه روز نیاز دارد کاملا مشهود است. او در مقام استاد بزرگ دائو، قدرت درک مسائلی را داشت که از توان تشخیص انسان‌های عادی خارج بود. او قادر بود پیشاپیش به شرایط مناسبی که هوا ومه برایش در روز سوم فراهم می‌کرد آگاه شود و از این طریق موفقیت خود را تضمین کند.

علاقمندان به هنرهای نمایشی می‌توانند برنامه جدید سال ۲۰۱۷ شن‌یون را که با اجرای خود افسانه‌ و داستان‌های محبوب دیگری را به نمایش درمی‌آورد دنبال کنند و از تماشای آن الهام گرفته و لذت ببرند.

شن‌یون از ۲۸ فوریه تا ۲ مارس در تورنتو به اجرای برنامه می‌‌‌‏پردازد. اطلاعات بیشتر را می‌‌‌‏توانید از وب‌‌‌‏سایت شن‌‌‌‏یون دریافت کنید. shenyunperformingarts.org

اخبار مرتبط