(Photo by STR/AFP via Getty Images)
(Photo by STR/AFP via Getty Images)

خسروی آواز ایران درگذشت

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۷

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۷

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

محمدرضا شجریان، استاد شهیر آواز ایرانی، روز پنج‌شنبه هفدهم مهرماه ۱۳۹۹، در سن ۸۰ سالگی بر اثر بیماری، چشم از جهان فروبست. ده‌ها اثر فاخر، در زمینه موسیقی و آواز ایرانی، حاصل بیش از پنج دهه فعالیت هنری ایشان بود.

شجریان که فعالیت خود را در زمینه موسیقی از دهه ۱۳۳۰ در رادیو آغاز کرد، و با اساتید پرآوازه دوران خود نظیر فرامرز پایور، پرویز مشکاتیان، محمدرضا لطفی، جلال ذوالفنون، حسین علیزاده، علی تجویدی، و داریوش پیرنیاکان همکاری هنری داشت.

 وی در زمینه خوشنویسی نیز تبحر داشت، و درجه ممتازی خوشنویسی نستعلیق نائل شده بود. همچنین چندین ساز ابداعی نیز از وی به یادگار مانده است.

سال ۱۳۹۸ جشنواره موسیقی بنیاد آقاخان جایزه ویژه «خداوندگار موسیقی» را به محمدرضا شجریان تقدیم کرد. هیئت داوران این جشنواره در بیانیه‌ای اعلام کرد: علت تقدیم این جایزه به محمدرضا شجریان نقش آفرینی مستمر او در غنی کردن میراث موسیقایی بشر، استادی بی همتای او در موسیقی و تأثیرگذاری اجتماعی او به عنوان یک موسیقی‌دان و معلم در ایران و خارج از مرزهای این کشور بوده‌است.

نشان شوالیهٔ ملی لیاقت در آیینی رسمی، در تیر ۱۳۹۳ در سفارت فرانسه در تهران به شجریان اهدا شد. در سال ۱۳۹۶ در پنجمین جشنواره بین‌المللی «هنر برای صلح» نشان عالی هنر برای صلح سال ۱۳۹۶ به محمدرضا شجریان اهدا شد.

در آبان ماه ۱۳۸۹ مراسمی با نام «سومین سال بزرگداشت ادب و هنر پارسی» در دانشگاه استنفورد آمریکا برگزار شد که طی آن سومین جایزه بیتا به محمدرضا شجریان استاد موسیقی ایرانی رسید.

وی در سال ۱۳۷۸ موفق به دریافت جایزه پیکاسو و دیپلم افتخار از طرف سازمان یونسکو در پاریس شد. شجریان در سال ۲۰۰۶ نشان موتزارت را از سازمان یونسکو دریافت کرد و دو بار نیز نامزد دریافت جایزه گرمی، معتبرترین جایزهٔ جهانی موسیقی شد.

محمدرضا شجریان در میان انبوه هواداران خود، به «خسرو آواز ایران» شهرت دارد. همایون شجریان، فرزند این هنرمند، عصر روز پنج‌شنبه، خبر درگذشت پدر را در اینستاگرام رسمی خود تأیید کرد و نوشت: «خاک پای مردم ایران به دیار معشوق پرواز کرد.»

مطالب دیگر:

آیا حزب کمونیست، در حال نابودی بخش خصوصی در چین است؟

فو هائو، ملکه‌ جنگاوری که پیش از مولان می‌زیست

ترامپ پس از تحصیل در «مدرسه کرونا»، قدرتمند‌‌‏تر از قبل باز خواهد گشت