Asset 2

خطرات بازی‌‏های کامپیوتری روی سلامت چشم، بدن و رفتارهای اجتماعی کودکان

خطرات بازی‌‏های کامپیوتری روی سلامت چشم، بدن و رفتارهای اجتماعی کودکان

خطرات بازی‌‏های کامپیوتری روی سلامت چشم، بدن و رفتارهای اجتماعی کودکان
وقتی بچه‌‏ها بیشتر بازی کامپیوتری می‌‏کنند، کمتری با دوستان یا اعضای خانواده خود تعامل و ارتباط دارند و این مساله باعث می‌‏شود در آینده بسختی بتوانند با همکاران خود در محیط‌‏های کاری یا با تعاملات خانوادگی کنار بیایند.

کودکان با حدود یک ساعت بازی کامپیوتری، ۴۰۰۰ بار چشمهایشان حرکت می‌‏کند. این مساله باعث می‌‏شود که بعدا در حرکات افقی-عمودی چشمی و موربی چشمهایشان مشکل ایجاد شود. تمرکز بیش از ۲۰ دقیقه از راه نزدیک با کامپیوتر، دید آنها را برای دیدن چیزهای دور، با تاری مواجه خواهد نمود.

تعداد بهم زدن پلکها در زمان بازی، کمتر از حد معمول می‌‏شود چون بچه‌‏ها به صفحه مانیتور خیره می‌‏شوند. بهم خوردن پلکها باید حدود ۱۵ باز در هر دقیقه باشد که در حین بازی‌‏های کامپیوتری کاهش می‌‏یابد و کودک را با خطر خشکی چشم مواجه می‌‏نماید و همچنین باعث قرمزی چشم می‌‏شود.

حرکات تکراری تایپ کردن روی صفحه کی بورد و استفاده از ماس به طور مرتب، باعث ایجاد سندرم تونل کارپال می‌‏شود. وضعیت ناخوشایند نشستن بچه‌‏ها در حین بازی نیز مشکلات گردن و کمر و پشت را موجب می‌‏شود. این مشکلات می‌‏توانند در خواب کودک و عملکرد مدرسه‌‏اش نیز به طور منفی اثرگذار باشند.

بچه‌‏ها هنگام بازی عموما غذاهای ناسالم، پرچربی، شیرین، با کربوهیدرات‌‏های زیاد را مصرف می‌‏نمایند. همراه با فقدان فعالیت‌‏های کافی جسمی، این‌‏ها موجب چاقی در کودکان می‌‏شوند و این چاقی به افزایش دیابت کمک می‌‏کند. این بازی ها عمدتا بچه ها را در اتاق خودشان محبوس می‌‏کنند که موجب کاهش فعالیت‌‏های فیزیکی سالم در آنها می شوند؛ با حداقل فعالیت بدنی، بیشتر ساعات روز در مکانی ثابت فقط با موس و کامپیوتر مشغول می‌‏شوند.
منبع: www.vibrantlife.com

مطالب دیگر:

ده‌ها سال سرقت فناوری و اطلاعات توسط چینی‌ها

در مورد تیک‏ های عصبی کودکان بیشتر بدانیم !

درباره سردردهای تنشی و هیجانی چه می‌دانید؟ (ویدئو)

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی