Search
Asset 2

خشم حزب کمونیست چین از سفر دالایی‌لاما به شرق هند

سفر دالایی لاما به هند
(Manpreet Romana/AFP/Getty Images)
سفر دالایی لاما به هند
(Manpreet Romana/AFP/Getty Images)

سفر دالایی‌لاما، رهبر در تبعید بودایی‌یان تبت به یکی از ایالات هند موجب اعتراض حزب کمونیست چین شد.

هفته گذشته دالایی لاما به دعوت مردم ایالت «آروناچال پرادش» که در مجاورت تبت واقع است به این منطقه سفر کرد و مورد استقبال مردم این ایالت قرار گرفت. برخی طرفداران دالایی‌لاما در این استقبال پرچم تبت را در دست داشتند.

به گزارش آسوشیتدپرس، حزب کمونیست چین که بر ناحیه تبت ادعای مالکیت دارد هشدار داده است که اگر دالایی لاما به سفرش ادامه دهد، آسیب‌های جدی به روابط چین با هند وارد می‌شود و بی‌ثباتی منطقه‌ای نیز افزایش می‌یابد.

در مقابل مقامات هند به این رفتار چین اعتراض کردند. به طوری که یکی از مقامات ارشد وزارت کشور هند خواسته است که چین برای سیاست‌های هند احترام قائل باشد.

بیشتر بخوانید: صف طولانی انتظار پیوند عضو در ایران و زمان کوتاه دو هفته‌‌‌‌‏ای دریافت عضو در چین

چین، تبت را بخشی از سرزمین خود می‌داند. در سال ۱۹۵۱ هجوم واحدهای نظامی چین به تبت آغاز شد. سپس این منطقه ناآرامی‌های بسیاری را تجربه کرد که اوج آن قیام مردم تبت در سال ۱۹۵۹ بود. در جریان سرکوب خونین این قیام در ۱۷ مارس اقامتگاه دالایی لاما رهبر مذهبی تبت گلوله‌باران شد. پس از این واقعه دالایی لاما از طریق کوه‌های هیمالیا به هند گریخت.

به‌گزارش اشپیگل، دالایی‌لاما در سخنرانی خود به‌ مناسبت پنجاهمین سالگرد خیزش مردم تبت، در برابر هزاران نفر گفت: «فرهنگ و هویت تبت در حال فروپاشی است و با مردم تبت مانند جنایتکارانی رفتار می‌شود که مرگ سزای آنهاست.» برنده‌ جایزه‌ صلح نوبل ادامه داد: «مردم تبت در ترسی دائمی زندگی می‌کنند و مقامات چین به آنها بسیار بدبین هستند. آنها در «جهنمی روی زمین» زندگی می‌کنند، به‌ همین دلیل در جست‌وجوی سرپناهی هستند.»

 سال ۲۰۰۸ سالروز خیزش مردم تبت مناسبتی بود تا مردم این منطقه علیه حکومت دست به حرکت‌های اعتراضی بزنند. این اعتراضات تبدیل به نا‌آرامی‌هایی شد که هفته‌ها به طول انجامید. طبق اطلاعات دولتی، در جریان این ناآرامی‌ها ۲۲ نفر جان خود را از دست دادند. اما تبتی‌ها شمار کشته‌شدگان را ۱۰ برابر این آمار برآورد می‌کنند.

براساس گزارش‌های سازمان‌های حقوق بشر، بازداشت‌ها و شکنجه‌های مردم تبت با اتهام جدایی‌طلبی، همچنان ادامه دارد و بسیاری از صومعه‌ها در محاصره‌ نیروهای امنیتی هستند. دولت نظارت بر مرزها را افزایش داده است و هزاران نفر از مردم تبت در تبعید به ‌سر می‌برند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی