Search
Asset 2

خرید ایمن در طول بحران کرونا

GettyImages-1209680174-590x393

از قبل لیست خرید تهیه کنید و لمس اقلام را محدود کنید. مقداری دستمال پاک‌کننده‌ یا ضد عفونی‌کننده دست برای تمیز کردن چرخ دستی همراه داشته باشید

به خرید خود سرعت بخشید و مدت زمان حضور در فروشگاه‌ها را به حداقل برسانید (Photo by -/ISNA/AFP via Getty Images)

طبق هشدار کارشناسان دوره « خرید وحشت » به اوج خود رسیده است و رفتن به فروشگاه‌ها در هیچ کجا بدون خطر نیست.

اگر این روزها قصد بیرون رفتن برای تهیه مایحتاج خود را دارید، ایده خوبی است که با یک تجربه خرید ایمن و جدید آشنا شوید.

برای افرادی که خطر ابتلا به COVID-19 در آنها  بیشتر است (۶۵ سال به بالا) یا دارای شرایطی مانند بیماری‌های قلبی، دیابت نوع ۲ یا اختلالات سرکوب کننده سیستم ایمنی هستند برای خرید باید با اعضای خانواده یا همسایه خود صحبت کنند و کمک بگیرند.

حفاظت ویژه در برابر ویروس حزب کمونیست چین

برخی از فروشگاه‌ها ساعات خاصی را برای خرید افراد مسن در نظر می‌گیرند. برای اطلاع از وجود چنین امکانی با فروشگاه‌های محدوده مکانی خود تماس بگیرید و ببینید آیا فروشگاه خاصی این محدودیت را وضع کرده است؟

قبل از رفتن به فروشگاه برنامه داشته باشید. صبر نکنید تا مواد غذایی و اجناس مورد نیازتان در خانه تمام شود؛ زیرا امکان انتخاب و دسترسی در بسیاری از فروشگاه‌ها محدود خواهد بود. فکر تهیه جایگزین مناسب برای موارد ناموجود نیز بخشی از یک برنامه خوب است. از قبل بدانید که چه می‌خواهید تا بتوانید سریع خرید کنید و بیرون بروید.

دستمال مرطوب کننده یا ضد عفونی کننده دست برای استفاده از چرخ دستی همراه بیاورید. اگر دستکش جراحی برای پوشیدن دارید، آن نیز مناسب است.

سعی در حفظ سلامتی خود داشته باشید، انتخاب رژیم غذایی سالم ایده خوبی در طول این بیماری همه گیر است. تغذیه به این روش می‌تواند به محدود کردن التهاب، تقویت سیستم ایمنی و مهار وضعیت موجود کمک کند. اما برای خرید بیرون رفتن ممکن است کمی متفاوت باشد.

وقتی اقلام مورد نیاز خود را می‌بینید، فورا آنها را لمس نکنید و اگر کردید، آنها را بخرید. دست زدن به ده سیب برای برداشتن پنج عدد از آنها، شما و دیگران را در معرض خطر قرار می‌دهد.

توجه کنید چند نفر در اطراف شما هستند و کاملا سعی کنید فاصله اجتماعی را رعایت کنید. برای مثال اگر دنبال اسفناج هستید و در آن لحظه شخص دیگری در آن قسمت حضور دارد، عجله نکنید و حداقل دو متر فاصله بین خود را حفظ کنید.

پس از قرار دادن اجناس در اتومبیل، دستان‌‌‏تان را ضد عفونی کنید. حتما این کار را قبل از دست زدن به دستگیره‌های در، فرمان یا سایر سطوح انجام دهید.

یک بار دیگردر خانه قبل از اینکه به وسایل تان دست بزنید، دوباره دست خود را بشویید. اگر می‌خواهید می‌توانید قبل از شستشوی دوباره دست‌ها آنها را با آب و صابون یا سایر مواد ضد عفونی کننده پاک کنید.

اگر مواد و فرآورده‌های تازه زیاد خریداری کرده‌‌‏اید، می‌‌‏توانید آن‌‌‏ها را منجمد کنید. شستشو و جدا‌سازی در اندازه‌های مختلف نیز ذخیره‌سازی را آسان می‌‌‏کند.

البته بهترین و ایمن‌ترین راهکار این است که در کل از فروشگاه‌ها دور بمانید. پس استفاده از خدمات تحویل مواد غذایی درب منزل نیز ایده خوبی است ولی برای بعضی موارد، به ناچار بیرون رفتن ممکن است ضروری باشد.

اگرچه روال خرید شما ممکن است به طرز چشمگیری تغییر کرده باشد، اما قرار نیست عادت‌‌‏های غذایی سالم شما تغییر کند. طبق برنامه برای تقویت سیستم ایمنی و محافظت از خود در طول این همه گیری، به مصرف غذاهای مغذی و سالم ادامه دهید.

نوشته: داون آندره متخصص علوم پزشکی از دانشگاه ویندزور کانادا و دکترای حقوق از دانشگاه پیتسبورگ

مطالب دیگر:

بیمارستان‌های یک استان در شمال چین هزاران تخت جدید آماده کرده‌اند

چگونه محیط اطراف و بویژه رسانه‌ها ذهن کودکان شما را تغذیه می‌کنند؟

نفوذ درحال رشد حزب کمونیست چین و افزایش ناگهانی موارد ویروس کرونا در نیویورک و ایالات متحده آمریکا (قسمت ۲)

حزب کمونیست چین در حین اپیدمی، نوجوانان را وادار می‌کند تا به سازمان‌های جوانان این کشور ملحق شوند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی