Search
Asset 2

خطرات وابستگی جهان به چین در زمینۀ دارو و تجهیزات پزشکی

nyc-nurse-700x420-1-590x354

دیدگاه

نویسنده: مینگ هویی

حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) با ادامه مخفی‌کاری‌ها و عدم اطلاع‌رسانی درباره ویروس کرونا، اپیدمی را به یک پاندمی تبدیل کرد.

همانطور که بسیاری از کشورها در تلاش برای مهار ویروس کرونا هستند، با کمبود محصولات پزشکی روبرو شده‌اند، مشکلی که تشدید و وخیم‌تر هم می‌شود، زیرا آنها برای تهیه چنین محصولاتی که غالباً دارای کیفیت پایین یا معیوب هستند، به چین وابسته‌اند.

ح‌ک‌چ نیز تهدید کرده است که تأمین تجهیزات پزشکی امریکا و سایر کشورها را به‌عنوان اهرمی برای کنترل قوی‌تر سیاسی، قطع خواهد کرد. بسیاری از دولت‌های غربی در مواجهه با این تهدیدها، درحال تغییر شکل راهبردهای زنجیره تأمین اقلام‌شان در جهت اتکای کمتر به چین هستند.

مرجوع کردن ماسک پزشکی

وزارت بهداشت هلند روز شنبه اعلام کرد: «هلند پس از آنکه متوجه نقص صدهاهزار ماسک پزشکی وارداتی از چین شد، آنها را پس فرستاد.»

مقامات هلندی ۱میلیون و ۳۰۰هزار ماسک صورت برای توزیع میان کادر ارائه دهندۀ خدمات پزشکی از چین وارد کردند. ماسک‌ها دارای برچسب‌ گواهینامۀ کیفیت اِن‌۹۵ بودند، اما آنها استانداردهای کیفیت لازم را نداشتند.

حدود ۶۰۰هزار ماسک پس از عدم موفقیت در آزمایش دوم مرجوع شد. وزارت بهداشت هلند اطمینان داده است که «محموله‌های جدید تحت آزمایش‌هایی بیشتری درخصوص استاندارد، قرار می‌گیرند.»

کیت‌های تشخیص کرونا با درجۀ حساسیت ۳۰تا۲۰درصد

اسپانیا در تاریخ ۲۶مارس اعلام کرد که درجۀ حساسیت کیت‌های تشخیص سریع ویروس کرونای خریداری شده از یک شرکت چینی، فقط ۳۰درصد است. در نتیجه ۶۴۰هزار کیت برگشت داده می‌شود.

یورونیوز گزارش داد: «دولت اسپانیا تأکید کرد که این کیت‌ها دارای گواهینامه کیفیت سی‌ای هستند، این نشانگر مطابقت با استانداردهای اروپایی است. این کیت‌ها از طریق یک واسطه اسپانیایی خریداری شدند.»

ترکیه و جمهوری چک نیز این کیت‌های تشخیص ویروس ناقص را دریافت کرده‌‌اند. به گزارش پراگ مورنینگ در ۲۶مارس: «به ‌گفتۀ متخصصین منطقه‌ای که کیت‌ها را آزمایش کرده‌اند، از ۳۰۰هزار کیت‌‌ تشخیص سریع ویروس کرونا که به سفارش جمهوری چک از چین وارد این کشور شد، حدود۸۰درصد به درستی کار نمی‌کنند.»

ارزش این کیت‌ها ۵۴میلیون کرون (معادل ۱میلیون و ۸۳۰هزار یورو) است و نتایج کاذب را نشان دادند. زیرا این کیت‌ها که نتایج آزمایش را در زمانی کوتاه نشان می‌دهند، نمی‌توانند به‌طور قابل اعتمادی وجود عفونت را در مرحله اولیه آلودگی بیمار تشخیص دهند. بدین ترتیب، مقامات بهداشتی آزمایش سریع ویروس کرونا را غیرقابل اعتماد دانستند، چون ظاهراً در ۸۰درصد موارد تشخیص نادرست بوده است. پاولا سورچینوا متخصص بهداشت از منطقه اُستراوا توضیح داد که میزان خطای این کیت‌ها بسیار زیاد است.

حدود ۸۰درصد مواد تشکیل‌دهندۀ دارو در چین و هند تولید می‌شوند

سناتور چاک گراسلی سال گذشته در نامه‌ای خطاب به سازمان غذا و داروی امریکا (اف‌دی‌ای) و الکس ایزار وزیر بهداشت و خدمات انسانی آمریکا چنین نوشت: «۸۰درصد مواد تشکیل‌دهندۀ مؤثر دارویی در خارج از کشور تولید می‌شود که عمدتأ در چین و هند انجام می‌شود. اما اف‌دی‌ای سال گذشته فقط از یکی از ۵ مؤسسۀ تولید داروی انسانی ثبت شده در خارج از کشور بازرسی کرد.»

سناتور تاد یانگ با استناد به آمار گراسلی که در نامه‌ای به واشنگتن اگزماینر در ۳۱مارس۲۰۲۰ ارائه شده بود،‌ گفت:‌ «گسترش ویروس کرونای جدید از چین به سایر نقاط جهان باعث افزایش آگاهی عمومی دربارۀ ارتباطات عمیق و آسیب‌پذیری‌های شدیدی شده که زندگی ما را در قرن بیست و یکم شکل داده است.»

یانگ نوشت: «اکنون، درحالی که مردم در تلاش برای مهار شیوع این پاندمی هستند، به‌دلیل عدم شفافیت حزب کمونیست چین درباره منشأ ویروس، ما ناتوان باقی مانده‌ایم.» در عین حال، چین از طریق کمپین‌های دروغ‌پردازی ویروس کرونا که برای گسترش دروغ و تئوری‌های توطئه طراحی شده‌اند، آمریکایی‌ها را به اشتباه می‌اندازد. بیش از همه چین به‌طور اهانت‌آمیزی تجهیزات حیاتیِ حفاظت شخصی را احتکار کرده است.»

درحالی که پاندمی در ایالات متحده همچنان ادامه دارد، یانگ هشدار داد که پکن برای برای بهره‌برداری از رکود اقتصادی آمریکا و گسترش نفوذ جهانی چین، دست به اقدامات تهاجمی زده است. یانگ از امریکا و متحدانش خواست تا روی خودشان سرمایه‌گذاری کرده و خود را از وابستگی به چین خلاص کنند.

ح‌ک‌چ، آمریکا را به پرتاب‌شدن «در دریای قدرتمند ویروس کرونا» تهدید می‌کند

نشنال اینترست در مقاله‌ای در ۸مارس نوشت: «چین در بحبوحۀ شیوع ویروس کرونای ووهان، تهدید می‌کند که زنجیرۀ تأمین دارو در امریکا را ازبین می‌برد. به‌لطف نخبگان گلوبالیست‌مان و به‌ویژه اشتباهاتمان در دوران دولت اوباما- بایدن، پکن توانایی انجام همین کار را دارد.»

مقاله نشنال اینترست به مقاله قبلی از شین‌هوا، رسانه دولتی چین استناد کرد که امکان تحمیل کنترل‌های صادرات دارویی و غرق کردن آمریکا «در دریای پرقدرت ویروس کرونا» را مطرح کرده است.

مقاله نشنال اینترست ادامه داد: «این آسیب‌پذیری بسیار مهم و بحرانی فقط به‌لحاظ داروهای نهایی نیست، بلکه در چیزی است که آن را مواد متشکلۀ مؤثر دارویی می‌نامیم و اکنون آمریکا حدود ۸۰درصد از آنها را از خارج از کشور وارد می‌کند. بیشتر اینها از چین سرخ وارد می‌شوند. در حقیقت، بیوتکنولوژی یکی از ده تقسیم‌بندیِ استراتژی صنعتی “ساخت چین۲۰۲۵” پکن است که این استراتژی باعث شده است چین به‌منظور نابودی مشاغل در امریکا دست به سرقت مالکیت معنوی و قیمت‌شکنی کالاها و ارائه آنها به زیر قیمت بازار بزند.»

لیز پیک، نویسنده و مفسر در زمینۀ صنعت مالی، اخیراً به هیلنوشت: «ترامپ باید بر هر قیمتی که شده وابستگی ما به داروهای چینی را کاهش دهد.»

او توضیح داد: «این وابستگی به یک دولت دیکتاتوری رقیب، قابل قبول نیست. هنگامی خطر وابستگی به پکن بیش از حد آشکار شد که روزنامه رسمی حزب اخیراً تهدید کرد.» هنگام بروز سارس در سال ۲۰۰۳، ایالات متحده به‌شدت الان به چین وابسته نبود. او افزود: «امروز چنین بیماری‌هایی برای ما تهدید محسوب می‌شوند چراکه پیش از این هرگز نبودند.»

حفاظت پزشکی به‌عنوان یک «سرمایه ملی راهبردی»

رزماری گیبسون، یکی از نویسندگان «چاینا آر.ایکس: افشای خطرات وابستگی آمریکا به چین به‌لحاظ پزشکی» در کمیسیونی مربوط به کنگره در تابستان سال ۲۰۱۹ گواهی داد که چین تولید داروهای عمومی را که شامل ۹۰درصد از داروهای مصرفی آمریکایی‌ها است، در اختیار خود می‌گیرد.

او توضیح داد که راهبرد اقتصادی رژیم کمونیستی، نابودی تولید تجهیزات پزشکی آمریکا است، تا به این شکل در زمینۀ اقلام حیاتی برای خود انحصار ایجاد کند. شیوع ویروس کرونا خطر قدرت انحصار چین را افشا کرد.

آدریانا کوهن در مقاله اخیر فاکس نیوز نوشت: «پاندمی ویروس کرونا که اقتصاد ایالات متحده را درهم می‌شکند، جان افراد را به خطر می‌اندازد و کلیه شیوه‌های زندگی ما را از مسیرشان خارج می‌کند، باید به‌عنوان زنگ هشداری باشد که دولت آمریکا باید از اتکا به چین و سایر کشورهای خارجی در زمینۀ داروهای تجویزی، لوازم پزشکی یا هر محصول یا مواد متشکله چرخۀ تأمین کالا که برای بقای ما ضروری است، خلاص شود.»

ایالات متحده وابستگی خارجی امریکا به دارو را کاهش می‌دهد

پیتر ناوارو، مشاور تجاری کاخ سفید در تاریخ ۱۶مارس به سی‌ان‌بی‌سی گفت که او درحال تهیه دستوری اجرایی است که کمک می‌کند زنجیره‌های تأمین کالاهای پزشکی به جای خارج از کشور به امریکا تغییر مکان یابند.

او توضیح داد: «اصل دستور… آوردن کل آن به داخل کشور است به‌گونه‌ای که مجبور نباشیم نگران وابستگی به خارج باشیم.» و افزود که ۷۰درصداز اجزای تشکیل‌دهندۀ داروهای پیشرفته «از خارج وارد می‌شوند.»

او دربارۀ افزایش تقاضا برای ماسک پزشکی به‌دلیل ویروس کرونا صحبت کرد که چالش‌های متکی بودن بر زنجیره‌های تأمین کالا از خارج را به‌طور برجسته‌ای مطرح می‌کند.

مطالب دیگر:

اپیدمی ایتالیا نتیجه روابط نزدیک با چین؛ اگرچه منشا آن همچنان ناشناخته باقی مانده است

پمپئو : پنهان کاری حزب کمونیست چین، جهان را در معرض مرگ قرار داده است !

سه روش رایج درمانی برای معالجه بیماری‌ها و بهبود سلامتی

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی